آمار ناامیدکننده صداوسیما؛ بی‌توجهی مخاطب به تمام سریال‌های تلویزیون

روزنامه هفت صبح به انتشار آمار سریال‌های در حال پخش تلویزیون واکنش نشان داد.

آمار ناامیدکننده صداوسیما؛ بی‌توجهی مخاطب به تمام سریال‌های تلویزیون

این روزنامه نوشت: در حالی که صداوسیما نتیجه نظرسنجی درباره محصولات خود را اعلام نمی‌کند، هفت صبح به خبری دست یافته که نشان می‌دهد آمار مخاطبان سریال‌ها شرایط خوبی ندارند.

شنیده‌های هفت صبح نشان می‌دهد اتفاقا ریشه منتشر نکردن نظرسنجی مرکز تحقیقات صداوسیما، آمار پایینی است که در بدترین شرایط تلویزیون هم شبیه به آن سابقه نداشته. ابتدا میزان بازدید چند سریال را به شکل موردی مرور می‌کنیم تا برسیم به نکات دیگر.
 
تا چند سال پیش، سریال‌ها آمار مخاطب بالای ۵۰ درصد داشتند، اما حالا بیشترین آمار یک سریال، فقط ۲۹ درصد است. این اتفاق در شرایطی برای «سرزمین مادری» رخ داده که سریالی پرستاره و با کیفیت است و از حاشیه توقیف ۱۰ ساله بهره می‌برد. تازه، سریال از تلوبیون پلاس هم پخش می‌شود و همین ۲۹ درصد مخاطب را باید به حساب بستر پخش اینترنتی آن گذاشت. راستی، چنین سریالی اگر پیش از دوران تحول روی آنتن می‌رفت، آمار مخاطبان آن چند برابر نمی‌شد؟! این یعنی تلویزیون به نقطه‌ای رسیده که کاری از دست سریال‌های پرستاره هم برنمی آید. چون اساسا کلید قهر مخاطب در دوران موسوم به تحول خورده شد. برویم سراغ آمار بقیه محصولات سیما: سریال «مستوران» ۱۲ درصد، سریال «ترور» ۹ درصد، سریال «بیست کویید» ۴ درصد و سریال جدید «سنجرخان» ۴ تا ۶ درصد.

مدیران فعلی صداوسیما کار خود را با شعار تحول شروع کردند. ابتدا سراغ خانه تکانی رفتند و وقتی دیدند راه به جایی نمی‌برند، به نقطه اول بازگشتند. این بازی مارپله، اما خطرناک بود و اعتماد مخاطب از دست رفت تا جایی که از سریالی، چون «سرزمین مادری» کاری ساخته نیست. در این تحول ۴ درصدی، گروه‌های تولیدی در سیما جایگزین تهیه‌کنندگان قبلی و عمدتا کاربلد شده‌اند.

از آن سو طبق اخبار، بسیاری از چهره‌های با سابقه در حال کوچ به سمت پلتفرم‌ها هستند. نمونه تازه‌اش رضا رشیدپور که در آستانه بازگشت به شبکه سه با نطق اعتراضی مجری «سید خندان» و «پاورقی» مواجه شد. یا برادران آقاگلیان که روزگای پر مخاطب‌ترین سریال‌های تلویزیون را با گروه مهران مدیری تولید کرده‌اند.

منبع: هفت صبح
کد مطلب: ۳۷۳۸۴۵
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت