کتاب «مکاتبات شاه و جناب آقا» نامه‌های ناصرالدین شاه به مستوفی‌الممالک

کتاب «مکاتبات شاه و جناب آقا» که دربردارنده تعدادی از عریضه، دستخط‌های مبادله شده بین ناصرالدین شاه و میرزا یوسف مستوفی الممالک است، روانه بازار کتاب شد.

کتاب «مکاتبات شاه و جناب آقا» که به کوشش حوریه سعیدی گردآوری شده به همت نشر تاریخ ایران با قیمت ۸۰ هزار تومان روانه بازار شده است.

این کتاب که از بخش‌های مختلفی همچون تحلیل موضوعی اسناد تشکیل شدخ حاوی اسناد و تصاویر آن‌ها و دارای بخشی به عنوان فهرست موضوعی اسنادی که معرفی شده است نیز هست. در واقع کتاب پیش رو جلد دوم از مجموعه نامه‌ها و دستخط‌هایی است که بین ناصرالدین شاه و میرزا یوسف مستوفی‌الممالک، صدراعظم و به عبارت درست‌تر، شخصیت حکومتی مورد علاقه و توجه وی مبادله شده بود. کتاب اول که شامل ۱۴۴ نامه- دستخط است، تنوعی از موضوعات حکومتی و تبادل گفتگو و نظر بین شاه و برخی از درباریان را شامل می‌شود.

مجموعه حاضر نیز شامل ۲۴۲ تعداد نامه، عریضه، دستخط‌های مبادله شده بین ناصرالدین شاه و میرزا یوسف مستوفی الممالک «جناب آقا» بوده که در میان آن‌ها تعدادی نیز عریضه و یا دستخط با خطاب غیر از مستوفی نیز دیده می‌شود. تنوع موضوعات حاضر مانند کتاب اول بوده و موضوعات متفاوتی را شامل می‌شود. فاصله زمانی اسناد این مجموعه بازه زمانی ۲۳ساله یعنی از سال ۱۲۸۰ تا ۱۳۰۳ ه. ق است.

منبع: ایلنا
کد مطلب: ۳۵۸۰۷۸
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت