همراه با محمد کاسبی؛ از دیدار در بیمارستان تا ترخیص

محمد کاسبی، هنرمند باسابقه کشورمان پس از هفته ها تحمل بیماری و گذراندن موفقیت آمیز جراحی قلب، خوشبختانه از بیمارستان مرخص شد تا دوران نقاهت را در منزل سپری کند.

کاسبی از هنرمندان دوست داشتنی کشورمان است که مدتی است به دلیل عارضه قلبی در بستر بیماری به سر می برد و به تازگی جراحی شد. او با وجود سختی هایی که متحمل شده از روحیه خوب و قوی برخوردار است. وقتی از او می پرسیم در تمام مدت دوره درمان چه چیزی برای ادامه زندگی امیدوارش کرده است؟، فقط بر ذکر «یا زهرا (س)» و خواست خداوند تاکید می کند.

یلدا کاسبی، دختر این هنرمند خبر ترخیص شدن محمد کاسبی را یکشنبه ـ هفتم فرودین داد.

یک روز قبل از ترخیص این هنرمند و در یکی از روزهای نوروز ۱۴۰۱، به دیدار این هنرمند قدیمی و پیشکسوت که در بیمارستان قلب شهید رجایی بستری بود رفتیم تا عیادتی از او داشته باشیم و لحظاتی را در کنارش باشیم.

این هنرمند سپس درباره اینکه طی این مدت بیش از همه با چه امیدی به  ادامه زندگی فکر می کرده است؟ سخنش را اینگونه آغاز می کند: «به نام خدا، یا زهرا (س). در تمام سال هایی که زندگی کردم به یک مسئله اعتقاد خیلی زیادی داشتم و دارم و آن این است که همه ما انسان ها لحظه ای آمده ایم و لحظه‌ای هم خواهیم رفت که هیچ کدام هم در اختیار خودمان نیست. به نوعی قلب من از کار افتاده بود و از همان ابتدا من که نمی دانستم چه عمل پیچیده و سختی در انتظارم است و قرار است چه اتفاقی بیفتد و فکر می‌کردم با یک عمل ساده حالم خوب می‌شود اما واقعا اینطور نبود و در حقیقت انگار یک قلب جدید به من پیوند زدند. روزهای اول یادم هست پزشکانی که یک گروه بودند و می‌خواستند عمل مرا انجام بدهند، همواره در کلامشان سعی می کردند به من امیدواری بدهند تا من نسبت به این عمل تشویش نداشته باشم. و این در حالی بود که من بدون کوچکترین نگرانی حتی ذره ای به اندازه یک اتم ترس از این جراحی نداشتم. به نظرم امید فقط در توکل به خداوند است. طی این مدت در تمام دوران سختی با ذکر «یا زهرا (س)» زندگی‌ام را ادامه دادم و اگر یا زهرا نمی گفتم نمی توانستم ادامه بدهم.

همراه با محمد کاسبی؛ از دیدار در بیمارستان تا ترخیص

بازیگر سریال های "خوش رکاب"، "صاحبدلان"، "سه در چهار" و "سه دونگ سه دونگ" ادامه می‌دهد: از تمامی کادر پزشکان بیمارستان شهید رجایی و بیمارستان عرفان و شهید لواسانی کمال تشکر را دارم. دکتر سید علی جمالیان، دکتر بابک شریف کاشانی، دکتر کتایون نجف زاده، دکتر سعید حسینی، دکتر سیف اله عبدی، دکتر عطا فیروزی، دکتر مجید ملکی، دکتر نسرین نادری و دکتر فریدون نوحی همه این عزیزان کسانی بودند که هر کدام در یک زمینه از بیماری های قلب و عروق تخصص داشتند، و همگی در لحظه عمل دست به دست هم دادند و تمام تلاششان را به کار بستند تا عمل من انجام شود اما درنهایت همه چیز به خواست خداوند بود. خدا را شکر نتیجه جراحی خوب بود و بهترم. مدتی که در سی‌سی‌یو بودم، آنجا شرایط خاص خودش را داشت و خیلی برایم سخت بود. خدا را شکر که آن مرحله گذشت و به بخش منتقل شدم و به زودی هم مرخص خواهم شد. در سی‌سی‌یو سخت‌ترین دوران ۷۰ ساله ام را گذراندم که البته در تمام این لحظات همسرم و دخترانم دلسوزانه مرا همراهی کردند.

کاسبی در عین حال به کمبود کادر درمان در رشته پزشکی کشورمان اشاره می کند و می گوید: متاسفانه طی این مدت من به شدت متوجه کمبود کادر درمان که در کارشان تخصص داشته باشند، شدم. درصد بالایی از پرستاران به نظرم مناسب برای این شغل نیستند اما وارد این حرفه شده اند و تقصیری هم ندارند چون کار نیست و این اتفاق خوبی نیست. به عنوان مثال جوانانی که در رشته فیزیک و شیمی در دانشگاه امیرکبیر و شریف درس خوانده اند و برای خودشان متخصص شده اند چرا باید در بخش درمان بیمارستان کار نظافت بیماران را انجام بدهند؟! اینگونه مسائل طی این مدت برایم خیلی ناراحت کننده بود.

این هنرمند مطرح در پایان صحبت هایش با خواندن دعای تحویل سال یادآور می شود: از کسی که گرداننده زمین و آسمان است و همه چیز را مدیریت می‌کند و حال ها را دگرگون کند می خواهم در سال جدید حال خوبی برای مردم کشورم که واقعا لیاقت خوبی ها را دارند در نظر بگیرد. 

محمد کاسبی فیلمنامه نویس، کارگردان و بازیگر قدیمی عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون به دلیل عارضه حاد قلبی ۲۶ دی ماه ۱۴۰۰ در بیمارستان عرفان سعادت آباد بستری شد و سرانجام ۲۳ اسفند ماه سال گذشته در بیمارستان قلب شهید رجایی جراحی شد. او هم اینک در منزل دوران نقاهت بیماری را سپری می کند.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۵۸۵۰۴
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت