تصاویر حیرت‌انگیز از پروازهای دسته‌جمعی

یک عکاس دانمارکی صدها روز را برای عکاسی از شکل‌های حیرت‌انگیزی که توسط پرواز دسته‌جمعی پرندگان به وجود می‌آید، صرف کرده است.

«سورن سولکر» زمانی که نخستین‌بار پرواز دسته‌جمعی سارها را دید، ۱۰ ساله بود و آن‌ها را در سواحل غربی دانمارک تماشا کرد: بیش از  ۱۰۰,۰۰۰ پرنده که در کنار یکدیگر در آسمان به پرواز درآمده بودند.

پس از گذشت حدود ۴۰ سال از آن دوران، این عکاس که برای عکاسی از هنرمندان و موسیقی‌دانان شهرت دارد، بار دیگر به سراغ صحنه‌ای که در کودکی تماشا می‌کرد رفت و  این بار پرواز دسته‌جمعی سارها را در عکس‌هایش به ثبت رساند.

تصاویر حیرت‌انگیز از پروازهای دسته‌جمعی

این عکاس مجموعه‌ای از عکس‌ها با این سوژه را در یک نمایشگاه و کتاب به نمایش گذاشته است. او می‌گوید: «من تقریبا از (پنج سال پیش) تاکنون هر زمستان عکاسی می‌کنم و برنامه‌ای ندارم که این کار را به این زودی‌ها تمام کنم.»‌

«سولکر» بیان کرد: «من هنوز هم از پرندگان به تنهایی عکاسی نمی‌کنم، چراکه به نظرم یک پرنده به تنهایی جذابیت بصری ندارد، از نظر هنری برایم جذاب نیست.»

با این حال این عکاس در کتاب «خورشید سیاه»،‌ هشت پرنده تکی را به تصویر کشیده است، اما می‌گوید هدف از این کار کمک به درک بهتر عکس‌های پرواز دسته‌جمعی است، چراکه در عکس‌های بزرگتر این پرندگان شبیه نقطه‌های کوچک هستند و فقط با عکس‌های تکی می‌شود زیبایی واقعی آن‌ها را به نمایش گذاشت.

تصاویر حیرت‌انگیز از پروازهای دسته‌جمعی

تصاویر حیرت‌انگیز از پروازهای دسته‌جمعی

«سولکر»‌ نه فقط به دلیل خلق شکل‌های مختلف بلکه به دلیل زیست بوم سارها شیفته این پرندگان است. او مهاجرت این پرندگان در سراسر اروپا یعنی از دانمارک به رم و کاتالونیا را دنبال می‌کند.

این عکاس تخمین می‌زند تاکنون برای عکاسی از این سارها حدود ۲۰۰ شب را در فضای بیرون بوده و در هر بار منظره‌ای که پرندگان به وجود آورده‌اند، بی‌مانند بوده است.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۶۰۱۵۵
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت