راهکار خانه سینما برای رسیدگی به آزار زنان سینماگر با ساختار آن در تضاد است

زنان امضاکننده بیانیه اعتراض به خشونت جنسی در سینما اعلام کردند: آنچه خانه سینما در بیانیه خود به عنوان «راهکار» بیان کرده است با چنین ساختاری در تضاد قرار دارد. چرا که اعضای تصمیم گیرنده، استقلال لازم برای رسیدگی به این منظور را ندارند.

جامعه اصناف سینمای ایران طی بیانیه‌ای اعلام کرد: هر گونه خشونت احتمالی به ویژه خشونت جنسی در شیوه‌های گوناگون آن در فرآیند فعالیت‌های هنری ـ فرهنگی را محکوم می‌کند. شورای صیانت خانه سینما تأکید کرد که آمادگی دارد با رعایت اصول اخلاقی و قید محرمانگی به کلیه گزارش‌ها و شکوائیه‌های مطروحه رسیدگی کند و مشورت‌های حقوقی لازم را نیز به مراجعه‌کنندگان ارائه و در صورت لزوم، ارجاع موضوع به محاکم قضایی را نیز پیگیری کند.

اما زنان امضاکننده بیانیه اعتراض به خشونت جنسی در سینما، پیرو انتشار بیانیه خانه سینما در مقام پاسخ نوشتند: لازم است درخواست مندرج در بیانیه «زنان سینماگر علیه خشونت جنسی» که به امضای بیش از ۳۰۰ زن دست اندرکار سینما رسیده، شفاف گردد: هدف، تشکیل یک نهاد مستقل از مناسبات داخلی خانه سینما (شامل حقوقدان، روانشناس، متخصص حوزه جنسیت، متخصص مدیریت منابع انسانی، متخصص حوزه خشونت جنسی و سینماگر) است.

این نهاد می‌بایست:

۱) از وابستگی و پیوند با روابط قدرت موجود در فضای سینمای ایران دور باشد.

۲) تمامی اعضای این نهاد می‌بایست در حوزه خشونت جنسی آموزش موثر و قابل ارزیابی دیده باشند. ۳) این نهاد با اکثریت مطلق از زنان تشکیل شود.

۴) این نهاد از طریق رأی‌گیری جمعی و دموکراتیک فعالیت کند.

۵) این نهاد برای همه زنان در صنعت سینما در دسترس باشد.

امضاکنندگان افزودند: آنچه خانه سینما در بیانیه خود به عنوان «راهکار» بیان کرده با چنین ساختاری در تضاد قرار دارد. چرا که در چهارچوب خانه سینما اعضای تصمیم گیرنده، که اکثرا در پست‌های بالای مدیریتی خانه سینما هستند، منتخب خود خانه سینما هستند که «استقلال» لازم برای رسیدگی به این منظور را زیر سوال می‌برد، چرا که منافع آن‌ها درگیر روابط قدرت موجود در ساختار سینما خواهد شد. ثانیاً این اعضا برای رسیدگی به خشونت‌های جنسی آموزش لازم را ندیده‌اند و سیستم موجود در دسترس همه زنانی که با پروژه‌های سینمایی سروکار خواهند داشت؛ نیست.

در آخر، برخی از این اعضا هم تا به امروز روایت زنان سینماگر را فعالانه سرکوب کرده‌اند و معتقدند این امور را باید پشت در‌های بسته حل و فصل کرد. با این توضیحات اعلام می‌کنیم که در پیشنهاد مطرح شده در بیانیه خانه سینما در واقع ما با تکرار همان روال ناکارآمد رسیدگی به این خشونت‌ها تا امروز مواجه هستیم که برای تغییر آن تلاش خواهیم کرد.

 
منبع: خبرگزاری دانشجو
کد مطلب: ۳۵۸۷۱۱
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت