عموهای فیتیله‌ای‌ به تلویزیون برمی‌گردند

یکی از عموهای فتیله‌ای از بازگشتِ عمو فیتیله‌ای‌ها به تلویزیون با سریال «دوقلوها» خبر داد.

عمو فیتیله‌ای‌ها یا عموهای فیتیله‌ای نام یک گروه متشکل از محمد مسلمی، حمید گلی و علی فروتن است که با هم به عنوان «عموهای فیتیله‌ای» در مجموعه‌های تلویزیونی و تئاترها برای کودکان نقش اجرا می‌کردند. این گروه تاکنون چندین مجموعه تلویزیونی ساخته‌اند.  

مسلمی، گلی و فروتن در سال ۱۳۶۴ زمانی که در مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما بودند، گروهی به نام گروه تئاتر «چهره‌نما» تشکیل دادند. اولین کار حرفه‌ای این گروه با نام جنگ «زنگ بیداری» برای گروه کودک شبکه یک در سال ۱۳۶۷ انجام شد. از آن زمان فعالیت این گروه عمدتاً به صورت اجراهای زنده در برنامه‌های کودکان در تلویزیون ایران بوده‌است. اگر چه اجراهای زنده دیگری نیز به صورت سیار داشته‌اند. از جمله در اردوگاه‌های افغان پس از جنگ افغانستان.

در فروردین ۱۳۸۱ گروه تئاتر «چهره‌نما» که «علی فروتن، محمد مسلمی و حمید گلی» اعضای آن بودند، تصمیم گرفتند که از تجربیات خود استفاده و برنامه‌ای درست کنند که صبح‌ها از شبکه‌دو سیما پخش شده و مخصوص کودکان باشد.این برنامه از فروردین ۱۳۸۱ تا اسفند ۱۳۸۹ ادامه داشت و چند ماه پس از جدایی مجید قناد این برنامه در بهمن ۱۳۸۹ متوقف شد و همکاری ناموفقی با مجید قناد داشت.

 

ماجرای اختلاف عمو قناد با فیتیله‌ای‌ها برمی‌گردد به چندین سال پیش؛ زمانی که عمو قناد تصمیم گرفت دیگر با آنها کار نکند. اولین واکنش‌های رسمی به این اتفاق در سال ۱۳۹۶ و در یکی از قسمت‌های برنامه «فرمول یک» صورت گرفت؛ زمانی که علی ضیا، مجری برنامه درباره دلایل جدایی فیتیله‌ای‌ها از عمو قناد پرسید. محمد مسلمی در جواب ضیا گفت: «من اولین کارم را با مجید قناد کار کردم و کسی که دستم را گرفت او بود. اول خدا و بعد ایشان خیلی کمک کرد تا اولین کار من شکل بگیرد.»

علی فروتن، یکی دیگر از عموهای فیتیله ای نیز در آن برنامه گفت: «آقای قناد جزو بهترین‌ها در حوزه کار کودک است و فقط گاهی اختلاف سلیقه پیش می‌آید. ما ۷ سال با او برنامه داشتیم و تهیه‌کننده اول برنامه هم خودش بود اما به دلایلی که گفتنش درست نیست، ارتباط‌مان قطع شد … ما مجبور شدیم برای اینکه جلوی آقای قناد که برای ما عزیز است نایستیم، از گروه جدا شویم.»

 

بعد از چندین سال، حدود یک ماه پیش مجید قناد در مصاحبه‌ای به ماجرای اختلافش با فیتیله‌ای‌ها پرداخت. او گفت که به مدت ۵ سال برنامه به خوبی اجرا می‌شد و مشکلی نبود اما بعد غرور بر یکی از فیتیله‌ای‌ها غالب شد و شروع به تک‌روی کرد. وی اضافه کرد: «من احساس کردم آرام‌آرام برنامه، بزرگترها را به جای کودکان مخاطب قرار می‌دهد. یعنی موضوعاتش در برخی جاها شنیع است.» و به همین خاطر از برنامه جدا شد.

اما محمد مسلمی به این مصاحبه واکنش نشان داد و گفت: همه خوب‌اند. حتی آن‌هایی که بد ما را می‌گویند؛ آنها دوستان ما و استاد ما هستند. حتماً آنها درست می‌گویند. ما دست کسانی که ما را نقد می‌کنند و حتی بد می‌گویند را می‌بوسیم و دوست‌شان داریم.»

سال‌های ۱۳۸۶، ۱۳۸۷، ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ پرکارترین، محبوب‌ترین و پراهمیت‌ترین سال‌های فعالیت این گروه بود. پس از ۳ ماه تعطیلی این برنامه، دوباره فیتیله‌ای‌ها با برنامه‌ای با اسم "فیتیله ۲" که جمعه شب‌ها ساعت ۲۱ پخش می‌شد به تلویزیون و شبکه ۲ بازگشتند.

«فیتیله ۲» با حضور «محمد مسلمی»، «حمید گلی» و «علی فروتن» اجرا شد و از خردادماه ۱۳۹۰ جمعه شب‌ها ساعت ۲۱ پخش می‌شد؛ این برنامه هم در سال ۱۳۹۱ به کار خود پایان داد؛ اما برای نوروز ۱۳۹۲ دوباره فیتیله‌ای‌ها به تلویزیون آمدند و با برنامه «فیتیله، عیدا تعطیله» شروع به کار کردند. این‌بار این برنامه به جای ساعت ۲۱، ساعت ۱۴ پخش می‌شد و محمود شهریاری مجری این برنامه بود. در اواسط سال ۱۳۹۲ مهرداد نظام آبادی مجری‌گری این برنامه را برعهده گرفت و تا ۱۵ آبان ۱۳۹۴ برنامه «فیتیله»، به‌طور رسمی ادامه داشت، اما آنها در روز جمعه، ۱۵ آبان ۱۳۹۴ آنها در اجرای نمایشی به نام هتل فیتیله‌ای مرتکب اشتباهی شدند که با اعتراض آذری‌زبانان کشور روبرو و برنامه آنها تعطیل شد.

حالا این موضوع را پیگیری کردیم که آیا بعد از مدت‌ها غیبت قرار است عمو فیتیله‌ای‌ها با هم به تلویزیون برگردند؛ محمد مسلمی در گفت‌وگو با تسنیم، سورپرایزی برای مخاطبان کودک و نوجوان تلویزیون داشت. او گفت: سری جدید «دوقلوها» را به زودی آغاز می‌کنیم و دوباره کنار همدیگر خواهیم بود.

او در پاسخ به این سؤال که در واقع می‌توانیم بگوییم اختلافات به پایان رسیده و به نوعی آشتی‌کنان شما اتفاق می‌افتد، توضیح داد: ما با هم قهر نبودیم که آشتی‌کنانی اتفاق بیفتد. از دوستان خوبِ هم هستیم؛ فقط در کار گاهی ایجاب می‌کند تجربه دیگری داشته باشیم چه خودم و چه دوستانم. سری جدید «دوقلوها» که ۸۰ قسمت خواهد بود از چند روز آینده ضبط خود را آغاز می‌کند و بعد از دو سه سال، دوباره مشترکاً با هم همکاری خواهیم داشت. 

مسلمی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه برخی اعتقاد دارند اختلافات باعث شده این فاصله میانِ شما ایجاد شود، گفت: این روزها حاشیه زیاد است. من معتقدم یک مقدار این حاشیه‌ها را کنار بگذاریم و با همدیگر شفاف و روراست باشیم. فضای‌مجازی این روزها درباره هرکسی حاشیه‌سازی می‌کند.

این برنامه‌ساز و هنرمند حوزه کودک همچنین خاطرنشان کرد: سریال «دوقلوها» اگر به عید نوروز برسد روی آنتن خواهیم رفت. وگرنه برای ماه رمضان به آنتن شبکه دو می‌رسد.

این سریال را مهدی بصیری تهیه‌ و جمشید بیات ترک کارگردانی می‌کند.

منبع: تسنیم
کد مطلب: ۳۵۷۹۰۹
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت