فاطمه گودرزی: آلودگی به درون سینما نفوذ کرده

فاطمه گودرزی درباره جریانِ امنیت‌بخشی به بانوان در سینمای ایران، تأکید کرد: همه این مطالبی را که گفته می‌شود به‌چشم ندیدم اما خیلی شنیدم. متأسفانه شرایط برای حضور کسانی که قرار است وارد این حرفه بشوند، بسیار سخت شده است، شرایطی که باعث شده است به خیلی از کارها تَن دهند، مشکلی است که شاید خیلی سال وجود داشته و در سال‌های اخیر، ظاهراً بیشتر هم شده است.

نباید دنبال مقصر بگردیم

او با ابراز اینکه "نباید دنبال مقصر بگردیم"، گفت: به‌نظر می‌رسد همه‌چیز باید قانونمند و قانونی دنبال شود تا این مسائل حل شود. ما نیاز داریم قوانینی گذاشته شود که به‌هنگامِ بروز هر تخلفی با صراحت پیگیری و اقدام کند. حالا این آقا و یا این خانم، پارتی و نفوذی دارند می‌توانند مسائل‌شان را پیش ببرند؛ این‌طور نباید باشد، البته فقط هم به حرفه ما برنمی‌گردد در شغل‌های دیگر هم شاهد این اتفاقات هستیم، اما چون ما جلوی دوربینیم و هر اتفاقی بیفتد رسانه‌ها روی آن متمرکز می‌شوند بیشتر نمایان است.

نوشتن اسم‌ها در خوب‌ها و بدها راهی به جایی نمی‌برد

گودرزی در پاسخ به این مطلب که فضای سینما و نمایشی کشور در گذشته بهتر از امروز بوده است، تأکید کرد: من فکر می‌کنم در دوره‌های مختلف کم‌وبیش شاهد این اتفاقات بوده‌ایم اما این سال‌ها شدت بیشتری پیدا کرده است، حریم‌هایی که باید حفظ می‌شده به آن توجه نشده است، به مسائل دیگری توجه کرده‌اند؛ صرفاً فرستادن آدم‌ها سر پروژه‌ها و مثل بچه‌های کلاس اول تنبیه و توبیخ کردن (اسم‌ها را در خوب‌ها و بدها نوشتن) راهی به جایی نمی‌برد، درست‌ترین شکل آن با همکارها به راهکاری رسیدن است. باید بزرگان این حرفه و هنرمندان در جلساتی گردهم آیند و به راه‌حل‌ و راهکار برسند، شاید این مسائل در کشورهای دیگر باشد اما چون ما مدعی اخلاق اسلامی هستیم یک مقداری بیشتر فشار می‌آورد.

آیا سرمنشأ این اتفاقات به میهمانی‌های شبانه و تقسیم نقش‌ها برمی‌گردد؟

او درباره اینکه آیا سرمنشأ بیشتر این اتفاقات در میهمانی‌های شبانه و تقسیم نقش‌ها به این صورت و اشکال غیرمرسوم دیگر برمی‌گردد، گفت: من هیچ‌وقت در این میهمانی‌ها نبوده‌ام. ممکن است در این میهمانی‌ها هم نقش انتخاب کنند، چنین ارتباطاتی وجود داشته باشد، اما فضای کشورمان آلوده است، آن‌قدر در کشور این مشکلات ایجاد شده است که به فقر فرهنگی و اجتماعی برمی‌گردد. به‌نظر من این موضوع باید شکل قانونمندی پیدا کند و طی جلساتی صحبت کنند؛ نه اینکه دودستگی و تقسیم‌بندی‌ها باعث شود دور یک میز ننشینند، باید کنار هم و با اصول و منطق به راهکار درستی دست پیدا کنند.

محیط بیرون از سینما آلوده شد و این آلودگی‌ها به داخل سینما نفوذ کرد

این بازیگر سینما و تلویزیون در پاسخ به این مسئله که همین ناامنی‌ها باعث شده است برخی از خانواده‌ها هراس دارند فرزندان‌شان وارد این حرفه بشوند، توضیح داد: من از سن کمتر کار می‌کردم در همان دوره پدرها و مادرها پیگیر محیط امن و ناامن در این حوزه بودند، چون علاقه‌مندان به این حرفه بسیار است. بخشی از این امنیت به خود آدم‌ها برمی‌گردد؛ من 35 سال است در این حرفه فعالیت دارم، در دوره‌ای فضا تمیزتر، پاک‌تر و ارتباطات درست‌تر بود، از کسی که استعداد داشت به‌عنوان بازیگر و هنرمند استفاده می‌کردند و آرام آرام محیط بیرون از سینما آلوده شد و این آلودگی‌ها به داخل سینما نفوذ کرد.

فکر می‌کنند همه‌چیز در شهرت خلاصه می‌شود

وی تأکید کرد: یادم است آن موقع برای ما خیلی خانواده و لطمه نخوردن به زندگی‌هایمان اهمیت داشت و الآن برخی اوقات این اتفاق نمی‌افتد؛ همه خانواده و زندگی فدای حرفه می‌شود، فکر می‌کنند همه‌چیز در شهرت خلاصه شده است. همه این اتفاقات باید با شکل درست و سیستماتیک پیش برود، در این صورت هیچ ناراحتی و هراسی خانواده‌ها نداشته باشند و با طیب خاطر اجازه بدهند فرزندان‌شان وارد این حرفه و فضای نمایشی کشور بشوند.

گودرزی در پایان صحبت‌هایش از حضور در سریال تلویزیونی خبر داد که به‌دلیل رسانه‌ای نشدن توسط عوامل و سازندگان نخواست نامی از این مجموعه ببرد.

منبع: تسنیم
کد مطلب: ۳۵۸۸۶۶
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت