جزئیاتی از پویانمایی «نام‌ها» با صدای پرویز پرستویی،فرهاد اصلانی، امیرجعفری و شبنم مقدمی

خراسان نوشت: دیروز خبری درباره پخش مجموعه پویانمایی «نام‌ها» به کارگردانی رضا میرکریمی منتشر شد. این اثر در 4 اپیزود، برشی از زندگی 4 شهید مشهور دفاع مقدس یعنی شهید عباس دوران، شهید مهدی باکری، شهید مصطفی چمران و شهید حسن باقری را به تصویر کشیده است.

جزئیاتی از پویانمایی «نام‌ها» با صدای پرویز پرستویی،فرهاد اصلانی، امیرجعفری و شبنم مقدمی

«نام‌ها» پس از گذشت سه سال قرار است برای اولین‌بار از تلویزیون پخش شود و هر یک از اپیزودهای آن طی 4 هفته، پنج‌شنبه‌ها ساعت 21:15 از شبکه 2 روی آنتن برود. ستاره‌ها و چهره‌هایی مانند پرویز پرستویی، فرهاد اصلانی، امیر جعفری، افشین هاشمی، شبنم مقدمی و ریما رامین‌فر به عنوان صداپیشه در این اثر حضور دارند و گوینده نقش شهدا و همسران آن‌ها بوده‌اند. در ادامه جزئیات بیشتری را مطابق پیگیری ها از روابط عمومی برنامه درباره تولید این مجموعه، صداپیشه‌های آن و روایت اپیزودها می‌خوانید.

تولید 5 ساله «نام‌ها»

رضا میرکریمی در طول سال‌های فعالیت خود، فیلم‌های مختلفی را جلوی دوربین برده است و به عنوان فیلم‌ساز شناخته می‌شود. میرکریمی به عنوان اولین تجربه خود در زمینه ساخت پویانمایی، مجموعه «نام‌ها» را تولید کرده است. مرحله پژوهش، نگارش فیلم‌نامه و تولید این اثر، از سال 93 آغاز شده و انجام مراحل فنی آن تا سال 98 زمان برده است. «نام‌ها» اکنون پس از گذشت سه سال از آماده‌سازی آن، قرار است از پنج‌شنبه هفته جاری به پخش برسد. ابتدا قرار بوده این مجموعه پویانمایی در 7 اپیزود ساخته شود و 3 قسمت دیگر آن زندگی شهید علی‌اکبر شیرودی، شهید ابراهیم همت و شهید حسین خرازی را روایت کند، اما این اپیزودها به تولید نرسیده است.

روایتی از نقاط عطف زندگی شهدا

همان طور که اشاره کردیم، چهار اپیزود «نام‌ها» به شهید مهدی باکری، شهید مصطفی چمران، شهید عباس دوران و شهید حسن باقری اختصاص دارد. در هر کدام از اپیزودهای این پویانمایی، دوران نوجوانی تا شهادت این سرداران دفاع مقدس به تصویر کشیده شده و بخش‌های مهم زندگی هر شهید روایت می‌شود. به عنوان مثال، در اپیزود مربوط به شهید مهدی باکری، برخلاف «موقعیت مهدی» که بُعد زندگی شخصی و خانوادگی او در فیلم پررنگ بود، تمرکز قصه بیشتر روی دورانی است که شهید باکری به عنوان شهردار در ارومیه خدمت می‌کرده است. «نام‌ها» ویژه مخاطب نوجوان تولید شده است.

جزئیاتی از پویانمایی «نام‌ها» با صدای پرویز پرستویی،فرهاد اصلانی، امیرجعفری و شبنم مقدمی

صدای آشنای ستاره‌ها

پویانمایی «نام‌ها» از حضور چهره‌ها و بازیگران شناخته شده به عنوان صداپیشه شهدا بهره برده است. پرویز پرستویی صداپیشه شهید مصطفی چمران، فرهاد اصلانی صداپیشه شهید مهدی باکری، امیر جعفری صداپیشه شهید عباس دوران و افشین هاشمی نیز صداپیشه شهید حسن باقری است. ریما رامین‌فر گوینده نقش «مهناز دلیرروی‌فرد» همسر شهید دوران است و شبنم مقدمی نیز گویندگی نقش «پروین داعی‌پور» همسر شهید باقری را برعهده دارد. از میان این چهره‌ها، پرویز پرستویی پیشتر سابقه گویندگی در یک اثر پویانمایی را داشته است. این بازیگر در پویانمایی سینمایی «آخرین داستان» که با اقتباس از قصه ضحاک در شاهنامه فردوسی ساخته شده، به جای دو شخصیت «تهمورث» و «ارشیا» دیالوگ گفته بود. شبنم مقدمی هم در مجموعه عروسکی «شکرستان» به کارگردانی فواد صفاریان‌پور، تجربه صداپیشگی داشته است. حضور فرهاد اصلانی، ریما رامین‌فر و افشین هاشمی به عنوان گوینده در پویانمایی «نام‌ها» تجربه تازه‌ای در کارنامه آن‌ها محسوب می‌شود. هرکدام از این چهره‌ها صدای خاص و خوبی دارند، باید تا پخش این پویانمایی صبر کرد و دید ستاره‌های این اثر تا چه اندازه برای نقش خود انتخاب مناسبی بوده‌اند.

آغاز «نام‌ها» با شهید چمران

مجموعه پویانمایی «نام‌ها»، پنج‌شنبه هفته جاری با اپیزود «مصطفی» که مربوط به شهید مصطفی چمران است، آغاز خواهد شد. در هفته‌های بعد به ترتیب اپیزودهای «عباس» و «حسن» درباره شهید دوران و شهید باقری روی آنتن خواهد رفت و آخرین اپیزود این مجموعه نیز «مهدی» روایتی از زندگی شهید باکری است. با توجه به این که مدت زمان هرکدام از اپیزودهای این مجموعه 30 دقیقه است، زمان کوتاه آن و ریتم احتمالا تند روایت باعث می‌شود مخاطب نوجوان بهتر با قصه همراه شود. از طرفی هم باید دید آیا در هر قسمت از «نام‌ها» شاهد روایت جامع و کاملی از فرازهای خاص و مهم زندگی شهدا خواهیم بود؟

لزوم روایت زندگی شهدا در پویانمایی

تا به حال فیلم‌های سینمایی مختلفی با محوریت شهدای دفاع مقدس برای مخاطب بزرگ سال ساخته شده است و هر کدام از این فیلم‌ها، دست روی مقطع خاصی از زندگی شهیدان گذاشته‌اند، اما کمتر اتفاق افتاده است که زندگی این قهرمانان ملی در قالب یک پویانمایی خوش‌ساخت و جذاب روایت شود تا مخاطب نوجوان نیز با ابعاد گوناگون زندگی شهدا و فداکاری‌های آنان آشنا شود، بنابراین معمولا جای تولید این آثار در سینما و تلویزیون خالی بوده است یا آثار تولیدشده کیفیت لازم را نداشته‌اند. حالا پویانمایی «نام‌ها» به پخش رسیده تا گوشه‌ای از این خلأ را پر کند و به واسطه روایت بخش‌هایی از زندگی شهدای مشهور دفاع مقدس که تا به حال روایت‌های گوناگونی درباره زندگی و شخصیت آن‌ها به گوش رسیده است، مخاطب نوجوان ایرانی هم با زندگی این قهرمانان آشنا شود.

کد مطلب: ۳۶۴۹۴۴
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت