افشای راز توقیف یک فیلم کمدی بعد 17 سال | لطیفی: «توفیق اجباری» به خاطر «روز سوم» توقیف شد

محمدحسین لطیفی برای اولین‌بار از توقیف فیلم «توفیق اجباری» در دهه هشتاد صحبت به میان آورده و گفته علت توفیق فیلم این بوده که همزمان با فیلم «روز سوم» به کارگردانی او روی پرده رفته است.

افشای راز توقیف یک فیلم کمدی بعد 17 سال | لطیفی: «توفیق اجباری» به خاطر «روز سوم» توقیف شد

 محمدحسین لطیفی، کارگردان فیلم «غریب»، گفته که «توفیق  اجباری» در آن سال توقیف شده. او در این باره توضیح داده: ««توفیق اجباری» من در آن سال توقیف هم شد! فکر می‌کنید دلیلش چه بود؟ می‌گفتند: لطیفی برای تو بد و زشت است که بعد از جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم برای «روز سوم» در جشنواره فجر، بیایی «توفیق اجباری» بسازی.»

او تعریف کرده: «به صراحت گفتم این دو فیلم مربوط به دو ژانر متفاوت است و من هم یک سینماگر حرفه‌ای هستم. اگر هر کدام از این فیلم‌ها را شبیه دیگری بسازم، کارم را غلط انجام داده‌ام. من در همان فیلم طنز «توفیق اجباری» هم حرف‌هایم درباره روابط خانوادگی را مطرح کردم. پای آن فیلم محکم ایستادیم و بالاخره آن را از توقیف درآوردیم. خاطرم هست زنده‌یاد سید کمال طباطبایی که تهیه‌کننده فیلم بود جایی گفته بود خودم را جلوی ارشاد آتش می‌زنم تا پروانه نمایش فیلم را بدهید!»
لطیفی آمار جالبی از فروش دو فیلم «توفیق اجباری» و «روز سوم» ارائه کرده و گفته: «آن سال «توفیق اجباری» 2 میلیارد و ۴۷۰ میلیون تومان آن زمان با دلار هزار تومان فروخت که در مقیاس فروش امروز سینماها چیزی در حدود ۱۴۰ میلیارد تومان می‌شود. در همان سال «روز سوم» فقط ۴۲۰ میلیون تومان فروخت، یعنی دو میلیارد تومان پایین‌تر و در رتبه دهم جدول فروش آن سال هم قرار گرفت. اما امروز که من و شما صحبت می‌کنیم از هر کدام از مردم ایران سوال کنید، فیلم «روز سوم» را به یاد دارند. گویی همه آن را دیده‌اند در حالی که وقتی سراغ «توفیق اجباری» را می‌گیرم، عده‌ای می‌گویند آن را ندیده‌اند! یک کارگردان فیلم می‌سازد تا دیده شود.»
این کارگردان نهایتا نتیجه گرفته که مقایسه فروش فیلمی مثل «فسیل» با «غریب» اصلا امکان‌پذیر نیست: «طبیعتاً انتظار ندارم که «غریب» اندازه «فسیل» فروش داشته باشد. به فروش آن فیلم هم حسادت نمی‌کنم کمااینکه به‌راحتی می‌توانم یک فیلم طنز پرفروش بسازم. می‌دانید من همین امروز چقدر پیشنهاد ساخت فیلم کمدی دارم‌؟ باور کنید پشت‌سر هم فیلمنامه کمدی به من پیشنهاد می‌شود اما می‌گویم از من گذشته است و دیگر حوصله ساخت فیلم طنز ندارم.»

فیلم «غریب» به کارگردانی محمدحسین لطفی براساس فیملنامه حامد عنقا با بازی بابک حمیدیان، مهران احمدی، رحیم نوروزی، پردیس پورعابدینی، حسام محمودی و … درباره زندگی شهید محمد بروجردی است. این فیلم اواخر اسفند اکران شده و درحال حاضر حدود 10 میلیارد فروش کرده است.

منبع: فیلم نیوز
کد مطلب: ۳۶۷۶۲۵
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت