پخش پرتره اسماعیل یغمایی از شبکه مستند

قسمت تازه مجموعه مستند «ایران از پس هزاره‌ها»، به پرتره اسماعیل یغمایی که به باستان‌شناسِ کلنگ طلایی ایران مشهور بود، اختصاص دارد.

«ایران از پس هزاره‌ها»، دوشنبه ۲۴ آبان، ساعت  ۲۱، با پخش پرتره اسماعیل یغمایی، باستان‌شناس پیشکسوت، روی آنتن می‌رود. 

پژمان مظاهری‌پور، تهیه‌کننده و کارگردان مجموعه «ایران از پس هزاره‌ها»، درباره تازه‌ترین قسمت این مجموعه مستند گفت: «این فیلم برشی از زندگی یک باستان‌شناسِ پیشکسوت است و به کاوش‌های یغمایی در محوطه‌های باستانی بردک سیاه و دامغان می‌پردازد.»

وی افزود: «احسان یغمایی یا اسماعیل یغمایی، باستان‌شناس و نویسنده ایرانی، سرپرست بسیاری از کاوش‌های باستان‌شناسی مناطق مختلف ایران از جمله ری، شوش، قشم و البته برسی‌های متعدد در مرکز و غرب ایران بوده‌ است و به باستان‌شناس کلنگ طلایی شهرت دارد.»

مظاهری‌پور گفت: «این مستند در دو سال ساخته شده و به بهانه زندگی اسماعیل یغمایی به معرفی دامغان و بردک سیاه هم پرداخته است.»

اسماعیل یغمایی، علاوه بر باستان‌شناسی، نویسنده هم هست و خاطراتش را در کتابی با نام «وقتی بچه بودم...» منتشر کرده است. 

این باستان‌شناس، درباره خودش نوشته است: «بچه خیابان ژاله تهران هستم، چهارراه آب‌سردار  [به تاریخ ۲۷ شهریور ۱۳۲۰]، اما رگ و ریشه‌ام از خور (خور و بیابانک از توابع استان اصفهان) است. روستایی که زمانی محقر و کوچک بود با آبی شور و چند درخت نخل. با پدر و مادری کوچیده به تهران. ابتدایی و دیپلم طبیعی را از دبستان و دبیرستان ۱۵ بهمن گرفتم (۱۳۳۷) و به گفته‌ امروزی‌ها، کارشناسی ارشد را از دانشکده‌ باستان‌شناسی و هنر تهران [گروه باستان‌شناسی و تاریخ هنر دانشکده ادبیات دانشگاه تهران]. پس از کارشناسی و مدت‌ها سرگردانی سرانجام لوله‌کش اداره‌ باستان‌شناسی فوت کرد و با سفارش زنده‌یاد دکتر نگهبان، ردیف حقوقش را به من دادند. این‌طوری شد که از سال ۱۳۴۶،نخستین‌بار با دکتر نگهبان کلنگ به دست راهی بیابان شدم. راهی که تا امروز به درازا کشیده است اما هنوز آن دانشجوی ۶۰-۷۰ سال پیش هستم و سخت دلبسته‌ خاک.»

مجموعه مستند «ایران از پس هزاره‌ها»، به تهیه‌کنندگی و کارگردانی پژمان مظاهری ‌پور، پرتره‌هایی از باستان‌شناسان مشهور کشور است که از شبکه مستند پخش می‌شود. این مجموعه، دوشنبه‌ها ساعت ۲۱ پخش می‌شود و تکرار آن روز بعد ساعت  ۱۰ خواهد بود. 

تدوین و صدا گذاری پرتره یغمایی را آرش زاهدی انجام داده و گوینده گفتار متن مجموعه هم شهرام درخشان است.

 

کد مطلب: ۳۵۵۳۶۶
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت