درباره ی عرشه فولادی چه می دانید؟

عرشه ی فولای یا (Steel Deck)، سازه ی فلزی موجدار بوده که به جهت ساخت سقف یا کف ساختمان به کار می رود. عناوینی برای عرشه فولادی وجود دارد. این سازه با نام هایی مانند عرشه فلزی یا (Metal Deck) ، عرشه کفی یا (Pan Deck) و عرشه کیو (Q Deck) نیز مشهور است. عرشه فولادی و متال دک، رایج‌ترین اصطلاحات به منظور اشاره به این مدل سازه می باشند.

درباره ی عرشه فولادی چه می دانید؟

ویژگی‌های منحصر به فرد عرشه ی فولادی:

 • اول، نسبت مقاومت به وزن پایین.
 • دوم، هزینه کم.
 • سوم، اجرای ساده.

این ویژگی ها سبب کاربرد گسترده آن در ساخت سقف عرشه فولادی و کف کامپوزیتی سازه‌های گوناگون شده است.

اجزای تشکیل دهنده ی سقف عرشه فولادی:

سقف عرشه فولادی متشکل از چهار جز اصلی است:

 • اول، ورق گالوانیزه ذوزنقه ای یا موجدار.
 • دوم، گل میخ یا برشگیر.
 • سوم، آرماتور یا میلگرد.
 • چهارم، بتن. 

فلاشینگ و تیر فرعی نیز به عنوان دیگر بخش های این مدل سقف محسوب می‌ شوند. در ادامه، به معرفی هر کدام از این بخش ها خواهیم پرداخت.

نقش ورق فولادی:

ورق ‌های فولادی را می‌توان با عنوان اصلی‌ترین قسمت تشکیل دهنده ی سقف عرشه فولادی در نظر داشت. همه ی عرشه ‌های فولادی به وسیله ی ورق‌هایی با هسته و پوشش فلزی تولید می گردند. کیفیت مواد سازنده هسته و پوشش ورق عرشه ی فولادی، اهمیت بالایی دارد. انتخاب این مواد باید به شیوه ‌ای باشد که شرایط محیطی سبب آسیب‌دیدگی آن‌ها نگردد. شکل مقطع ورق سقف عرشه فولادی به شکل ذوزنقه‌ای و موجدار می باشد. این ساختار دارای مزایای زیادی می باشد که در قسمت ‌های بعدی به توضیح آن‌ها می پردازیم.

2

ماده ی پوشش ورق عرشه فولادی:

ورق‌های به کاررفته برای عرشه فولادی با عنوان ورق روکش دار یا گالوانیزه (Galvanized) مشهور است. پوشش به کاررفته در ساخت ورق عرشه فولادی از جنس روی می باشد. در طی فرآیند گالوانیزه کردن یا آبکاری، لایه‌ای از فلز روی بر روی هر دو سطح ورق فولادی ریخته می‌شود. درنتیجه، مقطع ورق گالوانیزه به وسیله ی دستگاه‌های مخصوص و با شیوه ی نورد سرد به شکل ذوزنقه‌ای و موجدار در خواهد آمد.

گالوانیزه نمودن به کمک فلز روی، استانداردهای گوناگونی دارد که به طور معمول با حرف G و میزان وزن روی به کار رفته مشخص خواهند شد. برای مثال، استاندارد G60 به معنای به کارگیری 0.6 اونس (17 گرم) فلز روی به منظور پوشش 1 فوت مربع از سطح ورق می باشد. استاندارد  G60، با عنوان رایج‌ترین استاندار به منظور گالوانیزه نمودن ورق سقف عرشه فولادی شناخته می‌ گردد. استاندارد G90 نیز به جهت ایجاد پوشش‌های مخصوص محیط‌های مستعد خوردگی به کار می رود.

3

نکته: ضخامت هسته ورق، مبنا محاسبات در طراحی سقف عرشه فولادی می باشد. به عبارت دیگر، ضخامت پوشش گالوانیزه (لایه روی) با عنوان قسمتی از ضخامت سقف در نظر گرفته نمی‌ گردد.

قسمت های اصلی سطح مقطع ورق عرشه فولادی را می‌توان به عمق بال بالایی، بال پایینی، دندانه پایینی، دندانه بالایی و لبه طبقه بندی نمود:

 • اول، عمق: به فاصله عمودی بال بالایی یا سقف، تا بال پایینی یا کف ورق.
 • دوم، بال بالایی: مولفه‌های افقی سطح بالایی ورق یا همان بخش برآمدگی.
 • سوم، دندانه بالایی: لبه‌های بال بالایی ورق.
 • چهارم، بال پایینی: مولفه‌های افقی سطح پایینی ورق یا قسمت تو رفتگی.
 • پنجم، دندانه پایینی: لبه‌های بال پایینی ورق.
 • ششم، لبه: انتهای ورق از هر دو طرف.
 • هفتم، عرض پوشش: فاصله میانی دو لبه ورق.
 • هشتم، عرض بال: فاصله افقی مرکز بال‌های بالایی یا بال‌های پایینی.
 • هشتم، جان: قسمت شیب دار بین بال بالایی و پایینی.
 • نهم، آج: تو رفتگی و برآمدگی‌های موجود در بال بالایی و پایینی.
 • دهم، برجستگی: قسمت برآمده موجود بر روی جان ورق.

گل میخ و نقش آن در سقف عرشه فولادی:

گل میخ یا یا برشگیر (Stud Shear Connector)، ابزاری به منظور اتصال ورق گالوانیزه به تیر فرعی می باشد. این ابزار اتصال، به طور معمول با عبور از داخل ورق به تیر جوش داده می‌شود. استفاده از گل میخ را می‌توان به عنوان نقاط قوط سقف عرشه فولادی دانست. گل میخ، نیروی اعمال شده بر روی سقف عرشه فولادی را میان تیر و دال بتنی توزیع می‌کند.

نقش میلگرد در سقف عرشه فولادی:

بعد از جوشکاری گل میخ، شبکه‌ای از آرماتور یا میلگرد بر روی ورق فولادی تعبیه گشته و به گل میخ‌ها متصل می‌شود. آرماتورهای به کار رفته در سقف عرشه فولادی به طور معمول از نوع آرماتورهای حرارتی یا افت حرارتی می باشند. این آرماتورها، با کنترل دمای گیرش بتن، از جمع شدگی آن در زمان عمل آوری جلوگیری می نمایند.

4

هدف از آماتوربندی در اجرای سقف عرشه فولادی:

 • اول، تقویت مقاومت کششی بتن و جلوگیری از ایجاد ترک در سقف.
 • دوم، تحمل بارهای متمرکز و تقویت مقاومت فشاری بتن.
 • سوم، جلوگیری از جمع شدگی بتن.

میلگردهای بالایی در آرماتوربندی سقف عرشه فولادی وظیفه تقویت مقاومت فشاری و میلگردهای پایینی وظیفه تقویت مقاومت کششی بتن را بر عهده دارند. در صورت عدم استفاده از میلگرد در قسمت تورفتگی، وظیفه تحمل بارهای کششی بر عهده ورق گالوانیزه می باشد.

نقش بتن در سقف عرشه فولادی:

بتن، پرکاربردترین مصالح ساختمانی بوده که از ترکیب آب، سیمان، سنگدانه و مواد افزودنی تولید می‌ گردد. بتن‌ریزی، آخرین مرحله در اجرای سقف عرشه فولادی می باشد. با ریختن بتن در ورق‌های ذوزنقه‌ای، یک کف کامپوزیتی به منظور طبقات بالایی به وجود می‌آید. این کف، وظیفه تحمل بارهای وارد شده به سقف عرشه فولادی را برعهده گرفته است. به همین جهت، کیفیت بتن به کاررفته در این مدل سقف، مثل کیفیت فولاد به کار رفته در هسته ورق، پر از اهمیت است. بتن معمولی را می‌توان به عنوان متداول‌ترین بتن به کار رفته مورد استفاده در سقف عرشه فولادی در نظر داشت.

فلاشینگ و نقش آن در اجرای سقف عرشه فولادی:

دوربند یا فلاشینگ (Flashing)، ورقه‌ای با ضخامت حدود 5 میلی‌متر بوده که به جهت تکمیل ساختار ورق فولادی و جلوگیری از خروج بتن بر روی لبه‌های عرشه نصب می‌ گردد. فلاشینگ بر روی یکنواختی بتن و بهبود مقاومت سقف تاثیر گذار است.

نقش تیرهای فرعی در سقف عرشه فولادی:

تیرهای فرعی، نقش نگهدارنده سقف عرشه فولادی را ایفا می نمایند. به صورت کلی، زمان اجرای سقف عرشه فولادی بر روی دهانه‌های حداکثر 3 متری، نیازی به شمع‌بندی به منظور نگهداری از سقف نخواهد بود. با این تفاسیر، در صورت اجرا این مدل سقف در دهانه‌هایی با طول 3 تا 6 متر، باید از یک تیر فرعی به جهت نگهداری سقف و جلوگیری از خم شدن ورق‌های فولادی کاربرد دارد.

ما با هدف ارائه خدمات در حوزه سقف های عرشه فولادی در بیست و هشتم آذر ماه سال ۱۳۹۲ گردهم آمدیم، تا به نیاز هایی که در صنعت ساختمان، با تجربه چندین ساله فعالیت در این حوزه در بازار احساس کردیم، پاسخ دهیم.

کد مطلب: ۳۶۱۵۳۸
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت