۱۲:۱۴ ۱۳۹۸-۰۵-۲۰

آرامگاه ثبت ملی شده «یعقوب لیث صفاری» تخریب شد

سرنا_ یک فعال میراث فرهنگی استان خوزستان از تخریب شدن آرامگاه یعقوب لیث صفاری که در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده است، خبر داد.

قاسم منصور آل کثیر از فعالان میراث فرهنگی خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: اخیرا آرامگاه تاریخی یعقوب لیث در شهرستان دزفول و درون محوطه تاریخی جندی شاپور بر اثر آنچه که اشتباه پیمانکار عنوان شده تخریب شد.

آل کثیر افزود: به راحتی با اشتباه خوانده شدنِ تخریب یک اثر تاریخی و ثبت ملی شده نباید از موضوع گذشت کرد. تخریب یک اثر تاریخی موضوع ساده ای نیست که بگویند اشتباه شد. نظارت عالی بر روی نحوه عملیات مرمت چرا تا این اندازه باید ضعیف باشد.

آرامگاه یعقوب لیث صفاری که با شماره ۲۵۵۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این فعال میراث فرهنگی اظهار کرد: چندی پیش نیز بخش هایی از بقاع تاریخی سادات تفاخ در لگیطه (شوش) بر اثر سهل انگاری و عدم توجه و رسیدگی تخریب شد.

وی با بیان اینکه، طی سالهای گذشته نیز بخشی از آرامگاه دانیال نبی (ع) نیز تخریب شد که پس از اعتراض دوستداران میراث فرهنگی شوش عنوان شد که آوار شدن دیواره ها در برنامه اجرایی مرمت بوده است. حال آنکه تخریب ناگهانی و  شبانه آن باعث احتمال خطرات جانی می توانست باشد.

آل کثیر گفت: بسیاری از بقاع تاریخی خصوصا در شوش که به تاریخ اسلامی آن کمتر توجه شده از جمله بقاع تاریخی تفاخ، شهر اسلامی مگرنات، سیداحمد، و ... در حال حاضر در معرض تخریب آسیب های جدی قرار گرفته اند که مستلزم بررسی و رسیدگی مستمر مسئولان‌ میراث فرهنگی است.

این دوستدار میراث فرهنگی تاکید کرد: آنچه دوستداران و فعالان میراث فرهنگی را بیش از هر چیز نگران می کند سهل انگاری یا ناتواناییِ لازمِ فنی در حفاظت و مرمت بناهای تاریخی است.


منبع: مهر

اخبــار مرتبط

نظرات خود را با ما در میان بگذارید


نظرات کاربران


حسن

اگر مسئو لین از خدمات این بزرگوار اطلاعات کامل میداشتند نمی گذاشتند ارامگاهش تخریب گردد. وقتی برای بزرگان خود ارزش قائل نشویم چگونه توقع داریم درحال و اینده برای ما ارزش قایل شوند.


بنیادنیمروزسیستانیها

اعلام آمادگی بنیاد نیمروز برای مرمت آرامگاه یعقوب لیث صفاری/ با حساسیت موضوع را دنبال می کنیم .اعضا و مدیران بنیاد نیمروز می گویند همانند تمامی سیستانیها؛ یعقوب لیث صفارسیستانی را پدربزرگ خود می خوانند ما باید در کوتاهترین زمان ممکن به امر بهسازی و مرمت این مکان در حد و نام آن مرد بزرگ و مردمان ایران زمین همت گماریم.09360876222


حمید

سلام کسانی که در ساخت این بنا حتی به اندازه ذره ای کوتاهی کنند ایرانی نیستند و به فکر ایران هم نیستند و زالوهای هستند که خود را ایرانی میدانند


احسان

چرا تا حالا یه سرویس بهداشتی از یه امامزاده ناشناس اشتباها تخریب نشده ؟؟؟؟؟؟ تفکر


iran

مرده شور اون عوضی که این کارو کرد و ببرن حالا چه به عمد چه به سهو


مولا

اشتباهی یعنی چی پس این اثارملی معیار باستانی های چه کاره اند، شک نکنید کار خودشون هست


تاج نیا

واقعا متاسفم?


وحید

ازجمله ایرانیانی بود که نگذاشت زبان فارسی زیر یوغ زبان تازی نابود شود


حمید.ر .م

در مملکت ما برای اعراب ناشناس بقعه و بارگاه می سازند و بی جهت بزرگشان می کنند اما برای ایرانیان خصوصا آنان که به دلایل اعتقادات ایراندوستی و ضدیت با دشمن ایران وایرانی جایگاهی در فرهنگشان ندارند در تخریب و حفظ آثار و ابنیه شان چشم بر هم می گذارند....


حبیب

تمام زیر بنای این مملکت به اسم اینکه اشتباه شده را تخریب میکنند.اگر ما قانون داشتیم بایستی با اشد مجارات با آنها برخورد میشد .

بانک صادرات

اخبار پر بازدیدآخرین اخبار