قصر وایکهرست خانه ابراهیم گلستان/ تصاویر

ابراهیم گلستان داستان نویس ، مترجم و روزنامه نگار ایرانی متولد 1301 در شیراز است. وی اولین کارگردانی است که برای فیلمی مستند، برنده ی جایزه ی بین المللی شد.

 قصر وایکهرست خانه ابراهیم گلستان/ تصاویر

وی در نوشتن دارای سبک خاصی است و برخی معتقدند که سبک او شبیه به ارنست همینگوی است. وی همچنین مجموعه داستان های ادامه داری را خلق کرده است که این شیوه داستان نویسی سابقه ی طولانی در غرب دارد.

 

(تصاویر) قصر وایکهرست خانه ابراهیم گلستان

از نقش او در سیر پیشرفت داستان های فارسی نمی توان غافل شد. زیرا وی از جمله ی اولین نویسندگانی است که برای زبان داستانی و استفاده از نثری آهنگین ارزش قائل شد. ابراهیم گلستان علاوه بر نویسندگی، فیلمهای معروفی مانند خشت و آینه و اسرار گنج دره جنی را کارگردانی است.

ابراهیم گلستان از سال ۱۳۵۳ به انگلستان مهاجرت کرد، وی دارای دو فرزند به نام های کاوه گلستان و لیلی گلستان است. که کاوه سال 1382 در عراق بر روی مین رفت و کشته شد. مانی حقیقی ، از کارگردانان معروف ومحبوب سینما نیز نوه ی ابراهیم گلستان است.

خانه ابراهیم گلستان

قصر وایکهرست (Wykehurst Place) خانه ابراهیم گلستان یک عمارت قرون وسطایی گوتیک در بولنی، غرب ساسکس، در انگلستان است، که بیشتر شبیه به شاتو (کاخهای محل اقامت اشراف و نجیب زادگان) فرانسوی است تا خانه های انگلیسی.

این بنا در سال 1871 توسط Edward Middleton Barry برای یک سرمایه دار آلمانی به نام Henry Huth که دوستدار نقاشی و کتاب بود، طراحی شد. بین سال های 1871 تا 1874 چیزی در حدود 35000 پوند برای ساخت این خانه هزینه شد. سقف های مخروطی شکل، آرک ها و سایر آرایه های معماری عصر گوتیک از این بنا شاهکاری باشکوه ساخته است.

(تصاویر) قصر وایکهرست خانه ابراهیم گلستان

تاریخچه

مالک خانه تنها توانست به مدت 4 سال در قصر با شکوه خود زندگی کند و در سال 1878 در گذشت و خانه به پسر او ادوارد به ارث رسید. ادوارد میراث خانوادگی خود را تا سال 1925 حفظ کرد اما این عمارت در سال 1930 این خانه تبدیل به هتل شد و در خلال جنگ جهانی دوم توسط سربازان کانادایی داخل و محوطه ی بیرونی بنا مصادره شد. بین سالهای 1975 تا 1971 این عمارت با شکوه به تدریج تبدیل به مخروبه ای شد که حیواناتی مانند گاو و گوسفند در آن جولان می دادند. بعد از 15 سال سرانجام این خانه توسط JamesDoyle، گردآورنده عتیقه، خریداری و بازسازی شد.

طراحی ورودی و معماری داخلی

این بنا دارای دروازه ی ورودی بزرگی با گریفین های (تندیس های بزرگ افسانه ای )عظیم است که با بال های گشوده شما را به داخل محوطه دعوت می کنند. فضای داخلی خانه نیز مانند بیرون آن زیبا ومنحصر به فرد بوده و نکته جالب توجه این است که تمامی اتاق های خانه مجهز به حمام اختصاصی است. این خانه یکی از اولین خانه ها در بریتانیا بود که تمامی اتاق ها در آن مجهز به سیستم گرمایشی است.

(تصاویر) قصر وایکهرست خانه ابراهیم گلستان
لوکیشن فیلم

این خانه بین سالهای 1960 تا 1970 یکی از لوکیشنهای محبوب سینماگران بوده است و فیلمهایی مانند Oh What a Lovely War و Legend of Hell House و The Black Windmill و... در این خانه فیلمبرداری شده اند. علاوه بر فیلم، از این قصر با شکوه برای ساخت ویدیوهای موسیقی ، تیزرهای تبلیغاتی نیز استفاده شده است.

سرانجام در سال 1981 این خانه توسط ابراهیم گلستان خریداری شد و خانه تا سال 1984 غرق در آرامش بود. بین سالهای 1987 تا 1991 شرکت معماری LCE برای تبدیل طبقه ی دوم خانه به هتل با ابراهیم گلستان وارد مذاکره شد و فاز اول مطالعات امکان سنجی آغاز شد.

هم اکنون طبقه ی دوم این خانه رویایی با حداقل الحاقات تبدیل به هتل شده است.

منبع: عصر ایران
کد مطلب: ۳۷۰۰۶۴
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت