جدول پخش ناموزون شبکه 2 برای سریال‌های مدافعان حرم

هجوم تروریست‌های داعش به سوریه و عراق و رشادت رزمندگان جهان اسلام در دفاع از حرم اهل بیت(ع) که یکی از پدیده‌های مهم دهه 90 بود، تاکنون دستمایه تولید بعضی محصولات نمایشی در عرصه سینما، تلویزیون و نمایش خانگی شده است. اگرچه اصل اقدام به ساخت این آثار، قابل تحسین است اما به نظر می‌رسد زمان‌بندی پخش بعضی از این آثار به شکلی برنامه‌ریزی شده که ممکن است اهداف سازندگان و پخش‌کنندگان را به قدر کافی محقق نکند

جدول پخش ناموزون شبکه 2 برای سریال‌های مدافعان حرم

موج سریال‌ها با موضوع مدافعان حرم، از سومین سالگرد شهادت سردار حاج‌قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه آغاز شد. قسمت اول مجموعه «بچه زرنگ» محصول شبکه 2 سیما 10 دی ماه 1401 در 8 قسمت، به تهیه‌کنندگی رشید حاجتمند سینماگر مشهدی و به کارگردانی 4 فیلم ساز روی آنتن شبکه 2 سیما رفت. سریالی که در هر قسمت به زندگی یک شهید مدافع حرم، اعزام او به مناطق عملیاتی سوریه و شهادت وی می‌پرداخت.

به فاصله‌ای کم از «بچه زرنگ»، مجموعه «حبیب» محصول مشترکی از ایران و سوریه به کارگردانی جود سعید و تهیه‌کنندگی فرزاد هوشیار پارسیان به آنتن شبکه 2 رسید تا دومین سریال با این موضوع، در این شبکه پخش شده باشد. این سریال 25 قسمتی از آخرین روز بهمن ماه شروع شد و تا آخرین روزهای اسفند ادامه یافت.

 

«هادی» در راه است

شبکه 2 سیما تصمیم گرفت برای ماه رمضان، باز هم مجموعه‌هایی درباره مدافعان حرم را در دستور پخش قرار دهد.

فصل اول سریال «بچه زرنگ» در شب های قدر امسال به شکلی خلاصه‌شده در 5 قسمت، پخش شد و بلافاصله بعد از آن، در دهه سوم ماه رمضان، فصل دوم «بچه زرنگ» در 10 قسمت و درباره 10 شهید دیگر مدافع حرم در جدول پخش قرار گرفت؛ باز هم به تهیه‌کنندگی رشید حاجتمند و این بار به کارگردانی 5 فیلم ساز. بدون احتساب بازپخش «بچه زرنگ 1»، چهارمین سریال شبکه 2 درباره مدافعان حرم، «هادی» به کارگردانی امیر داسارگر و تهیه‌کنندگی امیر پوروزیری است که در 30 قسمت تولید شده و گزینه پخش نوروز و رمضان شبکه 2 سیما بود اما روی آنتن نرفت و حالا احتمالا به زودی پخش خواهد شد. دی ماه 1401 و تقریبا همزمان با پخش فصل اول سریال «بچه زرنگ» در شبکه 2، نمایش خانگی نیز میزبان یک سریال با موضوع مشابه شد؛ مجموعه «سقوط» به کارگردانی سجاد پهلوان‌زاده در پلتفرم فیلیمو که حواشی فرامتنی بسیار زیادی را نیز از سر گذراند.

نیاز به زمان‌بندی بهتر

ساخت آثاری درباره دفاع رزمندگان ایرانی، افغانستانی، سوری و... از حرم اهل بیت(ع) البته همان طور که در ابتدای این گزارش نیز تأکید شد، رویه پسندیده‌ای است اما برای تأثیرگذاری هرچه بیشتر این آثار، طبعاً باید اقتضائات رایج رسانه تلویزیون نیز در نظر گرفته شود. سریال‌هایی که به شکل متوالی با یک موضوع روی آنتن یک شبکه می‌رود، اگر باعث دلزدگی مخاطب از سوژه نشود، لااقل توجهات کمتر بینندگان را برمی انگیزد چراکه ذهن و چشم تماشاگر تلویزیون، خواستار تنوع است و با تکرار یک موضوع، در یک شبکه در فاصله زمانی بسیار کوتاه، این تنوع حاصل نخواهد شد. چه بهتر که با چینش بهتر کنداکتور، بعضی از این سریال‌ها از شبکه 2 به دیگر شبکه‌ها منتقل شود یا حتی در بازه‌های زمانی دیگری روی آنتن برود؛ تردیدی نیست که در این صورت، سوژه‌های ارزشمند این آثار بهتر دیده خواهند شد.

منبع: خراسان
کد مطلب: ۳۶۷۱۱۴
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت