بازاری عجیب در تاج کشمیر

دریاچه دال که به «دریاچه گل‌ها» یا «جواهری در تاج کشمیر» نیز معروف است، به دلیل موقعیت دیدنی و بازار شناور سبزیجاتش مشهور است و هزاران نفر در سواحل آن زندگی می‌کنند.

یکی از جاذبه‌های گردشگری هند «دریاچه دال» است که در کشمیر واقع شده است. عرصه وسیع آب که در مساحت ۱۸ تا ۲۲ کیلومتر مربع گسترده شده است، بالکن‌های چوبی طراحی شده، قایق‌های مسکونی و قله‌های مه‌آلود کوه‌های پیر پنجال را منعکس می کند. در طول دوره مغول، این ساحل دریاچه به عنوان استراحتگاه تابستانی امپراتوران مغول عمل می‌کرد.

بازاری عجیب در تاج کشمیر

«دال» که به «دریاچه گل‌ها» یا «جواهری در تاج کشمیر» نیز معروف است، به دلیل موقعیت دیدنی و بازار شناور سبزیجاتش مشهور است و هزاران نفر در سواحل آن ارتزاق می‌کنند. در واقع بازار سابجی (به معنای بازار سبزی) جذابیت اصلی گردشگری در دره‌های کشمیر است. این بازار به گونه‌ای سامان یافته که در آن فروشنده‌ها در مرکز دریاچه و درست زمانی که نور خورشید آب را لمس می‌کند، جمع می‌شوند.

بازاری عجیب در تاج کشمیر

بازار سابجی در برخی منابع به عنوان دومین بازار عمده فروشی در جهان و اولین بازار در دلتای مکونگ ویتنام یادشده است. این بازار شناور در سال ۱۹۶۰،  زمانی که یک عکاس ژاپنی تصویر آن را در کتابچه راهنمای گردشگری که در ژاپن منتشر شده بود به نمایش گذاشت، توجه بین المللی را به سمت خود جلب کرد.

تمام اقلام فروخته شده در این بازار، در باغ های شناور واقع در همان دریاچه تولید می‌شوند. عرضه کنندگان این بازار روز خود را از ساعت ۴ صبح آغاز می‌کنند و برای برداشت محصول، به باغ‌های شناور خویش می‌روند، سپس سبزیجات تازه ریشه کن شده را به بازار سابجی واقع در مرکز «دریاچه دال» می‌برند. در این دریاچه هیچ مغازه دائمی وجود ندارد؛ تاجران محلی نیز با کمک قایق‌هایشان به تجارت معمول خود در این بازار شناور می پردازند. آن‌ها در حالت چهارزانو در جلوی قایق‌هایشان پارو می‌زنند و با پوشیدن ژاکت‌های بلند، از سرمای محیط محافظت می‌کنند.

بازاری عجیب در تاج کشمیر

بازاری عجیب در تاج کشمیر

این بازار یکی از معدود مکان‌هایی است که هنوز سیستم مبادله کالا در هند در آن اجرا می‌شود. البته تا حدی با اتخاذ سیستم مبادله سنتی با تجار محلی، سیستم ارز مدرن را هم برای گردشگران و فروشندگان می‌پذیرد. همچنین تمرکز این بازار بر فروش عمده است و مردم را به فروش جزئی یا انتخابی اقلام تشویق نمی‌کنند. گوجه فرنگی، هویج، شلغم، سبزیجات برگ‌دار نادر و معروف مانند ریشه نیلوفر آبی- به عنوان خوراکی لذیذ در دره کشمیر از اقلامی هستند که در این بازار به فروش می‌رسند. این محصولات همگی در اکوسیستم غنی این تالاب کاشته شده‌اند. همچنین گل‌های محبوب کشمیر نیز در این بازار تولید و عرضه می‌شود.

بازاری عجیب در تاج کشمیر

حضور فروشندگان و دستفروشان در آغاز روز به چشم می خورزد و در ساعت هفت صبح، جمعیت دراین بازار ناپدید و این مکان خاموش می‌شود؛ گویی بازاری هرگز وجود نداشته است، و سبزیجاتی که پس از معامله و مبادله باقی می‌ماند، به بازارهای خیابانی منتقل می‌شوند.

بازاری عجیب در تاج کشمیر

بازاری عجیب در تاج کشمیر

عکس‌های این گزارش از بشارت آبخون است.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۵۷۵۰۵
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت