حمایت رئیس جمهور فرانسه از بازیگر مشهور‌ِ متهم به تجاوز جنسی

ماکرون، رئیس جمهور فرانسه از ژرار دوپاردیو در برابر اتهامات جنسی حمایت کرد.

حمایت رئیس جمهور فرانسه از بازیگر مشهور‌ِ متهم به تجاوز جنسی

ماکرون، رئیس جمهور فرانسه ضمن حمایت از ژرار دوپاردیو او را نماد سینمای این کشور دانست که موجب افتخار فرانسه بوده است.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در پاسخ به سوالی درباره پس گرفتن احتمالی جایزه دولتی لژیون دونور از ژرار دوپاردیو به دلیل اتهامات جنسی به شبکه فرانس ۵ گفت: «من از این نوع چیزها متنفرم و نمی‌توان بر اساس گزارشی از فردی نشان لژیون را گرفت.»

لژیون دونور، بالاترین جایزه‌ای است که دولت فرانسه اعطا کند و دوپاردیو در سال ۱۹۹۶ آن را دریافت کرد.

ماکرون ادامه داد: «این جایزه ابزاری اخلاقی نیست و این بازیگر موجب افتخار فرانسه است و و خود من نیز تحسین‌کنندگان بزرگ دوپاردیو هستم».

هفته گذشته، ریما عبدالمالک، وزیر فرهنگ فرانسه گفت که اظهارات این بازیگر باعث شرمساری فرانسه شده و جایزه لژیون افتخار یک رویه انضباطی را برای تصمیم گیری در مورد محروم کردن او از جایزه آغاز خواهد کرد.

سال ۲۰۲۱، دوپاردیو در پرونده ای که توسط شارلوت آرنولد بازیگر مطرح شد، متهم به تجاوز جنسی شد، او مدعی است در آپارتمانش در پاریس در سال ۲۰۱۸ در حالی که ۲۲ ساله بود مورد تجاوز قرار گرفته است. دوپاردیو تلاش کرد این اتهامات را رد کند اما دادگاه پاریس سال گذشته آنها را تأیید کرد و اعلام کرد شواهد جدی و تایید شده ای در این باره وجود دارد.

دوپاردیو در نامه‌ای سرگشاده که در ماه اکتبر در نشریه فیگارو منتشر شد، اتهامات تجاوز جنسی را رد کرد و نوشت: «هرگز، هرگز با یک زن بدرفتاری نکرده‌ام».

یک گزارش تلویزیونی در فرانسه در ماه اخیر که شامل تصاویری از این بازیگر ۷۴ ساله بود، اتهامات اخلاقی علیه دوپاردیو را دوباره در کانون توجه قرار داد و بحثی را درباره تبعیض جنسی در سینمای فرانسه برانگیخت.

«ژرار دوپاردیو» از شناخته‌ترین هنرپیشه‌های فرانسه و جهان است که جوایز متعدد جهانی کسب کرده و یکی از بازی‌های معروف او در نقش کریستف کلمب در فیلم «فتح بهشت» ساخته ریدلی اسکات و همچنین «ژان والژان» در سریال «بینوایان» است.

او دو جایزه سزار و یک بار جایزه گلدن گلوب در کارنامه سینمایی دارد و جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم ونیز در سال ۱۹۸۵ برای فیلم «پلیس» از دیگر جوایز معتبر این بازیگر باسابقه است که حدود ۱۷۰ فیلم در کارنامه دارد.

وی تاکنون ۱۵ بار نامزد دریافت جوایز سزار (اسکار سینمای فرانسه) بوده و برای فیلم‌های «آخرین مترو» و «سیرانو دوبرژراک» این جایزه را از آن خود کرده است.

این هنرپیشه در زمان ریاست‌جمهوری «فرانسوا اولاند»، در اعتراض به افزایش مالیات افراد پردرآمد، فرانسه را ترک کرد و سپس «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه به او شهروندی افتخاری این کشور را اعطا کرد

منبع: تریبون هنر
کد مطلب: ۳۷۲۴۲۸
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت