پرتره هنرپیشه سیاهپوست و مبارز حقوق‌بشر پیدا شد/۸۰ سال اختفا بخاطر نژادپرستی!

نقاشی که گلین فیلپات در سال ۱۹۳۰ از بازیگر سیاه‌پوست نقش اتللو در ساووی خلق کرد و به مدت ۸۰ سال گم شده بود، در نمایشگاه چیچستر برای اولین بار به نمایش گذاشته می‌شود.

 نقاشی که گلین فیلپات در سال ۱۹۳۰ از بازیگر سیاه‌پوست نقش اتللو در ساووی خلق کرد و به مدت ۸۰ سال گم شده بود، در نمایشگاه چیچستر برای اولین بار به نمایش گذاشته می‌شود.

پرتره‌ای از  پل رابسون هنرپیشه، خواننده و فعال حقوق مدنی که در سال ۱۹۳۰ توسط هنرمند بریتانیایی «گلین فیلپات» کشیده شده بود، پس از اینکه نزدیک به ۸۰ سال پیش تحت عنوان «سر سیاهپوست» فروخته شد، بعد از تحقیقات گسترده دوباره کشف شد.

این نقاشی که یکی از چند تابلوی فیلپات از رنگین پوستان است، از ۱۴ ماه می در چیچستر، غرب ساسکس، در اولین نمایشگاه آثار این هنرمند پس از نزدیک به ۴۰ سال به نمایش گذاشته می‌شود.

پرتره رابسونِ فیلپات، او را در نقش اتللو در ساووی لندن در سال ۱۹۳۰ به تصویر می‌کشد، این پرتره در زمان خود برای این اهمیت یافت که برای اولین بار در یک قرن یک هنرپیشه سیاهپوست برای نقش اصلی تراژدی شکسپیر انتخاب می‌شد و نقطه عطفی در تاریخ تئاتر بود. اقدامی که در زمان خود با انتقادات و جبهه‌گیری‌های نژادپرستان سفیدپوست که در اکثریت بودند، مواجه شد.

پگی اشکرافت هم‌بازی رابسون، که نقش «دِزدِمونا» را در اوج دوران نژادپرستی غرب بازی می‌کرد، بارها از سوی خبرنگاران در مورد بازی در نقش مقابل یک سیاه‌پوست از او سوال می‌شد و گفته بود: من به این حواشی اهمیتی نمی‌دهم و البته من مشکلی ندارم. من هیچ تفاوتی بین بازی با یک سیاه‌پوست یا یک سفیدپوست نمی‌بینم.

اگرچه این نمایش در زمان خود با انتقادات نژادپرستانه فراوانی همراه بود و فشار سنگینی بر عواملش وارد آورد، اما اجرای رابسون مورد تحسین قرار گرفت و تماشاگران خواستار فراخوان‌های مکرر برای اجرای دوباره نمایش و نقش‌آفرینی‌های بیشتر این هنرپیشه سیاه‌پوست بودند. پس از این ماجرا، فیلپات خواهرزاده خود را برای دیدن نمایشنامه برد و سپس رابسون و همسرش را به شام دعوت کرد که در آن زمان اینچنین دعوتی از یک سیاهپوست، به معنای واقعی کلمه تابوشکنی محسوب می‌شد.

در زندگینامه فیلپات خالق این پرتره موفق که در سن ۳۸ سالگی به عضویت آکادمی سلطنتی درآمد، نوشته شده که این تابلو گم شده است. سایمون مارتین مدیر گالری پالانت هاوس چیچستر که در حال حاضر تابلوی مذکور را در نمایشگاهش به نمایش گذاشته، خود، پیگیری‌ها برای یافتن این پرتره جنجالی را پس از هشتاد سال انجام داده است.

 او با جستجوی تصاویر موجود در آرشیوها و پایگاه‌های داده حراج، یک پرتره را با عکسی از رابسون در لباس اتللو تطبیق داد و تابلو را شناسایی کرد. خانواده فیلپات این نقاشی را در سال ۱۹۴۴، چندین سال پس از مرگ هنرمند، تحت عنوان بی‌ربطِ «سر سیاه» فروختند. پس از آن دوباره فروخته شد و اکنون در یک مجموعه خصوصی است. این نقاشی با کمک خانه حراج کریستی ردیابی شد.

منبع: فارس
کد مطلب: ۳۵۸۷۹۴
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت