تهیه‌کننده فیلم قاچاق‌شده «بی‌رویا» گفت:

برای پرونده قاچاق فیلم شکایت نتیجه ندارد | نمی‌دانیم باید یقه چه کسی را بگیریم

سعید سعدی، تهیه‌کننده «بی‌رویا»، گفت: «رسیدن شکایت به دادسرا ۵ ـ ۶ روزی طول می‌کشید و ما هم زمان نداشتیم و به همین علت دیگر پیگیری نکردیم. اگر قرار بود وقت‌مان را روی شکایت بگذاریم، فیلم دیگر کاملا می‌سوخت.

برای پرونده قاچاق فیلم شکایت نتیجه ندارد | نمی‌دانیم باید یقه چه کسی را بگیریم

 بیش از یک هفته از انتشار نسخه قاچاق سه فیلم «تفریق»، «بی‌رویا» و «ارادتمند نازنین، بهاره، تینا» می‌گذرد، اما همان‌طور که می‌شد انتظار داشت، هنوز منبع نشت این فیلم‌ها مشخص نشده است. بعد از اینکه نسخه قاچاق این سه فیلم در فاصله زمانی کمی بیرون آمد، حدس و گمان‌هایی درباره منبع انتشار این فیلم‌ها مطرح شد. هر سه این فیلم‌ها از جمله فیلم‌هایی بودند که به دلیل محتوا یا برخی عوامل‌شان اکران‌شان به مشکل خورده بود و از همین رو برخی‌ها تقصیر انتشار نسخه غیرمجاز این فیلم‌ها را متوجه ارشاد می‌دانستند که به این ترتیب خواسته از مشکلات و دردسرهای آنها خلاص شود. چند ساعت بعد از انتشار «تفریق»، وزیر ارشاد به این حدس ها واکنش نشان داد و گفت: «این فیلم الان و قبل از نمایش در اختیار ما نیست، بلکه در اختیار خود تهیه‌کننده است؛ یعنی اصلاً در اختیار سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست که منتشرش کنیم.»

منبع نشت فیلم‌ها خارج از ارشاد

سه روز بعد از انتشار «تفریق» و در روز انتشار فیلم‌های «بی‌رویا» و «ارادتمند نازنین، بهاره، تینا»، دبیر ستاد صیانت از آثار سینمایی سازمان سینمایی خبر داد که رئیس این سازمان دستور بررسی فوری قاچاق فیلم‌ها را داده است. جعفر انصاری‌فر قبل از هر چیز با گفتن اینکه «با بررسی‌های مقدماتی صورت‌گرفته مشخص شد که با توجه به رعایت دقیق مراقبت‌های حفاظتی از جمله استفاده از دی‌سی‌پی برای بازبینی فیلم‌ها، انتشار آثار خارج از سازمان‌های دولتی و احتمالا از دفاتر فیلم‌ها یا جشنواره‌های خارجی صورت گرفته است»، وزارت ارشاد را از هر نقص و نقصان مبرا کرد.

وی در جدیدترین صحبت‌هایش در شامگاه جمعه ۳ شهریور با برنامه رادیویی «سینماگرام» نیز با تکرار موضع قبلی خود گفت: «در دوران گذشته نسخه دی‌وی‌دی فیلم‌ها بازبینی می‌شد اما در موارد اخیر تاکید جدی به لابراتوارها شده است تا فیلم حتما واترمارک نسخه بازبینی داشته باشد تا اگر احیانا تخلفی صورت گرفت قابل پیگیری باشد. هک دی‌سی‌پی در سازمان سینمایی امکان‌پذیر نیست و حتما بیرون از سازمان اتفاق افتاده است. من محکم می‌گویم که قطعا در داخل سازمان نبوده و نیست. اگر قرار است ما حامی سینماگران باشیم این جنس حرف‌ها اعتماد را از ما سلب می‌کند.»

شکایت نتیجه‌ای ندارد

انصاری‌فر در این برنامه رادیویی درباره اقدامات انجام‌شده درباره قاچاق این سه فیلم گفت: «در ارتباط با این اتفاق به سرعت اقدامات لازم را درباره دو فیلم «تفریق» و «بی‌رویا» شروع کردیم. البته لازم است از سوی صاحبان آثار شکایت صورت بگیرد که هنوز شکایتی نشده است. کارگردان فیلم «ارادتمند نازنین بهاره تینا» نیز خود پیش از این چند باری مطرح کرده بود فیلمش را پخش می‌کند. طبق قانون کسی که متضرر شده است باید شکایت کند اما ما منتظر نماندیم و بلافاصله اقدام کردیم. در حال حاضر شکایت حقوقی به دادستان کل کشور و رونوشت آن به دادستان تهران فرستاده و قول داده شده مجرمان ماجرا شناسایی ‌شوند.»

با سعید سعدی، تهیه کننده «بی‌رویا»، تماس گرفتیم و از او پرسیدیم چرا تاکنون شکایت نکرده است؟ وی به همشهری گفت: «رسیدن شکایت به دادسرا ۵ ـ ۶ روزی طول می‌کشید و ما هم زمان نداشتیم و به همین علت دیگر پیگیری نکردیم. اگر قرار بود وقت‌مان را روی شکایت بگذاریم، فیلم دیگر کاملا می‌سوخت. رو همین حساب پیگیری کردیم که فیلم به سرعت به صورت آنلاین پخش شود. موارد دیگری هم پیش آمده که با شکایت به جایی نرسیده و نتیجه نداده است. ما عملا نمی دانیم باید یقه چه کسی را بگیریم.»

از سعدی پرسیدیم در این چند روزی که از انتشار فیلمش گذشته بالاخره به نتیجه رسیده که فیلمش از کجا لو رفته که در جواب گفت: «ما خودمان هم نسخه لورفته را نداشتیم و این نسخه‌ای بوده که لابراتوار داشت. نمی‌دانم این نسخه از کجا بیرون آمد. این نسخه را فقط لابراتوار و پخش خارجی داشت. ما این نسخه را به ارشاد و فیلمخانه هم داده بودیم.»   

با شکایت یا بی‌شکایت، این‌طور که مشخص است، منبع انتشار فیلم‌های قاچاق به این زودی‌ها مشخص نمی‌شود. نه صاحبان آثار دل و دماغ پیگیری دارند و نه ارشاد تا این لحظه به نتیجه‌ای رسیده است.

کد مطلب: ۳۷۰۰۵۱
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت