صداوسیما ۴۵۰۰میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی کِش رفت!؟/ اگر این اختلاس نیست پس چیست؟

امروز، روزنامه‌ای که اتفاقا همیشه همسو با صداوسیما حرکت کرده است، گزارشی از برداشت‌های صورت گرفته از صندوق توسعه ملی را منتشر کرده که در مقابلش، تمام اختلاس‌های تاریخ کم می‌آورند!

الان کاری نداریم که چه‌طور برای چند طرح مثلا نوآورانه ۱۵۰میلیون یورو برداشته‌اند و هیچ‌جایی هم هنوز آن مثلا نوآوری‌ها به منصه‌ی ظهور نرسیده یا چه‌طور برای آبیاری، آبخیزداری و آبرسانی ۳۵۰میلیون یورو برداشت کرده‌اند و این است وضع آب کشور! نکته غم‌انگیزتر این لیست برداشت ۱۵۰میلیون یورو از صندوق توسعه ملی است برای سریال‌های صداوسیما! بله درست خوانده‌اید، برای امثال دودکش و کلبه‌ای در مه و یاور و بچه مهندس و بوتیمار، بیش از ۴۵۰۰میلیارد تومان از صندوقی کِش رفته‌اند که قرار است برای ایران و ایرانی، توسعه بیافریند و آینده تضمین کند.

اولین بند اساسنامه صندوق توسعه ملی آمده: این صندوق، با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به ثروت‌های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی تشکیل می‌شود. آقای دولت! آقای هیات امنای صندوق! آقای روحانی! برداشت از مهمترین منبع مالی مولد کشور و هِبه به صداوسیما به بهانه "توسعه کمی و کیفی برنامه‌های تولیدی، پویانمایی، مستند، فیلم و سریال" را چه‌طور می‌شود توجیه کرد؟ چه‌طور سهم ما و فرزندان ما و ایران ما را ریخته‌اید توی حلق صداوسیمایی که در بهترین حالت ۲۰درصد بیننده دارد؟ با چه استدلالی ۱۵۰میلیون یورویی که می‌توانست نیروگاه بسازد تا این‌همه بی‌برقی نکشیم یا منابع آبی را مدیریت کند تا این حجم بحران آب را لمس نکنیم، هِبه کردید به صداوسیما تا خرج میثاقی و حسینی‌بای و مدیری و ذبیح‌پور زوجی‌نو و به خانه برمی‌گردیم کند؟ به چه مجوزی پول مملکت را که قرار بود سرمایه‌زایی کند را خرجِ زایشِ یک‌سری برنامه بی‌کیفیت و بی‌مخاطب کردید و ثروت کشور را که باید برای جیب آیندگان نگه‌می‌داشتید توی جیب تهیه‌کنندگان قلدر و برنامه‌سازان بی‌سواد و سیاستمندان بی‌دغدغه گذاشتید؟

بیشتر بخوانید: کیهان: چرا صداوسیما 150 میلیون یورو برای سریال سازی و... از صندوق توسعه ملی برداشت کرده؟

قطعا خطاب این پرسش‌ها صداوسیمایی‌ها نیستند که خود خوب می‌دانند برای خرج آفتابه و لگن‌شان سالیانه پول‌های هنگفت و ردیف بودجه‌های کذایی می‌گیرند و هر چه بیشتر هم بهتر! اما نباید سازمان بازرسی، مجلس، دیوان عدالت، قوه قضاییه یا هر داد ستان دیگری این جُرم را که کمتر از اختلاس هم نیست را پیگیری کند. صداوسیمایی که حالا که خوب مخاطبانش را از دست داده، دارد چوب لای چرخ نمایش خانگی، پلتفرم‌های فیلم و ویدیو، شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها می‌گذارد و البته که حتمن برای این دخالت‌هایش به پول‌های بیشتری نیاز دارد!

نویسنده: وحید ضرابی‌نسب_ روزنامه‌نگار

کد مطلب: ۲۱۶۰۰۹
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت

پیشنهاد سردبیر