مهم‌ترین کتاب‌های سال به انتخاب نیویورک تایمز

نیویورک تایمز در روزهای پایانی سال، فهرست ۱۰ کتاب پرفروش سال و همچنین فهرستی از ۱۰ کتاب برتر سال به انتخاب منقدان را منتشر کرده و جالب این که این دو فهرست هیچ نقطه اشتراکی ندارند.

مهم‌ترین کتاب‌های سال به انتخاب نیویورک تایمز

در فهرست پرفروش‌های نیویورک تایمز در سال ۲۰۲۲ کتاب «خیزش مالیبو» نوشته «تیلور جینکیز رید» در حالی جایگاه نخست قرار گفته که برای ۱۹ هفته در فهرست پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار گرفته است.

 

داستان این رمان تاریخی درباره چهار خواهر و برادر است که قصد دارند پایان تابستان را جشن بگیرند اما در طول بیست و چهار ساعت اتفاقاتی روی می دهد که زندگی آنها برای همیشه تغییر می‌کند.

مهم‌ترین کتاب‌های سال به انتخاب نیویورک تایمز

رمان خیزش مالیبو

پرفروش‌ترین های سال ۲۰۲۲ نیویورک تایمز (بر اساس بیشترین هفته‌هایی که در فهرست پرفروش‌ها قرار گرفته‌اند):

«خیزش مالیبو» (Malibu Rising) اثر تیلور جنکینز رید

«عاشقان کتاب» (Book Lovers) اثر امیلی هنری

«خدمتکار» (The Maid) اثر نیتا پراز

«افسانه» (Fairy Tale) اثر استیون کینگ

«بدو، رُز، بدو» (Run, Rose, Run) نوشته دالی پارتون» و جیمز پترسون

«آپارتمان پاریس» (The Paris Apartment) اثر لوسی فولی

«هر تابستان بعد» (Every Summer After) اثر کارلی فورچون

«مردان ۶:۲۰» (The ۶:۲۰ Man) اثر دیوید بالداچی

«همان بهتر که بمیرم» (Better Off Dead) اثر لی چایلد و اندرو چایلد

«حریف تمرینی» (Sparing partner) اثر جان گریشام

«هتل نانتاکت» (The Hotel Nantucket) اثر الین هیلدربراند

«شهر رویایی» (Dream Town) اثر دیوید بالداچی

«عسل دیوانه» (Mad Honey) اثر جودی پیکولت

«با ما شروع می‌شود» (It Starts With Us) اثر کالین هوور

نکته قابل توجه این است که در فهرست نویسندگان پرفروش نیویورک تایمز در سال ۲۰۲۲، همه نویسندگان سفیدپوست است. در حالی که وضعیت انتشارات در پرداختن به صداهای متنوع بسیار بهتر شده است، این لزوماً ب این معنا نیست که این کتاب‌ها سهم عمده‌ای در بازار دریافت می‌کنند. بسیاری از این نویسندگانی که در فهرست امسال جای گرفته‌اند، سال‌هاست نام‌هایی پرفروشی بوده‌اند، که این می‌تواند کار را برای نویسندگان جدید سخت‌تر کند و ناشران برای تنوع بخشیدن به فهرست پرفروش‌ترین‌ها، کار زیادی پیش رو دارند.

ویراستاران ادبی نیویورک تایمز نیز در فهرستی جداگانه برترین کتاب‌های سال ۲۰۲۲ را معرفی کردند که شامل «خانه آب نباتی» (The Candy House) اثر «جنیفر ایگان»، «صندوق ۱۹» (Checkout ۱۹) اثر «کلر-لویز بنت»، «دیو مسین سر» (Demon Copperhead) اثر «باربارا کینگ سولور»، «شیارها» (The Furrows) اثر «ناموالی سرپل» و «اعتماد» (Trust) نوشته «هرنان دیاز» قرار دارند.

مهم‌ترین کتاب‌های سال به انتخاب نیویورک تایمز

رمان خانه آب نباتی

در واقع هیچ یک از این کتاب‌ها هرگز به فهرست پرفروش‌های سال نرسیدند که این امر نشان دهنده شکاف بزرگ بین کتاب‌هایی است که بیشترین تحسین‌ها را به دست می آورند و کتاب‌هایی که بیشترین فروش را دارند. آیا این جواهراتی است که اهالی کتابخوان به طرز احمقانه ای از دست می دهند و بیشتر مردم ذائقه خواندن بسیار یدی دارند؟ یا اینکه این ویراستاران به طور ناامیدکننده ای با مطالبی که مردم به خواندن علاقه مند هستند، ارتباط ندارند؟

رمان «افسانه» نوشته «استفن کینگ» یکی از بهترین کتاب‌های سال به انتخاب آمازون است که همچنین یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال نیویورک تایمز در سال ۲۰۲۲ نیز است. این تنها نقطه اشتراک میان فهرست بهترین کتاب‌های نیویورک، واشنگتن پست، و بارنز و نوبل است. با این حال، بین کتاب‌هایی که به ما گفته می‌شود بهترین هستند و کتاب‌هایی که در واقع مردم می‌خوانند، اختلاف زیادی وجود دارد.

۵۵۲۴۷

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۶۴۷۶۶
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت