قطار مستقیم تهران-کربلا به اربعین امسال می‌رسد؟

با تکمیل خط مستقیم ریلی از ایران به کربلا، زائران می‌توانند از این مسیر برای سفر زیارتی خود استفاده کنند؛ باید دید قطار تهران - کربلا به اربعین امسال می‌رسد یا به سال آینده موکول می‌شود.

قطار مستقیم تهران-کربلا به اربعین امسال می‌رسد؟

خط ریلی شلمچه-بصره که می‌تواند ایران را با راه‌آهن مستقیم به کربلا متصل کند، از پروژه‌هایی است که با وجود اهمیت از نظر مسافران زیارتی و از بعد تجاری، در این سال‌ها نتیجه نگرفته؛  البته کارشناسان هم تاکید دارد که صرفا ایران به این پروژه نیاز ندارد، بلکه خود عراق هم برای اینکه بتواند ناترازی تجاری‌اش را با کشور ما برطرف کند و به خاک ما افزایش صادرات داشته باشد و گردشگر زیارتی و سیاحتی به ایران بفرستد نیاز دارد که این پروژه تکمیل شود.

با وجود اینکه در ماه‌های گذشته مواردی از جمله عدم تمایل عراق به تکمیل این پروژه ریلی مطرح شه بود و اینکه عراق این خط را معارض با کریدور شمالی-جنوبی خود می‌داند؛ اما پس از برقراری دیدارهایی بین ایران و عراق و برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور، مدیرعامل راه‌آهن از راه‌اندازی مجدد قطار ترکیبی تهران-کربلا خبر داد.

همچنین مهرداد بذرپاش -وزیر راه و شهرسازی- درباره راه‌آهن تهران- کربلا بیان کرد: توافقات خوبی انجام شده و قرار شده در بودجه عراق هم احداث خط ریلی شلمچه - بصره دیده شود.» بدین‌ترتیب جمهوری عراق نیز وعده داده که بابت احداث این پروژه ۲۱۵ میلیارد دینار عراقی هزینه کند و به انجام این پروژه در سال ۲۰۲۳ هم تاکید کرده است.

در دیدار وزیر راه و شهرسازی- با رزاق محیبس السعداوی -وزیر حمل و نقل عراق-همچنین مقرر شد عراق حداکثر تا پایان ماه مبارک رمضان، نسبت به تحویل زمین مورد نظر جهت شروع عملیات اجرایی مین‌روبی به طرف ایرانی اقدام کند.

اگرچه همانطور که سیدمیعاد صالحی -مدیرعامل راه‌آهن‌ ایران- تاکید دارد، این مسیر می‌تواند به‌عنوان یک مسیر خوب برای جابه‌جایی زائران ایرانی به‌سمت کربلا  در طول سال مورد استفاده واقع شود. باوجود این، ماه مبارک رمضان به پایان رسیده و هنوز از اینکه عراق چه اقدام جدیدی برای تحویل زمین به ایران جهت شروع عملیات مین‌روبی انجام داده، خبری منتشر نشده است.

اربعین حسینی امسال تاریخ ۱۵ شهریورماه است و خیلی عظیمی از زائران حسینی در این تاریخ به کربلا عزیمت می‌کنند؛ سال گذشته برای این مسیر قطار ترکیبی تهران-کربلا، تدارک دیده شده بود؛ بدین صورت که مقرر شد این قطار پس از حرکت در تهران و مسافرگیری در قم وارد شلمچه شود، پس از آن مسافران مسیر شلمچه تا بصره را با اتوبوس طی کرده و از بصره مجددا با قطار وارد کربلا شوند؛ حال باید دید خط ریلی مستقیم از ایران به کربلا برای اربعین امسال محقق خواهد شد یا به سال آینده موکول می‌شود.
منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۶۷۴۲۱
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت