چگونه تراکم ساختمانی با تعداد طبقات بیشتر از حد مجاز بگیریم؟

تمام سازندگان و مالکان به دنبال کسب بیشترین بهره برداری اقتصادی از زمان و سرمایه ای هستند که برای ساختن پروژه ی ساختمانی خود صرف می کنند. حال این پروژه می تواند ساخت ویلا، سوله، شهرک سازی و یا اجرای ساختمان تجاری یا مسکونی باشد.

چگونه تراکم ساختمانی با تعداد طبقات بیشتر از حد مجاز بگیریم؟

یکی از مسائل مهم و حائز اهمیت برای سازندگان توجیه اقتصادی است و زمانی اتفاق می افتد که سرمایه گذاران از کارشناسان و مشاوران مجرب و کارآزموده در کنار خود بهره بگیرند مانند کارشناس نقشه برداری، کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی،  مهندسین عمران و معماری،  کارشناس تأسیسات ساختمانی و...

علاوه بر توجیه اقتصادی موضوع مهم دیگری که سرمایه گذاران با آن در ارتباط هستند گرفتن اجازه ی ساخت بنای بیشتر از سوی شهرداری است که سود قابل توجهی را نصیب ایشان می کند.

تراکم ساختمان چیست؟

تراکم ساختمان یا ضریب سطح زیربنا یکی از راه های کنترل تراکم جمعیتی در شهرها و مناطق آنهاست. حال اگر بخواهیم با ذکر مثال توضیح دهیم می توانیم یک زمین با مساحت ۶۰ متر مربع را در نظر بگیریم زمانی که گفته می شود تراکم ساختمان ۱۸ درصد است یعنی ۱۸ درصد از ۶۰ متر را می‌توان به بنای ساخته شده اختصاص داد یعنی ۱۰۸ متر مربع می توان ساخت که اگر ضریب سطح اشغال در این زمین ۶۰ درصد باشد (یعنی ۶۰ درصد ساختمان و ۴۰ درصد حیاط) این ساختمان دارای سه طبقه ۳۶۰ متری خواهد بود.

چگونه می توان پروانه ساختمان با تعداد طبقات بیشتر گرفت؟

پروانه ساختمان سندی است شامل مساحت کل زمین، زیربنای ساختمان، تعداد طبقات، موقعیت مکانی سازه، نوع سازه ساختمان، مهندس ناظر، نقشه ی واحد ها و تاریخ انقضای جواز، مشخصات صاحب ملک که از سوی شهرداری بعد از درخواست متقاضی صادر می شود.

برای أخذ پروانه ساخت و جواز ساختمانی می‌توانید صفر تا صد کار را به شرکت آریا نقشه بسپارید.

حهخحهخح

مراحل أخذ پروانه ساختمانی

1_  درخواست تشکیل پرونده

که از سوی مالک و متقاضی با مراجعه به شهرداری و یا دفاتر الکترونیک شهری انجام می شود که در این مرحله مدارک لازم شامل  موارد زیر می باشد:

  • سند ساختمان
  • کارت شناسایی متقاضی
  • قبوض پرداخت عوارض ساختمانی مانند عوارض شهرداری

2_  بازدید توسط کارشناس شهرداری منطقه مربوطه

در این مرحله کارشناس به بررسی مواردی چون عرض خیابان،  بر ساختمان (طول و عرض زمین) و مساحت زمین می پردازد. در این مرحله تعداد طبقات برای ساخت از سمت کارشناس اعلام می شود و با ورود تیم مجرب و تهیه طرح توجیهی یا طرح امکان سنجی می توان برای أخذ تراکم مازاد ساختمان و اضافه بنا اقدام کرد.

گزارش امکان سنجی و طرح توجیهی چیست؟

گزارش امکان سنجی با استفاده از اطلاعات کامل پروژه به بررسی توجیه اقتصادی،  فنی و تحلیل یک پروژه می پردازد. بررسی نهایی در کمیسیون ماده ۵ شهرداری انجام می شود.

تعداد طبقات مجاز قابل ساخت در هر شهر طبق پیشنهاد طرح تفصیلی منطقه مورد نظر مشخص می شود ولیکن طرح تفضیلی یک طرح کلان است و قادر به بررسی تمام جوانب و جزئیات نیست از این رو شهرداری ها با برقراری کمیسیون ماده ۵ به بررسی کامل جزئیات می پردازد.  در این کمیسیون متقاضی می تواند با کمک تیم های مجرب همچون آریا نقشه، طرح توجیهی خود را برای ساخت طبقات بیشتر از حد مجاز ارائه دهد و بعد از تصویب طرح در کمیسیون، پروانه ساختمانی را از شهرداری دریافت کند.

3_ دستور نقشه (آماده کردن نقشه ساختمان)

4_ پرداخت عوارض شهرداری

در این قسمت کارشناس صدور پروانه ساختمانی یا همان جواز ساخت هزینه عوارض نوسازی و شهرداری را اعلام می‌کند و متقاضی موظف به پرداخت آن است.

5_ ارائه اسناد مورد نیاز جهت صدور پروانه ساختمانی

متقاضی می بایست مدارک زیر را به شهرداری  تحویل دهد

  • موافقتنامه نمای ساختمان
  • نقشه ساختمان و تاسیسات
  • موافقتنامه زلزله
  • موافقتنامه خاک
  • ژئوتکنیک
  • قبض پرداخت عوارض شهرداری 

در این مرحله مهندس ناظر نیز مشخص می شود

عهخعخعهخ

6_ صدور پروانه

در این مرحله با موافقت ریاست اداره صدور پروانه ساخت، معاون شهرسازی و معماری و شهردار جواز ساخت صادر می شود.

پس از أخذ جواز ساختمانی مورد ظر کارفرما که توسط کارشناس و متخصص این امر مانند شرکت آریا نقشه انجام می شود سازنده می تواند شروع به ساخت ساختمان کند. اما در این مرحله نیز نیاز به کمک گرفتن از مهندسین مجرب و کارآزموده می باشد تا درصد خطا به حداقل برسد و از لحاظ اقتصادی به نفع کارفرما باشد.

این امکان وجود دارد که کارفرمایان با مراجعه به شرکت ها و برون سپاری برخی امور خود و کمک گرفتن از متخصصین با تجربه متحمل هزینه هایی شوند اما در نهایت، این امر از نظر اقصادی سود بیشتری را نصیب ایشان خواهد کرد.

در برخی موارد در پروژه های ساختمانی که نیاز به جانمایی پلاک ثبتی و یا دریافت آدرس از روی سند زمین است می توان از کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری وثبتی کمک گرفت.

سازندگان و سرمایه گذاران می توانند امور ساختمانی خود از جمله أخذ تراکم مازاد ساختمان، جانمایی پلاک ثبتی، مراجعه به کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری وثبتی، نقشه برداری و... را به  کارشناسان با تجربه ی آریا نقشه یسپارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در امور ساخت و ساز با شرکت آریا نقشه به شماره 09197987437 تماس حاصل نموده یا به سایت رسمی این شرکت به آدرس زیر مراجعه نمایید.

www.aryanaghsheh.com

کد مطلب: ۳۶۴۴۴۰
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت