۱۰ سریال سیاسی برتر تاریخ تلویزیون؛ از Chief of Staff تا The West Wing

تعدادی درام های مهیج، کمدی های خنده دار، و تاریخ های سیاسی جذاب وجود دارند که شما را از توطئه ها، گاف ها و مکان های مشهور های سیاسی بی نیاز می کنند، بدون اینکه لازم باشد زیاد در مورد رویدادهای جاری فکر کنید.

۱۰ سریال سیاسی برتر تاریخ تلویزیون؛ از Chief of Staff تا The West Wing

به نظر می رسد چرخه اخبار سیاسی این روزها واقعا زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده و به کنترل خود درآورده است. چه در حال گشت و گذار در اپلیکیشن های گوشی خود باشید، چه در حال ورق زدن یک روزنامه در کافی شاپ یا مترو باشید، یا فقط با یکی از دوستان خود مکالمه داشته باشید، تقریباً به طور قطع می توان گفت که وضعیت سیاسی خود را نشان خواهد داد. و در حالی که داستان های درام می توانند جذاب باشند، گاهی اوقات آرزو می کنید که ای کاش برای مدتی از سریال های درام خانگی فاصله می گرفتید و وارد درامی در مورد سیاست می شدید.

 

 

خوشبختانه، تعدادی درام های مهیج، کمدی های خنده دار، و تاریخ های سیاسی جذاب وجود دارند که شما را از توطئه ها، گاف ها و مکان های مشهور های سیاسی بی نیاز می کنند، بدون اینکه لازم باشد زیاد در مورد رویدادهای جاری فکر کنید. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ سریال سیاسی جذاب آشنا کنیم که از دیدنشان لذت خواهید برد.

 

بهترین سریال های سیاسی

۱۰- Versailles

این سریال تاریخی تنها سه فصل داشت، اما درام سیاسی فرانسوی  Versailles  یکی از جذاب ترین رهبران تمام دوران ها را در مرکز داستان خود داشت: لویی چهاردهم، پادشاه خورشید، که سلطنت ۷۲ ساله رکورد شکنش هنوز مترادف با ثروت، تجمل، فرهنگ و روشنفکری است. جورج بالگدن بازیگر انگلیسی نقش لویی چهاردهم را بازی می کند، شاهی که در اواخر دهه ۱۶۶۰ میلادی دربار خود را به شهر کوچک ورسای منتقل کرده و در آنجا به تبدیل کردن کاخ ورسای به آنچه امروز هست می پردازد. آیا این سریال از نظر تاریخی دقیق است؟ تا حدود زیادی.

آیا به شکلی مناسب روایت ها را برای حداکثر درام تغییر داده و خلاصه می کند؟بله. آیا زوایای تاریک و پرسروصدای زندگی در بارگاه پادشاه را روایت می کند؟البته. اما تا زمانی که برایتان مهم نیست که این سریال کمی از واقعیت ها فاصله بگیرد، سریال  ورسای  یک بررسی باشکوه از یک دوره بسیار مهم در تاریخ فرانسه است، با فیلمبرداری هایی که در کاخ ورسای واقعی و همچنین دیگر کاخ های مهم فرانسه رخ می دهد.

بهترین سریال های سیاسی

۹- Scandal

کری واشینگتن در طول هفت فصل سریال  Scandal  در نقش اولیویا پوپ هنرنمایی کرد، کسی که یک تیم مدیریت بحران واشینگتن دی سی را اداره می کند. پوپ و کارکنانش درباره جاسوسان، سوء قصد به جان رئیس جمهور، قتل ها، روابط عاشقانه و غیره تحقیق می کنند. در آنچه که احتمالاًی باید تضاد منافع آشکار باشد، پوپ با رئیس جمهور، فیتزجرالد گرانت سوم (تونی گلدوین) رابطه دارد. این سریال در مورد طلاق ها و سقوط هواپیماها، اخاذی و اختلاس است که آن را به نسخه ای جذاب و پرسروصدا از یک درام سیاسی تبدیل می کند تا یک درام واقعی.

بانوی اول سابق به اولین رئیس جمهور زن تبدیل می شود؛ پوپ باید معاون رئیس جمهور را به قتل برساند، همه نوع همسر و اعضای خانواده تلاش می کنند یکدیگر را بکشند، با درجات مختلفی از موفقیت. با این حال، داستان این سریال سیاسی از واقعیت الهام گرفته شده است: شاندا رایمز به طور آزادانه شخصیت اولیویا پوپ را بر اساس کار مدیریت بحرانِ دستیار مطبوعاتی دولت بوش، جودی اسمیت خلق کرده است.

بهترین سریال های سیاسی

۸- Chief of Staff

لی یونگ جائه دو سال قبل از بازی در نقش سئونگ جی هون در سریال مشهور و موفقSquid Game سال ۲۰۲۱، در دو فصل در سریال  Chief of Staff ، یک درام سیاسی کره ای بازی کرد. لی، در این سریال نقش جانگ تائه – جون، کارآگاه سابقی را بازی می کرد که به سیاست روی آورده است و به عنوان رئیس کارکنان یک سیاست مدار حرفه ای کار می کند، شغلی که نیاز به تمام مهارت های او به عنوان یک جویای پیشرفت سیاسیِ شکاک و سرسخت دارد. جانگ با یک وکیل و روزنامه نگار تلویزیونی سابق به نام کانگ سون یونگ که اکنون نماینده مجلس است رابطه دارد.

هم لی و هم جانگ (که برای احزاب مخالف کار می کنند) بسیار جاه طلب هستند و برنامه هایی برای پیشرفت بسیار فراتر از مسئولیت های فعلی خود دارند که البته رابطه عاشقانه مخفی آن ها را پیچیده می کند. اگر دوست دارید قهرمانان داستان هایتان در عین تلاش برای مخفی نگه داشتن رابطه شان با فساد سیاسی مبارزه کنند، هنگام تماشای این سریال کره ای اوقات خوشی خواهید داشت.

بهترین سریال های سیاسی

۷- House of Cards

احتمالاً با درام سیاسی آمریکایی  خانه پوشالی  (House of Cards) آشنا هستید که به مدت شش فصل ادامه داشت و فصل آخر آن بدون حضور ستاره اش، کوین اسپیسی فیلمبرداری شد. این سریال سیاسی داستان فرانک آندروود است، دموکراتی اهل کارولینای جنوبی که به همراه همسرش کلر راه خود را از کنگره به کاخ سفید باز می کنند. اما این سریال از یک تریلر سیاسی چهار اپیزودی بریتانیایی اقتباس شده است که از نگاه بسیاری یکی از بهترین سریال های بریتانیایی تمام دوران محسوب می شود.

یان ریچاردسون در این سریال نقش فرانسیس اورکوهارت، یکی از اعضای شیاد و خودخواه حزب محافظه کار را بازی می کند که در نهایت به مقام نخست وزیری رسید. این سریال با الهامات واضحی که از آثار شکسپیر (به ویژه مکبث و ریچارد سوم) گرفته بود، به خاطر علاقه ویژه اورکوهارت به شکستن دیوار چهارم و خطاب مستقیم به تماشاگران قابل توجه بود.

بهترین سریال های سیاسی

۶- The Crown

این سریال درام تاریخی که توسط پیتر مورگان نوشته شده است، به یکی از بهترین و پرطرفدارترین درام های تلویزیونی یک دهه اخیر تبدیل شده است، سریالی که زندگی خانواده سلطنتی بریتانیا که با ازدواج ملکه الیزابت دوم و فیلیپ، دوک ادینبورگ در سال ۱۹۴۷ آغاز شد و به روزگار کنونی کشیده شده، مورد بررسی قرار می دهد و فصل ششم آن نیز در حال ساخت است. ملکه الیزابت با ۷۰ سال سلطنت، جایگاه مهمی در رویدادهای سیاسی بی شماری هم در انگلستان و هم در خارج از این کشور داشت و رویدادهای پوشش داده شده در این سریال شامل بحران سوئز، ماجرای رابطه عاشقانه موسوم به پروفومو و آمد و رفت نخست وزیران متعددی است که در پس زمینه رویدادهای مرتبط با خاندان سلطنتی روایت می شوند.

سریال  تاج  نیز مانند  ورسای  گاهی دقت تاریخی را فدای پیپیده و جذاب کردن داستان می کند اما بسیار تاثیرگذار است، و با گذشت زمان و تفییر شخصیت هاّ از بازیگران ستاره زیادی استفاده می کند،؛ از جمله کلر فوی، مت اسمیت، جارد هریس، جان لیثگو، هلنا بونهام – کارتر، لزلی منویل، ایملدا استنتون، گیلیان اندرسون، اولیویا کولمن و بسیاری دیگر.

بهترین سریال های سیاسی

۵- Wolf Hall

اگر در درام سیاسی خود به دنبال واقعیات هستید، نمی توانید بهتر از دو فصل  Wolf Hall  پیدا کنید. این مجموعه براساس دو کتاب اول از سه گانه تحقیقی دقیق هیلاری منتل به نام Wolf Hall and Bring Up the Bodies ساخته شده است، جایی که مارک رایلنس فوق العاده با استعداد را در نقش توماس کرامول داریم، وکیلی که قبل از اینکه از اعتبار افتاده و در نهایت به دستور پادشاه سر بریده شود، به عنوان وزیر ارشد هنری هشتم انتخاب می شود. این سریال از همان روزهای نخست خدمتش به کاردینال وولزی که خود رسوا شده و احتمالاً اگر قبل از مجازات نمرده بود، به سرنوشتی مشابه کرامول دچار می شد، به روایت سرنوشت این شخصیت تاریخی مشهور می پردازد.

این سریال یک نگاه دقیق و ظریف به نقشه های پیچیده سیاسی است که در داخل و اطراف دربار هنری هشتم (که به طرز استادانه ای توسط دیمین لوئیس به تصویر کشیده شده است)رخ می دهد، از ازدواج ها و انتصاب های متعدد او گرفته تا اتحادهای سیاسی دائما در حال تغییرش (و همپوشانی های موجود در آن) که در آن گفتن کلمه ای اشتباهی به فردی اشتباهی می تواند منجر به سقوط سریع یک نفر شود.

بهترین سریال های سیاسی

۴- The Thick of It

این سریال طنز پرستاره بریتانیایی، زاییده فکر آرماندو یانوچی بود که آن را در یک فیلم بلند به نام In the Loop نیز به کار گرفت و یک سریال آمریکایی را بر اساس آن خلق کرد که در امتداد همان خطوط سریال Veep کار می کرد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. بازیگران این سریال شامل پیتر کاپالدی، جوانا اسکانلان و راجر آلام بودند و داستان بر یک بخش تازه تاسیس دولتی متمرکز بود که بسیار شبیه به دفتر کابینه بود و این مزیت را داشت که دستیاران، پزشکان شیفتی و مشاورانی که با بخش های مختلف سیاسی سر و کار داشتند، در آن حضور داشته باشند.

این سریال با الهام از کمدی کلاسیک انگلیسی  بله وزیر  یا  Yes, Minister، داستانی نقادانه، تند و تا حد زیادی بداهه گویانه داشت و به سبک مستند فیلمبرداری شده بود. این سریال تاثیر زیادی بر فرهنگ بریتانیا داشت و حتی کلمه ای که در این سریال ابداع شده بود را به کار گرفت؛ کامه omnishambles که در پارلمان بریتانیا استفاده می شود و به معنای موقعیت بدون مدیریت درست و مملو از آشوب است.

بهترین سریال های سیاسی

۳- The West Wing

این سریال ساخته آرون سورکین که در داخل کاخ سفید روایت می شود استانداردی قوی را برای درام های سیاسی آمریکایی ایجاد کرد، با گروهی با استعداد از بازیگران از جمله مارتین شین، راب لو، آلیسون جینی، آلن آلدا، و استوکارد چانینگ در طول هفت فصل (اگر چه سورکین پس از فصل چهارم از آن جدا شد) داستنی با نویسندگی خاص مارک سورکین را اجرا کردند که آن را به یکی از بهترین سریال های تلویزیونی تاریخ تبدیل کرد.

این سریال داستان رئیس جمهور ایالات متحده (مارتین شین، جانشین جیمی اسمیتز) و اعضای ارشد دفتر ریاست جمهوری را روایت می کند در حالی که با فراز و نشیب های امور روزمره دفتر سیاسی سر و کار دارند. داستان این سریال شاید بهتر از زندگی واقعی یک رییس جمهور و زیردستانش نوشته شده باشد، اما بسیاری از کارکنان، سیاستمداران و روزنامه نگاران واقعی، آنرا به خاطر رویکرد واقع گرایانه اش تحسین کرده اند.

بهترین سریال های سیاسی

۲- Veep

جولیا لوئیس دریفوس نقش ماندگار و نمادین دیگری را به عنوان معاون رئیس جمهور سلینا میر در این سریال نیمه اقتباسی از رمان In the Loop نوشته آرماندو یانوچی ایفا کرد. سلینا به همراه رئیس دفترش امی (آنا چلومسکی)، مدیر ارتباطات مایک (مت والش)، و دستیار گری (تونی هیل) و بسیاری دیگر از دستیارانش، راه خود را در زندگی سیاسی به پیش می برد و از هر کسی که با او در تماس است رنجیده خاطر می شود در حالی که سعی می کند خود و دفترش را در موقعیت بهتری قرار دهد، و امیدوار است بدین شکل شرایط را برای رئیس جمهور نیز بهتر کند.

این سریال از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۹ پخش می شد، زمانی که سیاست های آمریکا در وضعیت تغییر عظیمی قرار داشت و با اینکه روایت های سریال اغلب مضحک و خنده دار بود، اما اغلب به طرز عجیبی پیش بینی کننده رویدادهای سیاسی آن زمان بودند. این سریال کمدی مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و به طور مرتب نامزد جوایز متعددی از جمله برای گروه بازیگران بااستعدادش شد.

بهترین سریال های سیاسی

۱- Borgen

این درام پرهیجان دانمارکی چهار فصل به طول انجامید و با بازی سیدسه بابت کنودسن در مورد شخصیت بیرجیت نیبورگ است، یکی از اعضای میانه رو پارلمان که به طور غیرمنتظره ای به عنوان نخست وزیر انتخاب شد، موضوعی که او را به اولین زن دانمارکی تبدیل کرد که این مقام را در اختیار دارد. این سریال بر فداکاری های روزمره نیبورگ متمرکز است که باید چه از نظر شخصی و چه از نظر سیاسی برای حفظ موقعیت دشوار خود انجام دهد. از بازیگران اصلی این سریال می توان به پزشک شیفتی نیبورگ، کاسپر جول (پیلو آسباک)، جوانی با اخلاقیات سست و گذشته ای غم انگیز، و کاترین فونسمارک (بیرجیت هژورت سورنسن)، یک مجری بی رحم اخبار تلویزیون (و همسر سابق جول) اشاره کرد.

این سریال در نشان دادن بازی های سیاسی مداوم و اتحادهای در حال تغییر که یک دولت را تشکیل می دهند و اینکه هیچ چیز به صورت رایگان به دست نمی آید و همچنین عوارض وحشتناکی که یک جایگاه سیاسی می تواند در زندگی خانوادگی فرد داشته باشد، بسیار درخشان عمل می کند، در شرایطی که خانواده سابقاً خوشحال نیبورگ تقریباً به محض پذیرش نامزدی برای نخست وزیری شروع به فروپاشی می کند. این سریال با هرگز وارد نشدن به قلمرو سریال های تلویزیونی خانوادگی درام (soap opera) و نشان دادن شخصیت های مشکل دار و باورپذیر و در عین حال دوست داشتنی، توانسته یکی از بهترین و باکیفیت ترین سریال های سیاسی باشد که در صدر این فهرست نیز قرار گرفته است.

منبع: روزیاتو
کد مطلب: ۳۶۹۸۲۲
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت