«یدو» به زوریخ می‌رود/ نمایش در بخش مسابقه فیلم‌های ایرانی

فیلم سینمایی «یدو» آخرین ساخته مهدی جعفری به بخش مسابقه فیلم‌های بلند هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ایرانی در زوریخ راه یافت.

 فیلم «یدو» به کارگردانی مهدی جعفری و تهیه کنندگی محمدرضا مصباح و از محصولات بنیاد سینمایی فارابی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که در سال ۱۳۹۹ به‌عنوان بهترین فیلم سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر شناخته شد و پس از آن در مهر سال ۱۴۰۰ نیز با دریافت ۴ جایزه از جمله بهترین کارگردانی از سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به موفقیت‌های خود ادامه داد.

اکنون جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ایرانی زوریخ، که نمایش فیلم‌های ایرانی را بستری برای ارائه فرهنگ و سنت ایرانی و ایجاد یک پل ارتباطی میان فرهنگ‌های گوناگون با استفاده از زبان جهانی هنر و به ‌ویژه هنر هفتم یعنی سینما می‌داند، این فیلم را به‌عنوان یکی از آثار راه‌یافته به بخش مسابقه جشنواره معرفی کرده است.

هیات ۵ نفره داوران بخش فیلم‌های بلند جشنواره قرار است جایزه‌ای دو هزار دلاری به بهترین فیلم بلند این رویداد هنری اهدا کنند.

داستان فیلم سینمایی «یدو» مربوط به ماه‌های نخست جنگ تحمیلی است، زمانی که بسیاری از خانواده‌هایی که در شهرهای مرزی زندگی می‌کردند ناچار به مهاجرت شدند اما مادر یدو تصمیم دیگری می‌گیرد. او معتقد به ماندن و مبارزه کردن است و هربار بهانه‌ای جدید برای این تصمیم خود دارد. «یدو» تلاش دارد تا مادرش را راضی به ترک آبادان کند اما در این میان دلبسته‌ کسی می‌شود.

دوره گذشته این جشنواره نیز، که به دلیل شیوع گسترده کرونا به صورت آنلاین برگزار شد.

هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ایرانی در زوریخ سوییس از ۵ تا ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ مصادف با ۲۶ می تا ۱ ژوئن سال ۲۰۲۲ در شهر زوریخ سوییس برگزار می‌شود.

منبع: فارس
کد مطلب: ۳۵۹۰۸۷
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت