سرویس‌های بهداشتی؛ جاذبه جدید ژاپن

در کنار تماشای معابد و شکوفه‌های گیلاس، بازدیدکنندگان توکیو اکنون می‌توانند به تماشای شگفتی‌های مدرن‌تر شهر بروند؛ توالت‌های عمومی.

سرویس‌های بهداشتی؛ جاذبه جدید ژاپن

یکی از جاذبه‌های عجیب و مورد علاقه گردشگران خارجی در ژاپن بازدید از سرویس‌های بهداشتی است و حتی یک تور دوساعته نیز برای دیدنِ این سرویس‌های بهداشتی فوق مدرن برای گردشگران ترتیب داده شده است. از آن جهت که، این سرویس‌های بهداشتی بسیار تمیز و ایمن هستند و هر کدام آنقدر متفاوتند که حس یک کشف جدید را به مخاطب می‌دهند و به تازگی نیز مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته‌اند.

تور بازدید از سرویس‌های بهداشتی همزمان در ماه مارس آغاز شده است؛ زمانی که کاهش ارزش «ین»، واحد پول ژاپن اتفاق افتاد و بسیاری از طرفداران فرهنگ ژاپنی برای نخستین‌ بار از مناظر و ویژگی‌های این کشور آسیایی دیدن کنند.

 سرویس‌های بهداشتی؛ جاذبه جدید ژاپن

از جمله مهم‌ترین صادرات فن‌آوری ژاپن در سال‌های اخیر می‌توان به توالت‌های مدرن اشاره کرد که دارای اسپری‌های پاک‌کننده، صندلی‌های گرم‌کننده، موسیقی و سایر عملکردها و ویژگی‌های خاص هستند.

پروژه «توالت توکیو» که در سال ۲۰۲۰ توسط بنیاد غیرانتفاعی نیپون آغاز شد، از چهره‌های مهمی از جمله معمار سرشناس «تادائو آندو» برای بهبود دسترسی و هنر در ۱۷ توالت عمومی در منطقه «شیبویا» در شهر توکیو بهره برد.

این پروژه به عنوان یک جاذبه توریستی در نظر گرفته نشده بود، اما مسئولان شیبویا این فرصت را دیدند تا بازدیدکنندگان منطقه را به فراتر از گذرگاه پرهرج و مرج معروف آن هدایت کنند. نکته قابل توجه برای بازدیدکنندگان این است که آنها می‌توانند در مناطق کمتر بازدیدشده شیبویا رانندگی کنند و در حین بررسی توالت‌ها از کل منطقه لذت ببرند.

مسافران این تور در مجموع ۴۹۵۰ ین (۳۲.۷۶ دلار) برای بازدید از ۹ توالت مجزا می‌پردازند، از جمله توالتی با دیوارهای شفاف که هنگام ورود کاربران، مات می‌شود و دیگری که با دستورات صوتی کار می‌کند.

شمار گردشگران خارجی ورودی ژاپن در سال ۲۰۲۳ به افزایش چشمگیری نسبت به سال گذشته آن دست یافته و به ۲۵.۷ میلیون نفر رسیده است.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۷۴۵۷۶
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت