تهیه‌کننده عنکبوت مقدس کیست؟

درباره فیلم موهن عنکبوت مقدس طی هفته‌های گذشته، مطالب و نقدهای متعدد و دقیقی ارائه شده است. تقریبا تمامی این نقدها یا در حوزه محتوا و ساخت فیلم بوده یا به حواشی بازیگران و کارگردان آن پرداخته است که در جای خود قابل اعتنا و توجه است اما به تهیه‌کنندگان این فیلم موهن چندان توجهی نشده است.

تهیه‌کننده عنکبوت مقدس کیست؟

تهیه‌کننده اول و اصلی فیلم، فردی است به نام سول باندی . او ۴۳ساله، متولد ۱۹۷۹در لندن است و سابقه سکونت در انگلیس، اسپانیا و آلمان را دارد و دانش‌آموخته تولید و تهیه‌کنندگی فیلم در آکادمی فیلم و تلویزیون برلین آلمان است. او سال ۲۰۱۰ شرکت فیلمسازی وان تو فیلمز (One Two Films) را بنیان نهاد.
همان‌گونه که در وب‌سایت شرکت فیلمسازی سول باندی مشاهده می‌شود، قبل از فیلم عنکبوت مقدس که آخرین ساخته این شرکت فیلمسازی است، فیلم «دلواپسی‌هایت را رها کن» قرار دارد. این فیلم روایتگر ماجرای یک زن اسرائیلی به نام آلماست که به خانواده‌ای بسیار ثروتمند تعلق دارد و با این حال، با قبول کاری داوطلبانه در یک مرکز غذای ویژه فقرا در تل‌آویو زندگی دوگانه‌ای را در پیش می‌گیرد و زندگی خود را وقف فقرا و پناهجویان فقیر و بی پناه می‌کند.  ایفا کننده نقش این زن قهرمان صهیونیست! خانم برنیس بژو، بازیگر دورگه فرانسوی - آرژانتینی است که بیش از همه برای بازی در فیلم‌های «گذشته» و «آرتیست» به شهرت رسیده است. بژو به عنوان یکی از برجسته‌ترین بازیگران زن سینمای حال حاضر فرانسه، با درام گذشته، ساخته اصغر فرهادی، جایزه بهترین بازیگر جشنواره فیلم کن را از آن خود کرد.

اما نکته قابل توجه دومین فیلم ساخته شده این شرکت، قبل از عنکبوت مقدس است. فیلمی با عنوان «درس‌های فارسی»! داستان فیلم در زمان جنگ جهانی و پاسداشت قربانیان هلوکاست می‌گذرد. یک جوان بلژیکی یهودی در زمان یورش آلمانی‌ها و از بیم کشته شدن وانمود می‌کند ایرانی است و نامش رضاست. از او در اردوگاه خواسته می‌شود به فرمانده فارسی بیاموزد، چون او می‌خواهد پس از جنگ در تهران یک رستوران باز کند. اما جوان از زبان فارسی هیچ نمی‌داند و شروع به ابداع کردن واژه‌ها می‌کند. این فیلم توسط موسسات و جشنواره‌های متعدد فیلم‌ها و جوامع یهودی مورد تقدیر و توجه قرار گرفت.

بررسی سایر فیلم‌های این شرکت فیلمسازی از حوصله این بحث خارج است اما ارزیابی اولیه نشان می‌دهد ۲۴فیلم ساخته این شرکت، عموما شامل محتوایی فمینیستی با درونمایه تجاوز، خشونت و انتقام است. البته همان‌گونه که پیداست سه فیلم آخر شرکت آقای سول باندی به لحاظ محتوایی بسیار خاص و در راستای زیبا نشان دادن چهره یهودیان صهیونیست و تخریب وجهه مسلمین و به‌ویژه شیعیان است.

منبع: فارس
کد مطلب: ۳۶۰۳۹۱
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت