پخش مستند "ذبح عظیم" در شبکه افق سیما

مستند «ذبح عظیم» با نگاهی متفاوت به سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی بر آنتن شبکه افق نقش بست.

روایت‌ و گفتارهای مختلفی از ابعاد گوناگون ترور ناجوانمردانه سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی نا به امروز نقل شده که مستند "ذبح عظیم" یکی از آنهاست و در ایام سالگرد شهادت این مرد بزرگ در جدول پخش برنامه‌های شبکه افق سیما قرار گرفته است.

این مستند روایتی است از آثاری که حاج قاسم سلیمانی در ابعاد مختلف درون بطن جامعه به یادگار گذاشته است. نقطه عطف مستند آنجاست که این روایت‌ها از زبان شخصیت‌های فرهنگی و مذهبی بیان می‌شود.

علیرضا احسان‌فر کارگردان این اثر درباره چرا ساخت آن گفت: انجام یک کار جدی  برای سالگرد شهید سردار حاج قاسم سلیمانی و نشان دادن ابعاد اجتماعی سردار سلیمانی و تلاشی در حد توان برای معرفی این ویژگی های سردار عزیز که به نوعی وظیفه خود میدانیم و مدیون سردار هستیم باعث شد که به ساخت این مستند روی بیاوریم.

وی افزود: احساس نیاز برای وجود کاری با موضوع ویژگی های اجتماعی سردار سلیمانی و عدم جناح بندی ایشان و مردمی بودنش را ضروری میدانستیم و همچنین هدفمان این بود که برای این که بتونیم سردار سلیمانی رو فقط در جبهه ها و جنگ ها نشان ندهیم و تلاشی براین داشته باشیم تا بتوانیم به مردم نشان بدهیم تاثیر این شهید بزرگوار دراتفاقات غیر نظامی مثل زمینه های فرهنگی و سیاسی ایران  و حتی ولایت پذیری ایشان که ویژگی بارز ایشان هست کاری با این موضوع آماده کنیم. 

احسان‌فر درباره سیر ساخت مستند تاکید کرد: ابتدا با نیت انجام کاری برای سردار عزیزمان سردار شهید سلیمانی  جلسات متعددی گذاشته شد و با بررسی های صورت گرفته و بررسی ظرفیت موجود به ساخت مستند روی آوردیم و بعد از پژوهش  ها و مشورت با کارشناسان و مستند سازان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و کمک گرفتن از این بزرگواران  شروع به نگارش فیلمنامه در موضوع مورد نظرکردیم وبه سراغ  ضبط مصاحبه ها با اشخاص برجسته در زمینه های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و رسانه ای کشور رفتیم 

وی همچنین خاطرنشان کرد: ضبط مستند در سالن دانشگاه سوره طی دو هفته صورت پذیرفت و سپس به سراغ  جمع آوری آرشیوهای مورد نیاز مستند رفتیم و با نامه نگاری های مختلف با مجموعه ها موفق شدیم تا حدودی به آرشیو مورد نظر دست پیدا کنیم و در انتها طی یک ماه  تدوین مستند به طول انجامید و پس از اکران های خصوصی و بررسی انتقادات و پیشنهادات مخاطبان تدوین نهایی مستند انجام شد و آماده پخش شد.

کارگردان مستند "ذبح عظیم" درباره اثرات تولیدات رسانه‌ای در حوزه مکتب حاج قاسم سلیمانی گفت: شهید سلیمانی عزیز  شخصی بود برای پیوند دوقطبی های جامعه ایرانی به یکدیگر و به حزب و جناح خاصی وابستگی نداشت. این در زندگی ایشان واضح است و همین موضوع نکته ای بود که باعث شد بتوانیم در عنوان اصلی مستند نیز از آن استفاده کنیم.

علاقمندان به این مستند می‌توانند امروز ساعت 17 و تکرار آن را روز بعد ساعت 04:30 از شبکه افق به تماشا بنشینند.

 

کد مطلب: ۳۵۶۴۹۲
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت