پرونده جشنواره تلویزیونی «مستند» در «عسلویه» بسته شد

اختتامیه ششمین جشنواره تلویزیونی مستند با حضور جمعی از مستندسازان در عسلویه برگزار شد.

پرونده جشنواره تلویزیونی «مستند» در «عسلویه» بسته شد

اختتامیه ششمین جشنواره تلویزیونی مستند عصر جمعه ۱۸ آذر در مرکز همایش‌های خلیج فارس بندر عسلویه برگزار شد.

پیمان جبلی رییس صداوسیما، محسن برمهانی معاون سیما، حسین رضی قائم مقام رییس سازمان در امور اقتصادی، محسن یزدی مدیر شبکه مستند، یاسر فریادرس قایم مقام شبکه مستند، مهدی میرتیموری دبیر اجرایی جشنواره، حامد شکیبانیا، ساسان فلاح فر و جمعی از مستندسازان در این مراسم حضور داشتند.

این مراسم با قرائت آیاتی از قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی ایران پخش شد و محمد دلاوری اجرای برنامه را بر عهده داشت.

دلاوری بعد از پخش ویدیویی از سخنان نادر طالب زاده بیان کرد: چه سرود ملی و چه بخشی که درباره حاج نادر ساخته شد به دل من نشست و فکر می‌کنم برای شما هم جذاب بود. ششمین اختتامیه را به حاج نادر و همه کسانی که جانشان را برای بیان حقیقت از دست دادند تقدیم می‌کنیم.

وی با اشاره به نام عسلویه عنوان کرد: این نام انطور که پی برده‌ام از عسل و آب یا آب عسلی می‌آید و چه دلپذیر است ایران ما که هر قسمتش پر از نشانه است. همین نشانه‌ها و همین تنوع هم باعث شده است که ایران بتواند مهد مستندسازان باشد.

اهمیت پیوند هنر و صنعت

در این مراسم محسن یزدی دبیر جشنواره در سخنانی تصریح کرد: اختتامیه را در عسلویه برگزار کردیم تا یک بار دیگر به خودمان و دوستانمان تاکید کنیم تا هرچه کیفیت پیوند هنر و صنعت بهتر باشد در هر دو اتفاق بهتری رخ می‌دهد.

یزدی عنوان کرد: همه ما باید روی کیفیت این ارتباط کار کنیم در کشور کارهای بزرگی شده است علی رغم ضعف‌ها که همه می‌دانند اتفاقات بزرگی رخ داده است و علی رغم اینکه همه دوست داشتند که این کارها بازنمایی شود اما نشده است.

مدیر شبکه مستند تصریح کرد: روندهایی که وجود دارد شاید به روز نشده است. در دوره‌ای که همه چیز تغییرمی کند نگاه سنتی به روندها باعث شده است علی رغم هزینه‌ای که می‌شود اتفاقی که باید برای کشور رخ دهد و مردم بدانند هنوز نیفتاده است. باید موانع را از این مسیر برداشت و راه را باز کرد.

دبیر جشنواره درباره اهمیت مستند گفت: قالب مستند قالب شناخته شده‌ای در بیان است شاید هنوز معجزه مستند را درک نکردیم مردم هم دوست دارند و امیدواریم اتفاقی بیفتد که بتوانیم از مستند برای نمایش پیشرفت کشور استفاده کنیم.

در ادامه محسن خجسته مهر معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه در سخنانی گفت: این مجموعه اقتصادی حاصل سرمایه گذاری ۸۵ میلیارد دلار طی دو دهه است. امروز ۱۴ تریلیون متر مکعب بخشی از ذخایر گازی است. امروز ۷۰ درصد گاز کشور تولید می‌شود. با این تولیدی که داریم امید و نشاط هم موج می‌زند. ۲۷ میلیارد دلار دیگر پروژه هم در حال کار است. اینجا بخشی از ثروت کشور ماست که به آن می‌یابیم و افتخار می‌کنیم.

وی در بخش دیگر اظهار کرد: در کل کشور روزانه بیش از یک میلیارد متر مربع گاز تولید می‌شود که بخشی برای صادرات، بخشی خوراک واحدهای پتروشیمی و بخشی مصارف خانگی و تجاری استفاده می‌شود. اجازه ندهیم این گاز مهاجرت کند و این است که باید از آن صیانت کنیم. شرکت ملی نفت یک وظیفه‌اش همین صیانت است. مردم هم البته باید صیانتی مصرف کنند. امیدواریم بتوانیم رفاه نسبی را برای مردم تامین کنیم.

وی در پایان سخنانش پیشنهادی برای دوره بعدی جشنواره مستند داشت و عنوان کرد: پیشنهادم این است که جشنواره در دوره بعد روی صنعت نفت تمرکز کند و امیدوارم جشنواره بعد در همین مکان برگزار شود. ما آمادگی کامل داریم هفتمین جشنواره هم در همین مکان برگزار شود.

این جشنواره پرمخاطب‌ترین جشنواره مستند ایران است

محسن برمهانی معاون سیما در ادامه در سخنانی تصریح کرد: جشنواره تلویزیونی مستند پرمخاطب‌ترین جشنواره مستند ایران است چون آثار از تلویزیون پخش می‌شود و شاید بتوان گفت یکی از پرمخاطب‌ترین جشنواره‌های جهان است.

وی اضافه کرد: اگر مستندساز یک کاراکتر یا شخصیت خوب پیدا کند اطمینان دارد یک اثر خوب خلق کرده است. ما روزی را سپری کردیم که نشان داد اتفاقی که در عسلویه، پارس جنوبی و میدان‌های گازی رخ می‌دهد سراسر شخصیت است، اتفاقی که می‌تواند رزق مستندسازان باشد. مثلاً پیگیری زندگی یک دکتر در یک سکوی نفتی می‌تواند دستمایه ساخت یک مستند باشد.

برمهانی عنوان کرد: وقتی صحبت از پیشرفت می‌شود بخشی از جهاد تبیین اینجا معنا پیدا می‌کنند و اگر می‌خواهیم وظیفه خود را درست انجام دهیم و برای مردم حرف بزنیم از این وجوه بهره ببریم.

وی در بخش دیگر گفت: تفاوتی بین این جشنواره و دیگر جشنواره‌های مستند وجود دارد اینکه برای تلویزیون آثار را تولید می‌کند.

برمهانی از مستندسازان خواست برای مردم مستند بسازند و عنوان کرد: بخشی از جریان مستند در ایران به این سمت رفته است که مستند هنری بسازند. یک پلان طولانی شاید برای هنرمند جذاب باشد که چطور صحنه‌ای به صحنه دیگر کات زده شد اما برای مردم مستند بسازیم و بدانیم در تلویزیون‌های دیگر دنیا هم همین کار را انجام می‌دهند و سخت‌تر هم هست که برای مخاطب جذابیت را ملاک قرار دهید.

برندگان ششمین جشنواره تلویزیونی مستند:

بخش فیلم

مستند کوتاه:

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۸ میلیون تومان به آرمان قلی پور دشتکی برای کارگردانی «فرزندان خونیار»

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۸ میلیون تومان به امیر شکرگزار ناوی برای تهیه کنندگی «چوپان های عاشق»

مستند نیمه بلند:

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۱۵ میلیون تومان به محمد جواد آرمان مهر و سید حسین آزادی برای کارگردانی "بازگشت فلامینگوها"

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۱۵ میلیون تومان به سید عدنان طاهری برای تهیه کنندگی "بَردی"

مستند بلند:

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۲۵ میلیون تومان به حجت طاهری برای کارگردانی "احتضار"

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۲۵ میلیون تومان به اسرافیل کلیجی برای تهیه کنندگی "آورتین"

جایزه ویژه هیات داوران:

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۱۵ میلیون تومان به مرتضی پایه شناس و حسین مومن برای کارگردانی "گلوله باران"

جایزه بهترین فیلم مستند:

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۳۰ میلیون تومان به محمد جواد آرمان مهر برای تهیه کنندگی "بازگشت فلامینگوها" (با تقدیر از حجت طاهری و عبدالخالق طاهری برای مستند "احتضار")

جوایز تخصصی:

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۸ میلیون تومان به ضیا حاتمی برای فیلمبرداری مستند "جمیله"

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۸ میلیون تومان به ساسان فلاح فر برای تدوین مستند "چشم ایرانی"

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۵ میلیون تومان به محمد حسین ابراهیمی برای صداگذاری مستند "گلوله باران"

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۵ میلیون تومان به محمد جواد آرمان مهر برای پژوهش مستند "بازگشت فلامینگوها" (با تقدیر از محمد طالبی برای مستند "نقش زیگلر")

جایزه ویژه دبیر جشنواره:

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۱۵ میلیون تومان به فرزاد خوشدست برای مستند "خط باریک قرمز"

بخش مجموعه مستند:

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۲۰ میلیون تومان به مهدی نورمحمدی برای تهیه کنندگی مجموعه مستند "پرندگان ایلام" (با تقدیر از محسن کریمیان برای تهیه کنندگی مجموعه مستند "ضد")

بخش عکس

مجموعه عکس:

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۸ میلیون تومان به شایان حاجی نجف به عنوان نفر اول

دیپلم افتخار و ۴ میلیون تومان به مهدی محبی پور به عنوان نفر دوم

دیپلم افتخار و ۲ میلیون تومان به هادی زند به عنوان نفر سوم و تقدیر از محمد عطایی محمدی

تک عکس:

‌ تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۵ میلیون تومان به محمد رضا فربود قصرالدشتی به عنوان نفر اول اهدای شد.

دیپلم افتخار و ۳ میلیون تومان به کریم متقی به عنوان نفر دوم رسید.

دیپلم افتخار و ۲ میلیون تومان به فراز آهنین به عنوان نفر سوم اهدا شد.

از امیر حسین کمالی و امین برنجکار و امین رحمانی تقدیر شد.

بخش مردمی عکس:

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۸ میلیون تومان به مهدی محبی پور به عنوان نفر اول مجموعه عکس رسید.

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۵ میلیون تومان به مجتبی اسماعیل زاد به عنوان نفر اول تک عکس اهدا شد.

بخش مستند نگاری

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۶ میلیون تومان به مریم خباز به عنوان نفر اول اهدا شد.

دیپلم افتخار و ۳ میلیون تومان به لیلا مرگن به عنوان نفر دوم رسید.

دیپلم افتخار و ۲ میلیون تومان به سامان رحمتیان به عنوان نفر سوم و تقدیر از راضیه عباسی رسید.

منبع: مهر
کد مطلب: ۳۶۴۳۷۶
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت