آلمانی ها برای فجر سی و ششم آهنگ ساختند

سرنا_دومین روز از برپایی کنسرت های اینترنتی سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر گروهی از کشور آلمان و چند مجموعه دیگر آثار خود را پیش روی مخاطبان قرار دادند.

در دومین شب از سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، اجرای گروه «ماهیما» به خوانندگی حجت اشرف‌زاده، گروه‌های خاوران، وحید اسداللهی، تریوی کشور آلمان و ساز و آواز پخش شد.

«خاوران» کنسرت‌های مجازی روز دوم را آغاز کرد

در نخستین اجرای روز دوم جشنواره موسیقی فجر، اجرای گروه موسیقی «خاوران» پخش شد.

این کنسرت ابتدا با پیش درآمد «عطش» به آهنگسازی محسن تقی‌پور آغاز شد. اعضای گروه موسیقی خاوران از آواز افشاری شروع کرده و بعد در قسمتی از کنسرت آواز بیات ترک را اجرا کردند و در پایان به سراغ دستگاه نوا رفتند.

تصنیف «فواره‌های فرود» با شعری از حضرت مولانا و تصنیف «غبار» با شعری از دکتر شفیعی کدکنی نیز تصانیفی بودند که با آهنگساز علی حق‌شناس اجرا شدند.

محسن تقی‌پور (نوازنده تار و سه‌تار)، علی حق‌شناس (خواننده)، مازیار عارف (نوازنده کمانچه) و بابک صارمی (نوازنده تنبک) اعضای گروه موسیقی "خاوران" را در این کنسرت تشکیل می‌دادند.

گروه «خاوران» در سال ۱۳۹۶ توسط محسن تقی‌پور و علی حق‌شناس تأسیس شده است. علی حق‌شناس خواننده این گروه، آواز را از شش سالگی نزد پدرش آغاز کرده و پس از آن نزد آقایان سیدرضا طباطبایی و ناصر رمضانی آموزش دیده است.

محمدمهدی یوسفیان و محمد معتمدی هم سایر اساتید آوازی بودند که حق‌شناس شاگردی آن‌ها را کرده است. حق‌شناس در حال حاضر خودش کلاس آواز دارد. این در حالی است که محسن تقی‌پور نیز موسیقی را از ۱۰-۱۱ سالگی نزد حمید سماعی شروع کرده و در دو دوره جشنواره موسیقی جوان برگزیده شده است.

اجرای اختصاصی آلمانی‌ها به مناسبت جشنواره سی و ششم

کنسرت بعدی روز دوم جشنواره موسیقی فجر به اجرای اینترنتی تریوی جَز فولبرشت از کشور آلمان اختصاص داشت.

در بخش ابتدایی این کنسرت قطعه «فجر» که توسط گروه آلمانی برای جشنواره موسیقی فجر آماده شده بود، اجرا شد. در ادامه قطعه‌های «گرداب»، «دوستان» و «فضا» اجرا شدند و آهنگ‌های «بادکنک‌ها»، «رانندگی در ساوت‌وود» و «مرثیه» سایر آهنگ‌هایی بودند که این گروه متشکل از تیمو فولبرشت، تئو بلکمان و بن موندا در قالب یک تریوی جز نواختند.

اجرای تریوی جز فولبرشت به خاطر محدودیت‌های کرونایی برای سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر در آلمان ضبط شده است.

تیمو فولبرشت ساکسوفونیست و آهنگساز آلمانی، نوازنده‌ای است که موسیقی جز را با عناصر موسیقی جدید، پست راک، الکترونیک و ترانه‌سرایی ساز ترکیب می‌کند. تئو بلکمان نیز که سابقه نامزدی در جایزه گرمی را دارد، بداهه‌نوازی زبردست است.

در این کنسرت، بن موندا نیز تیمو فولبرشت و تئو بلکمان را همراهی می‌کرد. بن موندا یکی از برجسته‌ترین گیتاریست‌ها در بداهه‌نوازی است.

گروه وحید اسداللهی و خاطره سازی موسیقایی با آذربایجان

در سومین اجرای روز دوم جشنواره، اجرای گروه وحید اسداللهی از هنرمندان صاحب سبک نقاره در ایران و جمهوری آذربایجان پخش شد.

این کنسرت در شروع با اجرا در دستگاه چهارگاه آغاز شد و سپس سولوی گارمون نواخته شد. در ادامه قطعه «آنا من غریبم» با صدای فرهاد جوادی در میان نوای سازها، شنیدنی شد تا اینکه نوبت به اجرای قطعه ماندگار و خاطره‌انگیر «کوچلر» رسید.

در قسمتی از این برنامه سولوی تار به نوازندگی افشار نامور شنیده شد و در نهایت به‌عنوان حسن ختام برنامه، آهنگ «آذربایجان» با صدای فرهاد جوادی اجرا شد.

وحید اسدالهی (نقاره)، مراد اسدالهی (گارمون)، رضااسدالهی (پرکاشن)، ماندانا غفاری (پیانو)، تارا موسویان (پرکاشن)، افشار نامور (تار)، فرامرز جوادی (باغلاما)، رضا فرساد (کلارینت)، شهاب میرزایی و فرهاد جوادی (خواننده) اعضای گروه وحیداسداللهی را تشکیل می‌دادند.

حجت اشرف زاده «عطرتو» را به یاد شجریان خواند

چهارمین اجرا از دومین روز سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر به اجرای گروه «ماهیما» به خوانندگی حجت اشرف زاده اختصاص داشت.

در ابتدای این اجرا اشرف زاده از حضور خود در این جشنواره ابراز خرسندی کرد و قطعه «عطر تو» را به یاد خسرو آواز ایران (محمدرضا شجریان) اجرا و تقدیم کرد.

این خواننده که با همراهی ارکستر خود با عنوان «ماهیما» در این جشنواره حضور پیدا کرده است در ادامه اجرای خود قطعه معروف خود با نام «ماه و ماهی» را به یاد مادران سرزمین خواند.

اشرف زاده که با آلبوم «ماه و ماهی» خود را به مخاطبان موسیقی معرفی کرد در این کنسرت نیز به اجرای گلچینی از قطعات محبوب خود پرداخت.

«ماه و ماهی»، «مه‌دخت»، «بی خبر از تو»، «عطر تو»، «جان منی»، «سفر نرو»، «رفیق»، «عاشق توأم»، «چشم تو»، «عزیز بشین به کنارم»، «آتشم باش»، «از یادها رفته»، «دلم گریه می‌خواد»، «برف آمد»، «پرسون پرسون»، «ماه بی‌تکرار من» و «پائیزی‌ام» قطعات اجرایی این برنامه بود.

حجت اشرف‌زاده خواننده، آرش جامع سرپرست گروه و ویولن، مجید مظاهری نوازنده کمانچه، حسن ملکی نوازنده گیتار، غلامحسین نخشبی نوازنده کیبورد و آکاردئون، حمید علی‌اکبرزاده نوازنده پیانو، ایمان مهریاری نوازنده پرکاشن، رضا بنائی‌نیا نوازنده درامز، ایمان رضایی‌تازیانی نوازنده گیتاربیس، فراز نصیری‌واثق نوازنده گیتار، فرزاد ادهمی نوازنده گیتار، داوود اریکه نوازنده فلوت و ساکسیفون، علی فربودنیا نوازنده ساکسیفون، کلارینت و بالابان، آراد یادگارفرد نوازنده گیتار اعضای گروه «ماهیما» را تشکیل می‌دادند.

روایت حسام اینانلو و مظفر شفیعی از تجربه برگزاری کنسرت مجازی

در آخرین کنسرت روز دوم جشنواره، مظفر شفیعی و حسام اینانلو از ساعت ۲۳ به اجرای ساز و آواز پرداختند.

اجرای شفیعی و اینانلو در قالب بداهه‌نوازی و بداهه‌خوانی بود و آن‌ها در دستگاه‌های سه‌گاه و همایون، قطعاتی را روی اشعار سعدی و عطار نیشابوری اجرا کردند. در بخشی از این کنسرت تصنیف «شب جدایی» یکی از ساخته‌های مجید وفادار نیز توسط این دو هنرمند اجرا شد.

حسام اینانلو در رابطه با تجربه اجرای کنسرت به صورت آفلاین گفت: این اولین بار است که چنین اتفاقی می‌افتد و ما قبلاً تجربه اجرای کنسرت بدون تماشاگر را نداشته‌ایم. در واقع این تجربه تازه‌ای است که باید در آن مخاطب را تصور کنیم. مخاطب در ذهن ما حضور دارد چون می‌دانیم این برنامه قرار است برای مخاطب باشد ولی با این حال شرایط متفاوتی نسبت به کنسرت حضوری دارد.

مظفر شفیعی که یکی از ستون‌های فرم آوازی در موسیقی دستگاهی است نیز درباره پخش اجرا در فضای مجازی عنوان کرد: اجرا با حضور تماشاگر شور و حال دیگری دارد ولی ما در حال حاضر چاره‌ای نداریم. به نظرم اجرای مجازی نیز در این شرایط خوب است.

اجراهای سومین روز از جشنواره با اجرای هنرستان موسیقی دختران و دانشگاه هنر از ساعت ۱۷ آغاز می‌شود و اجرای گروه اقبال آذر ۱۸:۳۰، تک‌نوازی ویولنسل مارتین ملندز از ساعت ۲۰، گروه «رستاک» ۲۱:۳۰ و آنسامبل «نیواک» ساعت ۲۳ خواهد بود.

سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر در بخش‌های رقابتی و غیررقابتی ۲۸ بهمن تا چهارم اسفند به دبیری حسن ریاحی برگزار می‌شود.

منبع: مهر

کد مطلب: ۱۹۵۱۱۶
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت