معرفی برندگان جایزه باربد در اختتامیه جشنواره موسیقی فجر

آیین اختتامیه سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر، روز جمعه ۲۹ بهمن با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت برگزار شد.

 در ابتدای اختتامیه سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر، کلیپی با قطعه «در محاصره» به خوانندگی محمد معتمدی با تصاویری از سردار شهید، سپهبد حاج قاسم سلیمانی پخش شد.

 

معرفی برندگان جایزه باربد در اختتامیه جشنواره موسیقی فجر

 

 کلیپ دوم روند آماده‌سازی آثار و مسیری که هیات‌ انتخاب برای پذیرش آثار در سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر پیمودند را نشان می‌داد. اجرای سه سرود توسط گروه سرود «فرزندان ایران» به سرپرستی مهرداد سعیدا ادامه این برنامه بود.  

لزوم تقویت جایزه باربد و پرورش وجه بین‌المللی آن 

در ادامه پیام محمود سالاری، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد اله‌یاری‌فومنی، رئیس و حسن ریاحی، دبیر سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر پخش شد. 

سالاری در این پیام ویدئویی گفت: «سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر به شکر خدا با همت و تلاش فراوان همکاران من در ستاد برگزاری به‌خصوص جناب آقای محمد اله‌یاری، حسن ریاحی و عباس ستایشگر به فرجام خود نزدیک شده است.» 

اله‌یاری هم گفت: «اگرچه جشنواره موسیقی فجر به مناسبت سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب، در ایام دهه فجر و با پشتیبانی معاونت هنری برگزار می‌شود اما از دبیر تا تک‌تک عوامل اجرایی آن، از داوران تا هیات‌انتخاب و... همگی از کارشناسان موسیقی‌اند و دولت تنها حامی و راهبری است که در پشت صحنه حضور دارد.»  

حسن ریاحی هم گفت: «مسئله دیگر، جایزه باربد است که از آن استقبال بسیار شد و آثار متعددی برای حضور در این جایزه به دست ما رسید و امید ما گسترده‌ترشدن آن است.»  

اله‌یاری ادامه داد: «امیدوارم شاهد حضور تعداد بیشتری از هنرمندان در جایزه باربرد و بخش رقابتی باشیم، وجه بین‌المللی جایزه باربد تقویت شود و در جشنواره آثاری را ببنیم و بشنویم که برای اولین در این رویداد رونمایی می‌شوند.»

سالاری این ویدئو را این طور به پایان برد: «جشنواره موسیقی فجر میراثی ماندگار و آینه‌دار تلاش هنرمندان این عرصه است امیدواریم با ظهور استعدادهای جوان شاهد موسیقی اصیل و پیوندخورده با فرهنگ و تبار ایران اسلامی باشیم.» 

پخش کلیپی در تقدیر از اعضای کادر درمان در دوران پرجوش و خروش کرونا و سپس پخش سه کلیپ متعلق به سه چهره‌ای که در جشنواره موسیقی فجر تجلیل شدند؛ مرتضی اعیان، نوازنده و مدرس تنبک، آذرنوش صدرسالک، نوازنده و مدرس هارپ و فرج علیپور، نوازنده و مدرس کمانچه ادامه بخش این مراسم بود.  

سپس محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود سالاری، معاون هنری او، محمد اله‌یاری فومنی، رئیس و حسن ریاحی، دبیر جشنواره، سیدمحمود اسلامی، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجید انتظامی، موسیقی‌دان و آهنگساز و همسر آذرنوش صدرسالک برای تقدیر از این سه موزیسین روی صحنه آمدند.  

سپس «جایزه ترانه» به امیرعلی سلیمانی، حامد عسگری، نفیسه‌سادات موسوی و محمدمهدی سیار اهدا شد و پس از آن سیدسعید میرمحمد صادق، دبیر جایزه «موسیقی و رسانه» و شاهین فرهت برای اهدای جوایز این بخش روی صحنه آمدند.

در این بخش سارا حیدرنژاد از روزنامه «شرق» برای گفت‌وگویی با عنوان «دردا که جز به مرگ نسنجند قدر مرد» در بخش مطبوعات، علیرضا سعیدی از خبرگزاری «مهر» برای گفت‌وگویی با عنوان «نوستالژی گروه سرود احیا می‌شود؟» و برای گزارشی با عنوان «خاموشی چراغ کنسرت‌ها دوساله می شود؟» در بخش خبرگزاری‌ها، نیره خادمی از روزنامه «پیام ما» برای گزارشی با عنوان «دغدغه‌های سبز خجوی نی‌نواز» در بخش گزارش، پیمان طالبی از روزنامه «جام جم» برای یادداشتی با عنوان «بگذار تا مقابل روی تو بگذریم»، کامیار صلواتی از سایت «نویز» برای یادداشتی با عنوان «مسلک معاصریت» و سحر طاعتی از سایت «عصر ایران» برای پادکستی با عنوان «نوای ماندگار» برگزیده و معرفی شدند.

معرفی برندگان جایزه باربد

اولین بخش «جایزه باربد» به «اجرای موسیقی نواحی» اختصاص داشت و نامزدان آن عبارت بودند از مهرداد اکبری برای آلبوم «هفت‌خوان و تنبور»، شاهرخ پناهی‌فرد برای آلبوم «سبا»، مجید کالبی برای آلبوم «نالش» که دیپلم افتخار به مهرداد اکبری تعلق گرفت و «باربد بهترین اجرای موسیقی نواحی» به مجید نالش رسید. 

در بخش «آهنگسازی موسیقی پاپ و تلفیقی باکلام» نامزدان عبارت بودند از ارشاد رازانی برای آلبوم «باغ ارم»، گروه پالت برای آلبوم «نصف‌النهار مبدا»، مهدی صومعه برای آلبوم «در خیال او» و امین همایی برای آلبوم «قبل پاییز، بعد پاییز» که دیپلم افتخار این بخش به امین همایی و «باربد بهترین آهنگسازی موسیقی پاپ و تلفیقی باکلام» نیز نصیب امید نعمتی و مهیار طماسبی، دو عضو گروه پالت شد.  

در بخش «آهنگسازی موسیقی تلفیقی بی‌کلام» نامزدان عبارت بودند از حسام اینانلو برای آلبوم «میان»، سروش پورگودرزی برای آلبوم «مسخ»، سروش پورگودرزی برای آلبوم «دایره»، رضا طریقت و یاشار یاری برای آلبوم «مسیر» که دیپلم افتخار به حسام اینانلو تعلق گرفت و اثری شایسته دریافت باربد شناخته نشد. 

در بخش «خوانندگی موسیقی پاپ و تلفیقی» نامزدان عبارت بودند از مهدی صومعه برای آلبوم «درخیال او»، مهدیا علیزاده برای آلبوم «باغ ارم»، بهزاد عمرانی برای آلبوم «احتمالا قهرمانی در کار نیست» و امید نعمتی برای آلبوم «نصف‌النهار مبدا» که دیپلم افتخار به بهزاد عمرانی و «باربد بهترین خوانندگی موسیقی پاپ و تلفیقی» به امید نعمتی رسید.  

در بخش «اجرای موسیقی پاپ بی‌کلام» نامزدان عبارت بودند از مصطفی بیاتی برای آلبوم «ماه یکشنبه من» و الیاس دژاهنگ و مجید عیدانی‌اصل برای آلبوم «رنج» که دیپلم افتخار به مصطفی بیاتی و «باربد بهترین اجرای موسیقی پاپ بی‌کلام» به  الیاس دژاهنگ و مجید عیدانی‌اصل تعلق گرفت. 

در بخش «آهنگسازی کلاسیک غربی» نامزدان عبارت بودند از امیرحسین الله‌دادی برای آلبوم «آنهای من»، پویان جدیدفرد برای آلبوم «گُمار»، علی رادمان برای آلبوم «سیلک» و رضا والی برای آلبوم «اشتیاق» که دیپلم افتخار به رضا والی رسید و «باربد بهترین آهنگسازی کلاسیک غربی» به رضا والی تعلق گرفت.

در بخش «آهنگسازی موسیقی معاصر ایرانی بی‌کلام» نامزدان عبارت بودند از آسو کُهزادی برای آلبوم «پروتیوا»، آرش هژیرآزاد برای آلبوم «بازار وکیل» و پاشا هنجنی برای آلبوم «غبار بی‌سوار» که دیپلم افتخار به آرش هژیرآزاد و «باربد آهنگسازی موسیقی معاصر ایرانی بی‌کلام» به آسو کُهزادی تعلق گرفت. 

در بخش «آهنگسازی موسیقی معاصر ایرانی ارکسترال باکلام» نامزدان عبارت بودند از بهنام ابوالقاسم برای آلبوم «همیشه لحظه‌ی باران» و امین همایی برای آلبوم «کجا رفته‌ای» که یک دیپلم افتخار به بهنام ابوالقاسم و یک دیپلم افتخار به امین همایی تعلق گرفت و اثری شایسته دریافت باربد شناخته نشد. 

در بخش «خوانندگی موسیقی معاصر ایرانی ارکسترال» نامزدان عبارت بودند از پوریا اخواص برای آلبوم «همیشه لحظه‌ی باران» و حسین علیشاپور برای آلبوم «چله‌نشین» که دیپلم افتخار به حسین علیشاپور و «باربد خوانندگی موسیقی معاصر ایرانی ارکسترال» به پوریا اخواص رسید. 

در بخش «اجرای موسیقی دستگاهی بی‌کلام» نامزدان پدرام جوادزاده برای آلبوم «ما، صدا، سنتور»، سامان صادقیان برای آلبوم «تاروار»، محمد عشقی و المیرا مردانه برای آلبوم «سرو و تزرو» و آرمان مهدیه برای آلبوم «به موازات بی‌نهایت» بودند که دیپبم افتخار به محمد عشقی و المیرا مردانه و «باربد بهترین اجرای موسیقی دستگاهی بی‌کلام» به آرمان مهدیه رسید. 

در بخش «آهنگسازی موسیقی دستگاهی باکلام» نامزدان عبارت بودند از مهدی حاجی‌قاسمی برای آلبوم «کوچه دلگیر تو شد»، امیر شریفی برای آلبوم «شرح این هجران»، محمدعلی نجف‌پور برای آلبوم «شب چراغ» و توحید وحید برای آلبوم «آستان عشق» که دیپلم افتخار به مهدی حاجی‌قاسمی و «باربد بهترین آهنگسازی موسیقی دستگاهی باکلام» به امیر شریفی رسید. 

در بخش «خوانندگی موسیقی دستگاهی» نامزدان عبارت بودند از مهدی امامی برای آلبوم «شرح این هجران»، سیدمحسن حسینی برای آلبوم «در دور دست»، مجتبی عسگری برای آلبوم «بوستان سعدی» و علی مومنیان برای آلبوم «کوچه دلگیر تو شد» که دیپلم افتخار به مهدی امامی و «باربد بهترین خوانندگی موسیقی دستگاهی» به مجتبی عسگری تعلق گرفت. 

در بخش «راپسودی ایرانی برای ساز سولو و ارکستر سمفونیک» نامزدان عبارت بودند از فرید اسماعیلی ابهری، محسن جوزی، عارف شاهدنواز و پوریا لاچینی که دیپلم افتخار به فرید اسماعیلی‌ابهری رسید و «باربد بهترین راپسودی ایرانی برای ساز سولو و ارکستر سمفونیک» به پوریا لاچینی تعلق گرفت. 

در بخش «بهترین ناشر» نامزدان عبارت بودند از نشر جوان (نیما جوان)، نشر ماهور (محمد موسوی)، نشر نسیم مهرآوا (محمد غالمی) و نشر نوفه (معین فرزاد) که دیپلم افتخار به نیما جوان و «باربد بهترین ناشر» به معین فرزاد تعلق گرفت.

منبع: خبر آنلاین
کد مطلب: ۳۵۷۵۴۵
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت