تدارک خاص تلویزیون برای شب یلدا

شبکه های مختلف سیما، همگام با سنت دیرینه ایرانیان، برنامه های متنوعی را پخش می کنند.

تدارک خاص تلویزیون برای شب یلدا

به مناسبت شب یلدا، ویژه برنامه «ایران دوست داشتنی» را پخش می کند.

این برنامه به تهیه کنندگی مقداد مومن نژاد با حضور اقوام ایرانی و پرداختن به آداب و رسوم شب چله در قومیت‌های گوناگون ایرانی با حضور ۳۵۰ نفر تماشاچی در استودیو و تهیه مسابقه برای حاضرین چهارشنبه، پنجشنبه(۲۹ و ۳۰ آذر) و جمعه اول دی ساعت ۲۳:۱۵ پخش می‌شود.
این برنامه پنج شنبه شب نیز از ساعت ۱۹:۳۰ تا ۲۰:۴۵ پخش خواهد شد.

برنامه موسیقیایی «کرشمه» به تهیه کنندگی علی اسکندری در سه قسمت طی مدت سه شب از موسیقی آوایی و سنتی استان مازندران، آذربایجان شرقی، روزهای از امروز تا پنجشنبه ۳۰ آذر ساعت ۱۹ پخش می شود.

همچنین فیلم سینمایی «روز یلدا، شب چله»، جمعه اول دی ساعت ۱۶ پخش می شود.

«سیدخندان» و «مداربسته» در شب یلدا پخش می شود. عوامل تولید و دست‌اندرکاران برنامه «صبحانه ایرانی» به مناسبت شب یلدا ویژه برنامه زنده «یلدای ایرانی» را از ساعت ۱۹ تا یک بامداد با حضور مهمانان مختلف و بخش های متنوع و جذاب به استقبال بلندترین شب سال خواهند رفت.

«سیدخندان» برنامه‌ای شاد و طنازانه با محتوای مسابقه، استند آپ با حضور تماشاگران در استودیو به مناسبت شب یلدا پخش می شود.

مجله شبانگاهی «مدار بسته» هم در دو بخش استودیویی و آیتمی لحظات شاد و مفرحی را برای مخاطبان به ارمغان می‌آورد. این برنامه با توجه به مناسبت شب یلدا به این موضوع منعطف خواهد شد.
دو قسمت هم از خلاصه برنامه‌های «صبح جمعه» و «عصر جمعه» در ساعات ۹ و ۱۷:۳۰ پخش می‌شود.

برنامه «شادونه» ویژه یلدا نیز از پنج شنبه ۳۰ آذر ساعت ۱۴:۳۰ و دو قسمت ویژه یلدایی برنامه «خیلی دور خیلی نزدیک» نیز در روزهای پنجشنبه ۳۰ آذر و جمعه اول دی ساعت ۱۳:۳۰ پخش می شود.

شبکه سه ویژه برنامه «یلدا» را در سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه، ۲۸، ۲۹ و ۳۰ آذر، پخش می‌کند. این برنامه با اجرای ایمان قیاسی و یوسف تیموری اجرا می شود.

برنامه «چاووش» شبکه چهار میزبان مهمانانی از کشورهای همسایه و اقوام نواحی مختلف ایران است. این برنامه شبانگاهی با تدراک ویژه برای شب یلدا از ساعت ۲۱ تا ۲۴ پخش می شود.

محوریت این برنامه گفتگو در همراهی با کشورهای هم فرهنگ و اقوام ایرانی خواهد بود و مهمان‌هایی از کشورهای همسایه و اقوام و نواحی ایران در «چاووش» حضور خواهند داشت.
مهمانان برنامه در حوزه‌های فرهنگ مردم و مشترکات آیینی گفتگو خواهند کرد و کلیپ‌هایی در مورد تنوع فرهنگی پخش می‌شود. مروری بر موسیقی فلسطین، آیین اقوام و نقش زنان در پاسداشت آیین ها، بازنمایی آیین شب چله در اقوام مختلف ایران و. از بخش‌های این برنامه خواهد بود. همچنین با توجه به اتمام این برنامه عملکرد «چاووش» نیز در مرور می‌شود.

برنامه‌های جدید «بگو بخند ۲»، «نسیمی شو»، «نسیم آوا» و «شوتبال» از جمله برنامه‌هایی است که از ساعت ۱۷:۳۰ تا بامداد نخستین شب زمستان از قاب شبکه نسیم پخش می شود.

فصل دوم «بگو بخند» با دو ویژه برنامه شب یلدا با اجرای عبدالله روا به تهیه‌کنندگی سید احسان حسینی پخش خود را آغاز می‌کند.
ویژه‌برنامه یلدای «بگو بخند» که برای دو شب تهیه و تدارک دیده شده در پنجشنبه ۳۰ آذر و جمعه اول دی از ساعت ۲۱:۳۰ از شبکه نسیم میهمان خانه‌های مخاطبان خواهد بود.

در این برنامه‌ها عبدالله روا میزبان هنرمندان شاخصی مثل: علیرضا خمسه، شهرام شکیبا، پژمان بازغی، قدرت‌الله ایزدی، سوگل طهماسبی، رضا شفیعی‌جم، نعیمه نظام دوست، شهاب عباسی، فیروز کریمی، امیر تاجیک، سپیده خداوردی، سینا درخشنده و رسول نجفیان است.

بخش‌های جذاب نمایشی، استنداپ کمدی و شعرهای طنز از دیگر بخش‌های این برنامه است که منتخبین فصل قبل برنامه اجرا می کنند.

«نسیمی‌شو» به تهیه کنندگی و کارگردانی پرهام عمرانی با ویژه برنامه شب یلدا پخش می شود. این برنامه با مأموریت معرفی برنامه‌های شبکه نسیم و همچنین تصاویر دیده نشده از این برنامه‌ها به آنتن می‌آید و با دعوت از عوامل برنامه‌ها به معرفی آن‌ها می‌پردازد.

همچنین ویژه برنامه شب یلدا «نسیمی شو» با بخش‌های مختلفی برای مخاطبان تدارک دیده شده است. این برنامه شامل بخش‌های «پشت صحنه»، «اون ور آب» و «پادرمیونی» است .

«نسیمی‌شو» قرار است از هفته‌های بعد پنجشنبه و جمعه با شعار «حتی به یه لبخند» در ۴۵ دقیقه از ساعت ۱۹:۳۰ از شبکه نسیم پخش شود.

ویژه برنامه یلدایی «نسیم آوا» با دکوری متفاوت در فضای سنتی به تهیه کنندگی و اجرای محمد رضا محبی پنجشنبه ۳۰ آذر و جمعه اول دی ساعت ۱۹ پخش می‌شود. در این برنامه حامد محضر نیا، مجتبی کبیری، محمد حشمتی و خواننده‌های اقوام و نواحی حضور خواهند داشت.

برنامه «در شهر» شبکه تهران گزارش‌های مردمی از سطح شهر با موضوع شب یلدا، بازار شب یلدا و با محوریت آداب و رسوم و سنت عیادت از بیماران و سالمندان و تاکید بر سنت‌های حسنه ایرانی را پخش می‌کند.

برنامه «به خانه برمی گردیم» متناسب با این آیین باستانی با بخش‌های حافط خوانی، اجرای موسیقی و با حضور کارشناسان حوزه خانواده، عصر پنجشنبه در ساعات منتهی به شب یلدا پخش می‌شود.

«آشپزی با مامان» ویژه شب یلدا با محوریت پاسداشت آئین ایرانی و فرهنگی این شب با دعوت از مهمانان و هنرمندان و همچنین پخش پلی بک‌های شاد و متنوع و مرتبط به این موضوع اختصاص خواهد یافت.

ویژه برنامه صبحگاهی «سلام تهران» با انعطاف به این موضوع با حضور مهمانان و کارشناسان و پخش میان برنامه‌ها این آیین را پاس خواهد داشت.

شبکه آموزش جشن شب یلدا را در کنار دانش آموزان یک مدرسه شبانه روزی برگزار می‌کند
ویژه برنامه شب یلدا شبکه آموزش به تهیه کنندگی و کارگردانی شهرام قدیری و با اجرای احمدرضا موسوی و سیاوش قاسمی پخش می شود.

در این برنامه علاوه بر پخش قطعه‌های شاد موسیقی، از هنرمندانی همچون شهرزاد عبدالمجید و لیلا بوشهری دعوت شده تا در شب یلدا و در کنار مردم از زیبایی‌های این شب خاطره انگیز سخن بگویند.

عروسک «ننه سرما» و «فینگیل» و بازیگران کودک برنامه نمایشی «یکی بود یکی نبود» با اجرای نمایش شاد و مفرح با حال و هوای یلدا شبی به یادماندنی را خواهند ساخت.

از دیگر بخش‌های جذاب و دیدنی این برنامه، حضور شبکه آموزش در یکی از مدارس شبانه روزی و برگزاری جشن یلدا در جمع دانش آموزان است که حال و هوایی دیدنی و دوستانه برای برنامه به ارمغان آورده است.
وِیژه برنامه یلدای شبکه آموزش به همت تامین برنامه شبکه آموزش سیما، ۳۰ آذر از ساعت ۲۱ تا ۲۳ از این شبکه پخش خواهد شد.

شب یلدا در شبکه قرآن و معارف از بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) یلدایی‌تر می‌شود
شبکه قرآن و معارف سیما با تدارک ویژه برنامه شب یلدا از بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا (ع) مهمان خانه‌های بینندگان عزیز خواهد بود.
این برنامه با حضور جمعی از شعرا و استادان قرآنی، مداحان اهل بیت و خانواده معظم شهدا، لحظات شاد و عرفانی را در طولانی‌ترین شب سال رقم خواهد زد.

ویژه برنامه شب یلدا شبکه قرآن و معارف سیما پنجشنبه ۳۰ آذر بعد از اذان گاهی مغرب تا ساعت ۲۲ به صورت زنده از بارگاه نورانی امام مهربانی‌ها در مشهد مقدس و پس از آن تا ساعت ۲۳ از کربلای معلی پخش می‌شود.

شبکه نمایش سیما با فیلم‌های سینمایی «بلندترین شب سال»، «تیم امنیت»، «جانوران شگفت انگیز: جنایات گریندلوالد»، «مردان سیاه پوش بین المللی» و «تسخیرناپذیران» مهمان خانه‌های مخاطبان خود می‌شود.

شبکه افق به مناسبت یلدا برنامه «انارستان» را با حضور مهمان هایی، ساعت ۲۲ از مشهد مقدس پخش می کند.

مهمانان «مثبت سلامت» از مسائل مرتبط با شب یلدا در شبکه سلامت می‌گویند.
برنامه «حال خوب» به صورت ویژه با حضور میهمانان حوزه سلامت با محوریت موضوعات اجتماعی و خانواده مرتبط با شب یلدا خواهد پرداخت. این برنامه از ساعت ۲۰:۳۵ تا ۲۲:۳۵ پخش می شود.

«بلا به دور» به صورت منعطف به مناسبت شب یلدا از ساعت ۱۹ تا ۲۰:۳۰ پخش می‌شود. «پنجره باز» هم در دو قسمت ۳۰ دقیقه‌ای روزهای پنج شنبه و جمعه به موضوع شب یلدا به صورت منعطف می‌پردازد.
«مثبت سلامت» با حضور میهمانان و ارتباط تلفنی با آن‌ها، به مسائل روز جامعه مرتبط با شب یلدا خواهد پرداخت.

شبکه کودک برنامه‌های «خانه آبنباتی» و «مل مل» را ساعات ۱۶:۳۰، ۱۷:۳۰ و ۲۰:۳۰ به مناسبت یلدا پخش می‌کند.

مستند «خجو» تولید جدید شبکه مستند ساخته محمد عبداللهی است که چهارشنبه ۲۹ آذر ساعت ۲۰ پخش می‌شود.
مستند «انار سیاو» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مهدی تیموری هم با نگاهی به انارستان سرسبز منطقه زیر تنگ سیاب شهرستان کوهدشت ساخته شده و در حدود ۲۵ دقیقه به کاشت انار در لرستان و باغ‌های زیبای آن می‌پردازد.

این مستند با موضوع یاقوت سرخ دیار لرستان ساخته شده است و کیفیت انار عالی این منطقه و رضایت باغداران از این محصول را به تصویر کشیده است. «انار سیاو» چهارشنبه ۲۹ آذر ساعت ۱۹:۳۰ از شبکه مستند پخش خواهد شد.

مستند «طنز پارسی» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ابوالفضل توکلی تولید جدید شبکه مستند پنجشنبه ۳۰ آذر ساعت ۲۰ پخش می‌شود. این مستند پرتره‌ای از امیر پارسی است، هنرمندی که اغلب مردم او را با ایفای نقش «اوستا» در مجموعه «عبدلی و اوستا» می‌شناسند.

مستند «چیله شو» ساخته نادر شیخ الاسلامی با نگاهی به آداب و رسوم مردم مازندران ساخته شده و پنجشنبه ۳۰ آذر ساعت ۱۹:۳۰ پخش می‌شود.
«باشگاه امید» برای شب یلدا ویژه برنامه‌ای را در دو قسمت از ساعت ۲۲ تا ۱ بامداد با اجرای محمد فکری، چهارشنبه و پنج شنبه ۲۹ و ۳۰ آذر تدارک دیده است. آیتم‌های متنوع و جذاب، پویش گوش سپاری در قالب قصه گویی، معرفی نوجوانان و چهره‌های موثر از بخش‌های متنوع این برنامه است که از شبکه امید پخش می شود.

ویژه برنامه «نورا» (جشنواره قصه گویی ـ یزد) در ۴ قسمت به ۲۵ امین جشنواره بین‌المللی قصه گویی در یزد به صورت زنده می‌پردازد و از این طریق می‌خواهد سنت گوش سپاری و قصه گویی را ارج نهد.

«صبکوک» ویژه برنامه صبحگاهی شبکه امید است که توسط گروه تأمین برنامه تولید و آماده سازی می‌شود. تمرکز این برنامه بر استفاده از برنامه‌های کوتاه ویژه نوجوان به ویژه استفاده از فضای نوستالژی و سرگرمی از طریق پویانمایی‌های کوتاه و داستان‌های جذاب راجع به یلدا است.

پویانمایی «جوانمردان» (افسانه شب یلدا) محصول مرکز صبا روز پنج شنبه ۳۰ آذر ساعت ۱۶ پخش می‌شود. مسابقه تلفنی «راز جزیره» از بخش راز کلبه خود و سوالات بخش مسابقه و راز فانوس خود برای انعطاف با شب یلدا استفاده می‌کند. این برنامه ساعت ۱۸ پخش می‌شود.

پویانمایی «مهارت‌های زندگی» از تولیدات مرکز صباست که یک قسمت آن ویژه یلداست و در آن به اهمیت به شب چله و آغاز زمستان از زبان پدربزرگ برای نوه‌ها و خانواده در دورهمی یلدا اشاره می‌کند. این برنامه ساعت ۱۷ پخش می‌شود.

سه قسمت ویژه از پویانمایی «شکرستان» که حال و هوایی یلدایی دارد برای پخش در ایام منتهی به شب یلدا در ساعات ۱۵:۱۵ و ۲۱:۴۵ انتخاب شده است.

«یادمانه»، ویژه برنامه یلدایی شبکه جهانی جام جم که مصادف با سالروز تاسیس شبکه است از برنامه‌های ۲۷ سال گذشته با محوریت یلدا، جمع آوری و تدارک دیده شده و به مدت ۱۲۰ دقیقه تقدیم نگاه مخاطبان می‌شود. ویدئوهایی از حال و هوای ایرانیان مقیم خارج، در شب یلدا در طول برنامه پخش خواهد شد.

برنامه «خانه مهر» در فضایی یلدایی، با آموزش دسرها و غذاهای ویژه یلدا پخش می شود.

همچنین برنامه موسیقایی «دلشدگان» با محوریت یلدا، به دستگاه‌ها و ردیف‌های موسیقی سنتی خواهد پرداخت. این برنامه که از بخش‌های مختلفی همچون تک نوازی با یادی از استادان قدیمی همچون حبیب الله بدیعی، همایون خرم و فرهنگ شریف، معرفی و خواندن اشعار شعرای قدیم و معاصر و معرفی دستگاه‌های موسیقی تشکیل شده است به تهیه کنندگی مرتضی مومنی تولید شده و به مدت ۲۰ دقیقه به روی آنتن جام جم می‌رود.

مستند «شهر شیرینی»، کاری ۶۰ دقیقه‌ای از مهدی احمدی، با گشت و گذار در استان قزوین، به حال و هوای این استان زیبا در شب یلدا می‌پردازد.
آثار دریافتی مخاطبان مقیم خارج از کشور (شامل ویدئو، دل نوشته، صوت و شعرخوانی، عکس‌های دورهمی قدیمی و جدید) در قالب «پویش یلدا» نیز در فواصل برنامه‌ها به روی آنتن می‌رود.

فیلم مستند «شگفتی آواز» پنجشنبه ۳۰ آذر در ساعت ۱۸:۰۰ اولین برنامه از این شب طولانی از شبکه فراتر خواهد بود. در ساعت ۱۹:۰۵ مستند کوتاه «جاذبه‌های ایران - توران» اثر «فتح‌الله امیری» پخش می‌شود و سپس آخرین قسمت مجموعه تلویزیونی «نجلا»، قسمت ۱۷ در ساعت ۱۹:۱۵ پخش خواهد شد.

قسمت ۳۲ فصل دوم مجموعه تلویزیونی «چیا» را در ساعت ۲۰:۱۵ درنظر گرفته شده و پس از آن قسمت ۸۸ مجموعه تلویزیونی «قندون» در ساعت ۲۰:۳۰ پخش خواهد شد. به دنبال آن اولین قسمت از فصل دوم مجموعه تلویزیونی «مستوران» به عنوان ویژه‌برنامه یلدایی در ساعت ۲۱:۰۰ پخش خواهد شد و سپس قسمت دیگری از مستند کوتاه «جاذبه‌های ایران - میانکاله» در ساعت ۲۱:۵۵ پخش خواهد شد.

فیلم سینمایی «تلقین» از آثار «کریستوفر نولان» که برنده ۴ جایزه اسکار شده است ساعت ۲۲:۰۰ از شبکه فراتر پخش می شود.

به عنوان حسن ختام ویژه برنامه‌های شب یلدا، در ساعت ۰۰:۱۵ بامداد، قسمت ۴۴ «کودک شو» پخش می شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما
کد مطلب: ۳۷۲۳۹۸
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت