آداب معاشرت عجیبی که در گذشته رواج داشت اما اکنون خنده دار است

از کودکی به ما یاد داده اند که چه رفتاری در جامعه مناسب محسوب می شود. به این علم «آداب معاشرت» گفته می شود. و هر دوره ی زمانی آداب معاشرت مخصوص به خود را دارد. مثلاً در یونان باستان خوردن به صورت دراز کش ایرادی نداشت اما ۱۵۰ سال بعد، پوشیدن دستکش در خیابان کار ناپسندی محسوب می شد.

در ادامه از آداب معاشرت عجیبی خواهیم که در گذشته کاملاً عادی بودند اما حالا برای ما مضحک هستند.

قاشق خودشان را سر میز غذا می آوردند

در ادامه از آداب معاشرت عجیبی خواهیم که در گذشته پذیرفته بودند اما حالا برای ما مضحک هستند.

در دوران حکومت تودورها در انگلیس، مرسوم بود هر کس کارد و قاشق خودش را سر میز غذا آورد، به استثنای خانه های ثروتمندان که در آن ها همه چیز مهیا بود.

در عکس ها لبخند نمی زدند

در ادامه از آداب معاشرت عجیبی خواهیم که در گذشته کاملاً عادی بودند اما حالا برای ما مضحک هستند.

اگر عکس های قدیمی را دیده باشید، حتماً متوجه  شده اید در بیشتر آن ها آدم ها لبخند به لب ندارند. به گفته ی مورخان، یکی از دلایل این امر دندان های افراد بود. دندان های اغلب افراد وضعیت چندان خوبی نداشت یا حتی اصلاً دندانی نداشتند به همین دلیل بود که آدم ها علاقه ای به نشان دادن دندان های خود نداشتند. با این حال، برخی مورخان می گویند نامناسب بودن وضعیت دندان ها در آن زمان امری طبیعی بود و به همین دلیل افراد تردیدی در نشان دادن دندان های خود نداشتند.

بر اساس یک نظریه ی دیگر، علت این امر آداب معاشرت بوده است. در آن زمان خنده ی پهن را دیوانگی یا امری ناپسند می دانستند به همین دلیل آدم ها سعی می کردند لبخند نزنند.

دست های خود را با رومیزی تمیز می کردند

از آنجایی که هنوز دستمال سفره وجود نداشت، بعد از خوردن غذا دهان و دست های خود را با دست هایشان پاک می کردند. در دوران قرون وسطی، استفاده از رومیزی رفته رفته رواج یافت. در ابتدا از آن به صورت تزئینی در دورهمی های طبقات بالاتر جامعه استفاده می شد. با این حال، رومیزی ها به تدریج کاربردی تر شدند. از آن ها به عنوان یک دستمال سفره ی بزرگ برای همه ی افرادی که دور میز حضور داشتند، استفاده می شد.

طبقات بالاتر جامعه می توانستند دراز کشیده غذا بخورند

در ادامه از آداب معاشرت عجیبی خواهیم که در گذشته کاملاً عادی بودند اما حالا برای ما مضحک هستند.

امروزه آداب معاشرت حکم می کند پشت میز صاف و درست بنشینیم. این موضوع اما حتماً برای یونانیان باستان خنده دار بوده چون برای آن ها دراز کشیدن پشت میز غذا امری طبیعی بود. با این حال، این امر تنها درمورد طبقات بالاتر جامعه صدق می کرد. آن ها با این کار، قدرت و سبک زندگی مجلل خود را به رخ می کشیدند.

مدل مو بر اساس رنگ مو انتخاب می شد

در کتاب هایی که در دوران ویکتوریا برای خانم های جوان نوشته می شد، توجه ویژه ای به مدل موها می شد. نویسنده ها به بانوان توصیه می کردند ابتدا مدل موهای مختلفی را امتحان کنند تا متوجه شوند کدام یک بیشتر از همه برایشان مناسب است. به علاوه، توصیه می کردند مدل موی خود را بر اساس ویژگی ها ظاهری شان انتخاب کنند.

منبع: روزیاتو
کد مطلب: ۳۵۷۵۰۳
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت