کدام اساتید، کارگاه‌های ۱۴ دوره پیشین سینماحقیقت را برگزار کردند؟

جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت به پانزدهمین دوره خود نزدیک می‌شود و یکی از بخش‌های ثابت آن، برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوعات مختلف در حوزه سینمای مستند بوده است.

طی چهارده دوره برگزاری جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، علاقه‌مندان به ورک‌شاپ‌های تخصصی این رویداد هنری، شاهد حضور اساتید مختلفی از سراسر جهان از جمله هدی هانیگمان، جان فرانکو رزی، جیمز لانگلی، و اریک اشپیتزر مارلین بوده‌اند و مباحث بسیاری در این جلسات آموزش داده شده است.

در این گزارش نگاهی به کارگاه‌های برگزار شده در دوره‎‌های پیشین جشنواره و اساتید حاضر در آن‎‌ها داشته ایم.

نخستین دوره:

در نخستین دوره از جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، چهار کارگاه تخصصی در قالب رشته‌های مختلف سینمای مستند از جمله «مستند انیمیشن» با حضور محمد مقدم، محمد علی صفورا و رخساره قائم مقامی، «مستند داستانی» با حضور محمد تهامی‌نژاد و ابراهیم مختاری، «مستند گزارش» با حضور پیروز کلانتری و سیف الله صمدیان و «فیلمنامه در سینمای مستند» با حضور رخشان بنی اعتماد و شادمهر راستین برگزار شد.

دومین دوره:

کارگاه‌های آموزشی «مستند سیاسی- اجتماعی و رسانه» با حضور پیتر وینتانیک؛ مستندساز کانادایی و دکتر گل محمدی استاد دانشکده صدا و سیما، «سینمای مستند قوم نگارانه» با حضور پروفسور فرانک هایدمان استاد دانشگاه مونیخ، ارد زند و ایرج اسماعیل پور قوچانی، «مستند تجربی» با حضور محمدرضا اصلانی و خسرو سینایی، «پژوهش در سینمای مستند» با حضور دکتر مسعود شفیق و ابراهیم مختاری در این دوره از جشنواره برگزار شدند.

سومین دوره:

کارگاه تخصصی «انسان‌شناسی» با حضور دکتر جلال‌الدین رفیع‌فر استاد دانشگاه در رشته انسان‌شناسی، نشست تخصصی «رسانه و سینمای مستند» با حضور دکتر احمد میرعابدینی استاد دانشگاه تهران در رشته ارتباطات اجتماعی و کارگاه «معماری در پرده، معماری بر پرده»  با حضور استاد محمدرضا حائری، معمار و شهرساز در حاشیه برگزاری سومین جشنواره مستند «سینما حقیقت» در مرکز فرهنگی هنری صبا برگزار شد.

چهارمین دوره:

دو نشست تخصصی «استانداردسازی در سینمای مستند» و «حقیقت در سینمای مستند» با رویکرد بررسی مستندهای سیاسی ایران به‌مدیریت «محمود گبرلو» و با حضور اساتیدی چون دکتر احمد ضابطی‌جهرمی، دکتر شهاب‌الدین عادل، مهدی همایونفر و... و کارگاه «بررسی سینمای دیجیتال؛ شکل‌گیری، روند و فرصت ها» با حضور دکتر حمید دهقانپور در چهارمین جشنواره سینماحقیقت و در سینما فلسطین برگزار شد.

پنجمین دوره:

سه کارگاه تخصصی «پرتره در سینمای مستند» با حضور محمد تهامی نژاد و منوچهر مشیری، «عنصر تحقیق در سینمای مستند» با حضور لیلا پانیتا استاد دانشگاه بوسنی و احمد محیط طباطبایی و «مستند بحران» با حضور خالد مویز مستندساز تونسی و محمدرضا اسلام لو برگزار شد.

ششمین دوره:

در این دوره از جشنواره کارگاه‌های «زیبایی‌شناسی هنر در قاب تصویر مستند» (اساتید: دکتر ابراهیمی دینانی/ دکتر الستی)، «مستند علمی و صنعتی» (اساتید: جواد شمقدری/ اکبر عالمی)، «قوم شناسی و معنویت در مستند سازی» (اساتید: دکتر پدرام خسرونژاد / فرهاد ورهرام) و «فیلمنامه فیلم مستند» (استاد: آرنو کریمر از اتریش) برگزار شدند.

هفتمین دوره:

«تئوری جدید در مورد انسان شناسی تصویری» با حضور مایکل اپتیس- احمد الستی، «بیان شخصی در فیلم مستند» با حضور آرنه برو- محمدرضا اصلانی، «استفاده خلاقانه از آرشیو در فیلم مستند» با حضور ترزا اوبرایان، «از پیش تولید تا پخش» با حضور کلاوس اشتاین یک، «حقایق دیجیتال» با حضور حمید رسولی، «نقش تهیه‌کننده در سینمای مستند و شیوه‌های نوین در توزیع آثار مستند» با حضور هارون یشایایی، کتایون شهابی عناوین کارگاه‌های آموزشی هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت بود.

هشتمین دوره:

کارگاه‌های «بازیگران کلیدی بازار مستند» و «تجربه مستندسازی خارج از خانه» با حضور «اووه یانسون» نماینده شبکه مستند اروپا (EDN)، «فیلم-مقاله» با حضور ترولس‌لی و محمدرضا فرزاد، «نشانه‌شناسی» با حضور محمد شهبا، «تفاوت ذهنیت در مستندهای ایرانی با جهان تاریخی بیل نیکولز» به استادی محمد تهامی‌نژاد، «چگونه در فیلم مستند مصاحبه کنیم» با حضور هدی هانیگمان و «انسان شناسی تصویری» با حضور دکتر ایتسوشی کاواسه برگزار شد.

نهمین دوره:

کارگاه‌های این دوره از جشنواره عبارت بودند از: «از انتخاب دوربین تا تصحیح رنگ در فیلم مستند» (رضا تیموری)، «صدا، سکوت، موسیقی» (فرشاد فدائیان)، «سینمای مستند تجربی/ مستند بدون فیلمنامه» (سیف‌الله صمدیان)، «فیلمنامه در فیلم مستند» (سورین ورمرش از فرانسه)، «نکات کلیدی در راهیابی فیلم‌های مستند به بازارهای بین‌المللی و تامین فاندهای بین‌المللی» (با حضور نمایندگان شبکه مستند اروپا EDN).

دهمین دوره:

در دهمین جشنواره سینماحقیقت کارگاه‌های آموزشی «کار با فیلم‌های آرشیوی در مستند» با حضور الیزابت کلینک، «همکاری‌های بین‌المللی برای جذب سرمایه» با حضور اوه یانسن نماینده EDN ، «چگونه جشنواره‌های مستند برای انتخاب فیلم برنامه‌ریزی می‌کنند؟» و «چگونه صندوق‌های بین‌المللی پول، پروژه انتخاب می‌کنند؟» با حضور جیونا نازارو، تام پاورز، نیکلاس انگستروم و پراریک گیلسویک، کارگاه تخصصی «فیلم مستند هیبرید (دورگه)» با حضور دکتر احمد ضابطی‌جهرمی، کارگاه تخصصی «واقعیت و خیال در فیلم مستند» ، با حضور استاد محمدرضا اصلانی، شهاب‌الدین عادل، اسماعیل بنی‌اردلان و احمد الستی، در سالن شماره ۲ پردیس سینمایی چارسو برگزار شدند.

یازدهمین دوره:

«تولید مشترک و فاند» با حضور آساکو فوجیوکا، «مستند هم به قصه نیاز دارد!» با حضور احمد الستی ، «آیا می‌توان تفکر را به تصویر تبدیل کرد؟» با حضور فرانسوا کایا فیلمساز و مدرس فرانسوی، «نگاهی به  استانداردهای بین المللی فنی تولید در سینمای مستند» با حضور دکتر محمد حسین فرج، «حقیقت لحظه» با حضور جان فرانکو رزی، «مستند حیات وحش» با حضور ونسان دامارت تهیه کننده مستند و مانی میرصادقی ، «یک تولید مشترک خلاق» با حضور فابریس پوشو و «مستند سینمایی» با حضور نیکو مارزانو از جمله کارگاه های برگزار شده در جشنواره یازدهم بودند.

دوازدهمین دوره:

«دراماتورژی در سینمای مستند» (جان‌فرانکو پانونه)، «مستر کلاس فیلمبرداری»(کلر پیژمان)، «صدا و موسیقی در فیلم مستند»(اریک اشپیتزر مارلین)، «مستند سینمایی»(محمدرضا اصلانی)، «ساختار دراماتیک در سینمای مستند» (همایون امامی) و «طراحی، آغاز و پایان در فیلم مستند» با حضور احمد الستی، و مهرداد اسکویی کارگاه‌هایی بودند که در این دوره برگزار شدند.

سیزدهمین دوره:

در سیزدهمین دوره از جشنواره سینماحقیقت چهار کارگاه برگزار شد که شامل «انتخاب دوربین و فرمت برای فیلم مستند» با حضور ارسطو مداحی گیوی، «پنل تکنیک صدابرداری و صداگذاری» با حضور اریک اشپیتزر- مدیر پنل :حسن شبانکاره، «پنل تهیه کنندگی خلاق» با حضور برام کرولس از کشور بلژیک- مدیرپنل :سعید رشتیان، «پنل گسترش طرح و فیلمنامه» با حضور پیتر گت شالک از آرته- مدیر پنل : محسن عبدالوهاب می‌شدند. 

چهاردهمین دوره:

«روایتگری در مستندهای جستجوگرایانه» با حضور فیل ریس، «مستندسازی با جیمزلانگلی»، «تعریف مستند» با حضور بتسی مک لین، «مستد محیط‌ زیست» با حضور لویی سیهویوس، «مستندهای کاراکترمحور با رویکردهای شخصی» با حضور مهدی گنجی، «مستند بحران» با حضور هانا پولاک، «مستند بیوگرافی و استفاده از تصاویر آرشیوی» با حضور برت مورگن، «تصویربرداری مستند» با حضور آیریس ان جی، «تجربه های من در نزدیک شدن به شخصیت‎ها» با حضور مهرداد اسکویی، «مستند، بازیابی حقیقت» با حضور بیل نیکولز، «دوربین شخصی» با حضور لائورا راسکارولی، «مستندهای شخصی» با حضور داگ بلاک، «مستندهای" حقیقی- جنایی" و سریالی» با حضور جو برلینگر، «کلیاتی درباره مردم شناسی» با حضور فرهاد ورهرام، «سینمای ورنرهرتزوگ» با حضور آندره سینگر، «مستند جستجوگرایانه» با حضور اورلاندو فون آیزندل، «مستندسازی به روایت پاتریشیا گازمن»، «     روایت مستند» با حضور میرا نایر و «نقد در سینمای مستند» با حضور جاناتان روزنبام کارگاه‌های چهاردهمین دوره از جشنواره سینماحقیقت بودند.

منبع: خبر آنلاین
کد مطلب: ۳۵۵۳۴۲
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت