آیا الان زمان مناسبی برای خرید ارزهای دیجیتال است؟

قیمت بیت کوین در ماه‌های اخیر تقریباً ۷۰ درصد ریزش داشته و به تبع آن بازار ارزهای دیجیتال نیز ریزش‌های سنگینی را تجربه کرده‌ است.

به باور بسیاری از افراد، این ریزش‌های سنگین بهترین فرصت را برای ورود میان‌مدت و بلندمدت سرمایه‌گذاران فراهم کرده است. اما آیا الان زمان مناسبی برای خرید است و بازار از این اندازه پایین‌تر نخواهد آمد؟

  برای تشخیص زمان مناسب خرید یک رمز ارز، یک سری قوانین، اصول و نکات دیگر را نیز باید مد نظر داشت. یک سری از اتفاقات، سیگنال خرید خوبی به ما می‌دهند و باید از آن‌ها به عنوان بهترین زمان خرید یک ارز دیجیتال استفاده کنیم.  

 

لینک های مفید: خرید بیت کوین

 

چرا قیمت ارزهای دیجیتال در حال کاهش می‌باشند؟

قیمت ارزهای دیجیتال  هم راستا با ریزش بازار بورس نزدک، شروع به کاهش کردند. بازار سهام آمریکا چند ماه است که روند کاهشی به خود گرفته است زیرا سرمایه‌گذاران باور دارند که تصمیمات فدرال رزرو در خصوص تورم، تأثیر خوبی بر این بازار نخواهد گذاشت.

افزایش نرخ بهره، گرفتن وام را گران‌تر می‌کند و در نتیجه قیمت کالاهایی مانند مواد غذایی و سوخت کاهشی می شوند. این تأثیر در مورد دارایی‌های پر ریسکی مانند سهام و ارزهای دیجیتال نیز صدق می‌کند و این موضوع باعث ریسک‌گریزتر شدن سرمایه‌گذاران می‌شود.  

  از طرفی دیگر، بازارهای سهام و ارزهای دیجیتال با عدم قطعیت در جنگ روسیه و اوکراین سر و کار دارند و همین موضوع باعث افزایش قیمت کالاهای اساسی شده است. 

 

  • بن مک میلان از مدیران ارشد شرکت سرمایه‌گذاری آیدکس دیجیتال در این رابطه می‌گوید: 

 سرمایه‌گذاران نهادی در حال رهایی از دارایی‌های پرریسک هستند و بیت‌کوین هم در این مقوله قرار دارد.  

 

  • از طرفی هم استفن اولت از مدیران ارشد شرکت سرمایه‌گذاری فرانت فایننشیال باور دارد که رهایی از سقوط بازار سهام برای ارزهای دیجیتال بسیار سخت خواهد بود. با این حال، نکته مهم این است که این کاهش‌ها ربطی به ذات و ماهیت ارزهای دیجیتال ندارد.  

اولت در این رابطه اذعان داشت: 

اگر به دنبال نقطه‌ای مناسب برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال هستید، الان می‌تواند زمان مناسبی برای شما باشد. اما باید در نظر داشته باشید که دید شما بلندمدت است یا کوتاه‌مدت.   

او اضافه کرد: 

اگر واقعاً ماهیت ارزهای دیجیتال و کاربردهای آن‌ها را درک کرده باشید، شرایط کنونی نباید برای شما هیچ‌گونه شک و شبهه‌ای در پی داشته باشد. اگر دید کوتاه‌مدت دارید، هیچ شخصی نمی‌تواند پیش‌بینی کند که بیت کوین تا کجا ریزش خواهد داشت. 

اولت در خصوص همبستگی ارزهای دیجیتال با بازار سهام گفت:  

اگر بازار سهام همچنان به کاهش خود ادامه دهد، اینکه ارزهای دیجیتال بتوانند در مقابل آن مقاومت کنند، کار بسیار دشواری خواهد بود. از این رو با ادامه ریزش بازار سهام، باید انتظار سقوط بیت کوین به زیر ۲۰ هزار دلار را در کوتاه‌مدت داشت. 

 

لینک های مفید: صرافی آنلاین

 

  • مائوریسیو دی بارتولومئو، از بنیان‌گذاران و مدیران ارشد شرکت سرمایه‌گذاری لدن در رابطه با آینده ارزهای دیجیتال عنوان داشت: 

در حالی که ممکن است به دلیل عوامل کلان، فشار کوتاه‌ مدت در بازار وجود داشته باشد، اما نباید فراموش کرد که ویژگی‌هایی که بیت کوین را به یک سرمایه‌گذاری بلندمدت عالی تبدیل می‌کند، امروز نیز صادق هستند. 

او افزود: 

با افزایش پذیرش و شروع مشارکت بانک‌هایی مانند گلدمن ساکس، محیط فعلی می‌تواند فرصت‌های خریدی را برای سرمایه‌گذاران با دید بلند مدت فراهم کند. گلدمن ساکس اخیراً اولین وام خود را با پشتیبانی بیت کوین ارائه کرده است. 

    لاتلا

بررسی اخبار برای تشخیص بهترین زمان خرید ارزهای دیجیتال: 

به‌روزرسانی شبکه، همکاری با یک پلتفرم بزرگ، سرمایه گذاری توسط شرکت‌ها و افراد سرشناس و در کل هر خبر مثبت می‌تواند منجر به افزایش قیمت یک کوین یا توکن رمزنگاری شده شود. به عنوان مثال مورد زیر را در نظر بگیرید.  

  • ارز دیجیتال کاردانو، بزرگترین اکوسیستم بلاک چینی مبتنی بر الگوریتم اجماع PoS، از چند ماه مانده به اجرای به‌روزرسانی بسیار مهم آن یعنی هارد فورک آلونزو وارد یک روند صعودی شد. این آپدیت قابلیت ساخت قرارداد‌های هوشمند را به کاردانو آورد تا بتواند به نبرد مستقیم با اتریوم برود. وقتی بر اساس نقشه راه این پروژه بلاک چینی، زمان دقیق به‌روزرسانی آن مشخص شد (شهریور ۱۴۰۰)، باید از این خبر به عنوان یک سیگنال نشان‌دهنده بهترین زمان خرید این ارز دیجیتال استفاده می‌کردید.

 اگر به سرعت از این اخبار مثبت مطلع شوید، می‌توانید با خرید بیشتر از ارز دیجیتال مورد نظر خود سود بیشتری را نیز کسب کنید. پس با بررسی اخبار نیز می‌توان بهترین زمان خرید ارز دیجیتال را پیش‌بینی کرد. 

  • برای مثال دیگر می‌توان به ارز دیجیتال استفاده شده در پلتفرم آدیوس اشاره کرد. این پلتفرم، یک برنامه غیر متمرکز برای استریم آنلاین موسیقی است و رقیب خوبی برای پلتفرم اسپاتیفای و اپل موزیک شناخته می‌شود. با انتشار خبر همکاری آدیوس با پلتفرم تیک تاک، ارز دیجیتال این برنامه با رشد بسیار خوبی مواجه شد.

مورد دیگری که می‌توان از آن نیز نام برد، امکان لیست شدن یک ارز یا توکن توسط صرافی‌های معتبر و بزرگ دنیا است؛ به طور مثال در صورتی که یک ارز یا توکن توسط صرافی بایننس لیست شود، به طور حتم شاهد افزایش قیمت این ارز خواهیم بود. یکی از بزرگ‌ترین سیگنال‌ها برای اطلاع از بهترین زمان خرید یک رمز ارز، لیست شدن ارز مورد نظر در صرافی‌های بزرگ دنیا می‌باشد.  

البته در نظر داشته باشید که همیشه تاثیر چنین اخباری مثبت نخواهد بود. امکان دارد با انجام یک اتفاق، رشد پیش‌بینی شده توسط افراد مختلف اتفاق نیفتد.

 

 لینک های مفید: صرافی رمز ارز فرهاد اکسچنج

 

داغ شدن یک حوزه خاص: 

گاهی اوقات به خاطر انتشار یک خبر یا یک رویداد مهم از نظر فاندامنتال، ممکن است به جای یک ارز دیجیتال خاص یک حوزه در فضای کریپتوکارنسی داغ شود. به این ترتیب بهترین زمان برای خرید چند ارز دیجیتال مختلف فراهم خواهد شد. به عنوان مثال موارد زیر را در نظر بگیرید.  

   

  • هر وقت خبری مبنی بر تصویب یک قانون برای مبارزه با خاصیت ناشناس بودن آدرس‌ها در فضای بلاک چین و ردیابی مبدا و مقصد تراکنش‌های رمز ارزی منتشر می‌شود، قیمت پرایوسی کوین‌ها افزایش پیدا می‌کند. مهم‌ترین پرایوسی کوین‌ها، یعنی ارزهای دیجیتال متمرکز بر حریم خصوصی و غیر قابل ردیابی، مونرو و دش می‌باشند؛ هر چند که لیست آن‌ها به این دو مورد محدود نمی‌شود.  

   

  • چند ماه قبل بحث ذخیره فایل غیر متمرکز، مخصوصاً بعد راه افتادن موجی از انتقادها نسبت به هزینه بالای سرویس‌های ذخیره ابری متمرکز، بسیار داغ شد. در ابتدا قیمت ارز دیجیتال پلتفرم پرچمدار این حوزه یعنی فایل کوین افزایش یافت، اما بعد از آن سایر پروژه‌هایی مانند سیاکوین و استوریج نیز وارد یک روند صعودی شدند. این اتفاق به نفع کل فضای ذخیره‌ فایل غیر متمرکز و رمز ارزهای آن‌ها تمام شد.  

   

  • چند ماه پیش، شرکت فیس بوک اعلام کرد با هدف تمرکز بر فضای متاورس نام خود را به متا (Meta) تغییر می‌دهد. این خبر سبب شد ارزهای دیجیتال دنیای متاورس مخصوصاً پرچمداران آن‌ها یعنی دیسنترالند و سندباکس طی چند هفته چند صد درصد رشد کنند. همچنین بسترهای ساخت بازی‌های بلاک چینی نظیر گالا گیمز نیز رشد بسیار زیادی را تجربه کردند.

     

بهترین زمان خرید ارزهای دیجیتال در روز و هفته:

بررسی وضعیت بازار نشان می‌دهد که بهترین زمان خرید یک رمز ارز در طول روز اغلب صبح زود به وقت ایران می‌باشد. بررسی‌‌ها نشان می‌دهد این موضوع حتی درباره ارزهای دیجیتالی مثل دوج کوین و شیبا اینو که فاقد فاندامنتال قوی شبیه بیت کوین و اتریوم هستند نیز صدق می‌کند.  

بر اساس داده‌های مشابهی که برای تعیین بهترین زمان خرید یک ارز دیجیتال جمع‌آوری شده‌ است، صبح روز پنجشنبه به طور کلی برای ورود به بازار یک کوین یا توکن مناسب می‌باشد. روز مناسب بعدی دوشنبه است و بعد از آن جمعه و شنبه در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. در نظر داشته باشید که این روزها، با در نظر گرفتن تقویم ایالات متحده آمریکا به دست آمده‌اند.  

      

آیا ارزهای دیجیتال از رکود خود باز خواهند گشت؟

تاکنون، رمزارزهای بزرگی مانند بیت کوین توانسته‌اند از رکود، بهبود یابند؛ اما هرگز تضمینی وجود ندارد که این سرمایه‌گذاری‌ها به رشد خود ادامه خواهند داد و این احتمال وجود دارد که ارزهای دیجیتال به طور کلی شکست بخورند. 

اگر زمانی که قیمت‌ها پایین هستند، با در نظر گرفتن اینکه دوباره افزایش خواهند یافت، خرید می‌کنید و هیچ معیار دیگری را نمی‌سنجید، ممکن است در صورت عدم موفقیت ارزهای دیجیتال، متضرر شوید.  

   

نظر محققین دانشگاه ییل آمریکا:    

اقتصاددان‌ها با توجه به مشاهدات خود و بر اساس فاکتورها و تحلیل‌هایشان نظراتی درباره بهترین زمان خرید بیت کوین اعلام کرده‌اند.  

محققین دانشگاه مشهور ییل روشی را ارائه دادند که می‌تواند با روند قیمت‌های قبلی بیت کوین، قیمت آینده آن را پیش‌بینی کرد. این محقق‌ها قیمت بیت کوین را در هفت سال گذشته تحلیل کردند و مدلی را توسعه داده‌اند که می‌توان با آن قیمت آینده بیت کوین را پیش‌بینی کرد.  

این تحقیق نشان می‌دهد که ارزهای دیجیتال کاملاً با دارایی‌های سنتی متفاوت‌اند و با فاکتورهایی که قیمت یک دارایی سنتی را بررسی می‌کنیم نمی‌توان آن‌ها را تحلیل کرد. 

این اقتصاددانان ثابت کرده‌اند که بیت کوین، برخلاف سهام و کالاهای اقتصادی، بسیار به نرخ شتاب قیمت (مومنتوم) وابسته است. به عبارت دیگر، اگر بیت کوین عملکرد خوبی داشته باشد، به همین روند خوب خود در کوتاه مدت ادامه خواهد داد. بر اساس این تحقیق سرمایه‌گذاران می‌بایست بیت کوین را زمانی بخرند که در طی یک هفته ۲۰٪ افزایش قیمت داشته باشد.  

  

خرید یک ارز دیجیتال در هنگام افت‌های پی‌در‌پی قیمت آن:

پل گتی یکی از سرمایه‌داران بزرگ بازار ارزهای دیجیتال می‌گوید: 

"وقتی همه در حال فروش هستند، شما بخرید و تا زمانی که همه شروع می‌کنند به خرید، پیش خودتان نگه دارید."

به این عمل اصطلاحاً میانگین کم کردن می‌گویند. مقداری ارز دیجیتال خرید کنید و دوباره هفته آینده مقداری دیگر بخرید. اگر قیمت باز هم کاهش پیدا کرد، از آنجایی که میانگین قیمت خرید شما پایین‌تر آمده، شما در سود هستید. این تکنیک تا زمانی که تصمیم می‌گیرید دارایی‌تان را نقد کنید جواب می‌دهد.  

   

 جمع‌بندی:  

بازار ارزهای دیجیتال در حقیقت هیچ وقت قابل پیش‌بینی نبوده‌ است. هیچ گونه قطعیتی برای خرید یا فروش وجود ندارد، اما می‌توان با یک سری از تحلیل‌ها و تکنیک‌ها، به یک پیش‌بینی غیرقطعی از این بازار رسید. در صورتی که پیش‌بینی شما درست باشد و به‌موقع سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید سود بسیار زیادی کسب کنید. 

 امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده و موفق باشید !

 

کد مطلب: ۳۶۱۸۹۸
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت