تاریخچه فوتبال ایران «سریال مستند» شد/ «یک ملت، یک ضربان» روایت دهه‌ها فوتبال در ایران

مجموعه مستند «یک ملت، یک ضربان» به کارگردانی محمدحسن یادگاری تولید جدید شبکه مستند تاریخچه فوتبال ایران از زمان ظهور تا عصر معاصر را روایت کرده است و نخستین قسمت آن پنجشنبه 10 شهریور ساعت 20 از این شبکه پخش می‌شود.

محمدحسن یادگاری مجموعه مستند «یک ملت، یک ضربان» درباره سوژه این مجموعه گفت: شبکه مستند با توجه به سابقه کاری‌ام و علاقه‌ای که به ساخت مستندهای ورزشی داشتم، پیشنهاد داد به مناسبت جام جهانی امسال، مستندی درباره تاریخچه تیم ملی فوتبال ایران بسازم. در ابتدا قرار بود از سال 1996 که مقدمه صعود تیم ملی به جام جهانی 1998 هست، آغاز کرده و تا امروز را پیش بیاییم، اما زمانی که چند قسمتی از مستند آماده شد و شبکه مستند کیفیت کار را دید تصمیم گرفت که این پروژه ادامه‌دار باشد و از ابتدای ظهور فوتبال در ایران تا امروز را تبدیل به مستند کنیم. 

وی افزود: برهمین اساس، از ابتدای ظهور فوتبال در ایران تا سال 1996 در 8 قسمت آماده شده و دوران معاصر، یعنی از این تاریخ تا به امروز، در 32 قسمت تولید خواهد شد. پخش این مستند از پنجشنبه آغاز می شود و تا برگزاری جام ملت‌های آسیا در سال 1402 ادامه‌ خواهد داشت. 

او درباره روند تولید این مجموعه مستند گفت: ساخت این مستند از مرداد ماه سال گذشته آغاز شد؛ چند ماهی درگیر جمع‌آوری تصاویر آرشیوی بودم و هر جایی که می‌شد تصویر آرشیوی جمع‌آوری کرد را سر زدم؛ خیلی از تصاویر را از مجموعه‌داران و کسانی که آرشیویست هستند گرفتیم. این مجموعه در 40 قسمت 30 دقیقه‌ای آماده شده است. 

کارگردان مجموعه مستند «یک ملت، یک ضربان» درباره نخستین قسمت از این مجموعه گفت: در اولین قسمت از این مجموعه، شکل‌گیری فوتبال در ایران و ظهور آن در کشورمان را می‌بینیم. درست است که فوتبال برای اولین بار در زمان رضا شاه به ایران می‌آید، اما ایرانی‌ها از زمان قاجاریه با آن نسبت داشتند. 

یادگاری درباره تفاوت این مجموعه با مستندهای پیشین توضیح داد و گفت: در مورد تیم ملی مستندهای زیادی ساخته شده است، اما این‌گونه انسجام و جامع‌نگری در روایت و شخصیت‌پردازی را نداشتند. برای مثال، مجموعه تاریخچه تیم ملی را داشتیم که حالت اپیزودیک و آیتمی داشت و قصه‌گو نبود. هم‌چنین مستند فوتبال ایرانی را داشتیم که بیشتر مربوط به حاشیه‌های تیم ملی بود و باز هم روایتی در خود نداشت. در مجموعه مستند «یک ملت، یک ضربان» ضمن استفاده از تمام اطلاعات گذشته سعی کردیم شخصیت‌پردازی داشته باشیم.

نخستین قسمت از این مجموعه مستند روز پنج‌‌شنبه 10 شهریورماه ساعت 20 از شبکه مستند پخش می‌شود و تکرار آن روز بعد ساعت 17 خواهد بود.

منبع: فارس
کد مطلب: ۳۶۲۲۶۲
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت