اقداماتی که باید پس از عمل آرتروسکوپی انجام داد!

اگر شما هم دچار زانو درد شدید هستید، حتماً تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. در این مطلب قصد داریم در رابطه با عمل آرتروسکوپی زانو صحبت کنیم.

مقدمه

اگر شما هم دچار زانو درد شدید هستید، حتماً تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. در این مطلب قصد داریم در رابطه با عمل آرتروسکوپی زانو صحبت کنیم.

 آرتروسکوپی یکی از روش‌های درمانی است که در سال‌های اخیر در موارد مختلف و در مشکلات مربوط به زانو بیشتر استفاده شده است. در این روش پزشک به‌راحتی می‌تواند با استفاده از یک دستگاه داخل مفصل زانو را مشاهده کند و نوع مشکل را تشخیص دهد.

پزشک چگونه از این روش استفاده می‌کند؟

 در آرتروسکوپی زانو دستگاهی به کار برده می‌شود به نام آرتروسکوپ. این دستگاه دارای یک لوله فلزی توخالی می‌باشد. یک دوربین بر انتهای این لوله نیز نصب شده است و بر روی آن تعداد زیادی عدسی وجود دارد.

 پزشک متخصص پس از ایجاد چند شکاف بر روی زانوی بیمار به‌راحتی می‌تواند این دستگاه را وارد مفاصل و فضای آن کند. سپس می‌تواند تصاویری که از مفاصل تهیه می‌شود را با استفاده از یک مانیتور مشاهده نماید.

انجام عمل آرتروسکوپی

 پزشک برای تشخیص صحیح و مشاهده درست نیاز به نور دارد. در حین فرستادن لوله به داخل زانو پزشک مایعات را وارد مفصل می‌کند. با استفاده از این مایع جدید، مایع کدری که در داخل زانو وجود دارد خارج می‌شود و این مایع زلال جای آن را می‌گیرد و باعث می‌شود تا پزشک بتواند داخل زانو را بهتر ببیند.

هم‌چنین باعث افزایش حجم داخل مفصل می‌شود. به‌راحتی می‌توان آرتروسکوپ را در داخل مفصل حرکت داد. پس از تشخیص نوع عارضه با استفاده از شکاف‌های دیگری که در زانو ایجاد می‌کند، ابزارهای جراحی را به داخل مفصل می‌فرستد و با استفاده از آن‌ها عمل ترمیم و جراحی را انجام می‌دهد. بسته به نوع عارضه این تجهیزات نیز متفاوت هستند. در برخی از اوقات پزشکان از لیزر برای عمل آتروسکوپی زانو استفاده می‌کنند.

دکتر فرشید راعی متخصص ارتوپد در تهران بوده که می‌تواند عمل آرتروسکوپی زانو را در شرایط مختلفی به‌عنوان مثال در مواقعی که بخواهید تکه‌های استخوانی شکسته‌ی خود را خارج کنید و یا اینکه اقدام به تعویض مفصل زانو نمایید، این عمل را با بررسی شرایط دقیق بیماران انجام می‌دهد و مراقبت‌های لازم قبل و بعد از عمل آرتروسکوپی زانو را به بیماران به‌طور کامل منتقل می‌کند تا بتوانند عمل آسان و بی‌دردسری داشته باشند.

شرایط بیمار پس از عمل آرتروسکوپی زانو

این نوع جراحی یکی است عمل‌هایی است که مشکلات زیادی را برای بیمار پس از عمل به وجود نمی‌آورد. پزشکان متخصص این موضوع را ذکر می‌کنند که در عمل آرتروسکوپی زانو بازپروری و بهبودی بعد از عمل بسیار سریع‌تر از سایر عمل‌ها اتفاق می‌افتد.

 بیمار نیز باید برخی از مراقبت‌ها را انجام دهد. برای سریع‌تر شدن بهبودی فرد باید چند روز بعد از جراحی پای خود را بالاتر از سطح قلب قرار دهد و همچنین باید دراز بکشد.

بیمار باید به‌طور مداوم در چند روز اول پس از عمل از کمپرس یخ استفاده نماید. تعویض پانسمان نیز یکی دیگر از مواردی است که باید به آن دقت شود. از خیس شدن پانسمان باید جلوگیری کرد؛ زیرا این عمل باعث عفونت زانو می‌شود.

 بعد از چند روز از عمل نیز باید پزشک، بیمار را معاینه کند. در برخی از موارد نیز پزشکان به برخی از بیماران عصا تجویز می‌کنند. همچنین به افرادی که عمل آرتروسکوپی زانو انجام داده‌اند توصیه می‌شود که فعالیت‌های سنگین انجام ندهند.

 میزان فعالیت و حتی رانندگی فرد نیز توسط پزشک تعیین می‌شود. در صورت رعایت کردن تمام توصیه‌های پزشک فرد به‌راحتی می‌تواند بهبود یابد و دچار مشکلات خاصی نشود.

مورد مهم دیگری که اکثر پزشکان برای بیماران در نظر می‌گیرند تقویت عضلات اطراف زانو است. برای اینکه بیمار بتواند دامنه حرکات خود را به دست بیاورید باید فعالیت‌های ورزشی خاصی را انجام دهد. معمولاً اکثر بیماران از فیزیوتراپ استفاده می‌کنند. همچنین برای بهبودی سریع‌تر و کامل پزشک داروهایی را برای بیمار تجویز می‌کند.

انجام فعالیت‌های ورزشی برای بهبود

همان‌طور که گفته شد پس از عمل آرتروسکوپی زانو بیمار باید جهت بهبودی و تقویت مفاصل زانو حرکات ورزشی انجام دهد. این تمرینات و حرکات معمولاً توسط فیزیوتراپ به فرد آموزش داده می‌شوند.

 زمان دقیق شروع این تمرینات بعد از عمل توسط ارتوپد و جراح مشخص می‌شود. ورزش‌هایی که معمولاً برای این بیماران توصیه می‌شود به صورت زیر می‌باشد.

خخحهخح

انجام حرکات ورزشی پس از عمل آرتروسکوپی زانو

بیمار می‌تواند در حالت ایستاده قرار بگیرد و سعی کند با تکیه دادن به دیوار یا هر جسم محکم دیگری تعادل خود را حفظ کند. سپس زانوی عمل شده خود را به طرف جلو و بالا حرکت دهد و در هر مورد ۵ ثانیه صبر کند. سپس زانوی خود را به حالت اول برگرداند و دوباره تکرار کند.

 روش بعدی بالا بردن ساق پا در حالت خوابیده است. پس از عمل پزشک به بیمار توصیه می‌کند تا چند روز دراز بکشد و کمتر راه برود بیمار در این حالت می‌تواند این فعالیت را انجام دهد. زانوی عمل شده خود را صاف نگه دارد و پای سالم خود را خم کند. سپس پای عمل شده را تا حدود ۱۵ سانتی‌متر از روی زمین بلند نماید و پنج ثانیه صبر کند.

تقویت عضلات

حرکت بعدی که توسط فیزیوتراپ برای فردی که عمل آرتروسکوپی زانو انجام داده است توصیه می‌شود انقباض باسن است. بیمار باید به پشت دراز بکشد و سعی کند باسن خود را به مدت ۵ ثانیه منقبض نماید و سپس به حالت اول برگرداند.

روش بعدی حرکات عضله‌های چهار سر است. پاها و زانوها در این حالت باید صاف باشند و بیمار به پشت دراز بکشد. سپس بازوها را در کنار بدن نگه دارد و عضله‌های بالای ران را منقبض نماید.

 همچنین باید هم‌زمان به پشت زانو فشار وارد کند و پاشنه پا را بالا بیاورد. این روش نیز باید پنج ثانیه انجام شود و سپس دوباره آن را تکرار نماید. علت این که هر یک از این حرکات باید ۵ ثانیه انجام شود این است که زانوی عمل شده دچار آسیب نشود.

جمع‌بندی

در این مطلب در رابطه با شرایط بیمار و همچنین فعالیت‌هایی که باید پس از عمل آرتروسکوپی زانو انجام دهید صحبت کردیم. با استفاده از روش‌های گفته شده و همچنین فعالیت‌های ورزشی و توصیه‌های پزشک به‌راحتی و به‌صورت سریع‌تر می‌توانید بهبودی خود را به دست بیاورید. جهت بهبودی کامل باید صبر و حوصله به خرج دهید و از آسیب وارد کردن به زانو و عضله‌ها خودداری نمایید.

دکتر فرشید راعی بهترین متخصص آرتروسکوپی در تهران می‌تواند با استفاده از به‌روزترین تکنولوژی و ابزارهای پزشکی تمامی شرایط لازم برای تعویض مفصل زانو، بازسازی نمودن لیگامان صلیبی و خارج نمودن غضروف‌های آسیب‌دیده و بسیاری موارد دیگر که می‌توان با عمل آرتروسکوپی زانو درمان کند را انجام دهد.

برای انجام ویزیت و مشاوره تخصصی با بهترین متخصص آرتروسکوپی و ارتوپد در تهران از طریق شماره تلفن‌های مطب واقع در بزرگراه فتح 02166259130، 09901229320 و یا شماره تلفن‌های مطب خیابان ونک 02188778097، 09129241063 اقدام به تعیین نوبت نموده تا ویزیت شوید.

برای مشاهده نمونه عمل‌های جراحی انجام شده توسط دکتر فرشید راعی به آدرس سایت شخصی ایشان www.dr-raei.com مراجعه نموده و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک تماس بگیرید.

 

کد مطلب: ۳۶۱۸۹۹
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت