شعرخوانی احمدی‌نژاد و خداحافظی علی‌ معلم از شاعری

پنجمین دوره جشنواره شعر فجر با افزایش جایزه همراه بود اما در این دوره فقط یک نفر برگزیده شد. در مراسم پایانی هم رییس جمهور وقت حاضر شد و شعری از خود را خواند، البته در این دوره بود که علی معلم دامغانی از دنیای شعری خداحافظی کرد.

شعرخوانی احمدی‌نژاد و خداحافظی علی‌ معلم از شاعری

پنجمین جشنواره شعر فجر با دبیری پرویز بیگی حبیب‌آبادی، دبیر علمی محمود اکرامی‌فر و دبیری اجرایی مصطفی امیدی کارش را آغاز کرد.

 در این دوره یحیی طالبیان، قائم‌مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه شعر و ادب از افزایش سکه‌های جشنواره شعر خبر داد و گفت به نفرات اول، ۲۰ سکه، نفرات دوم ۱۶ و نفرات سوم ۱۲ سکه بهار آزادی اهدا خواهد شد. همچنین به منظور معرفی این شاعران به جامعه شعری کشور، مجموعه‌ای از سروده‌های تازه آن‌ها را با شمارگان سه‌هزار نسخه منتشر خواهیم کرد. صدور و شارژ بن‌کارت الکترونیک خرید کتاب به مبلغ پنج میلیون ریال از دیگر جوایز پنجمین جشنواره شعر فجر برای برگزیدگان بود که فقط بابک نیک‌طلب ۲۰ سکه را به خانه برد و نصیب بقیه ۱۶ سکه و ۱۲ سکه شد.

در بخش «ترانه و سرود»، محمدعلی بهمنی، اهورا ایمان، افشین یداللهی، اسماعیل امینی و ناصر فیض، در بخش «سنتی و کلاسیک»، مرتضی کاخی، هادی منوری، قربان ولیئی، سیدعلی میرافضلی و محمدرضا ترکی، در  بخش شعر «سپید و نیمایی» نیز محمدرضا عبدالملکیان، عباس باقری، موسی بیدج، مصطفی علی‌پور و محمدحسین جعفریان، در بخش شعر «کودک و نوجوان»، مصطفی رحماندوست، جواد محقق، جعفر ابراهیمی (شاهد)، ناصر کشاورز، غلامرضا بکتاش و عرفان نظرآهاری به داوری ۴۰ هزار اثر ارسالی به دبیرخانه جشنواره از ۱۲۸۳ شاعر پرداختند.

بخش کلاسیک برگزیده‌ای نداشت،  مریم آریان قره‌بلاغ،  محمدجواد شاهمرادی (آسمان)، امیرحسین نیکزاد نفرات دوم و سوم شدند، بخش سپید و نیمایی هم رتبه اول نداشت، علی هوشمند نفر دوم و مجید نظافت یزدی و صدیقه مرادزاده مشترکاً سوم شدند. در بخش شعر کودک و نوجوان بابک نیک‌طلب، عصمت (مریم) اسلامی و حسین تولایی به ترتیب اول و دوم و سوم شدند. در بخش ترانه و تصنیف هم چهار تقدیری داشتند؛ سامیه سلیمی، سیدحسین متولیان، اسماعیل فرزانه و مهدی ایوبی.

در مراسم پایانی پنجمین دوره جشنواره شعر فجر، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت حضور یافت و در سخنانی گفت: جشنواره فجر میعادی برای تمام شاعران دلسوز است و امیدوارم این جشنواره در سال‌های بعد پرشورتر و گسترده‌تر برگزار شود و اگر من عضو هیات داوران این جشنواره بودم تمام شرکت‌کنندگان در این جشنواره را به عنوان برندگان اول معرفی می‌کردم چرا که قدم گذاشتن در وادی عشق خود اول شدن است.

رییس‌جمهور در این مراسم ابیاتی از شعری را که خود سروده بود خواند: ما از تبار رستم، فرهاد و آرشیم / واندر شراب فتنه آخر سیاوشیم / در انتظار رویت آن مهر آخرین / در مجمر سپیده سپندی بر آتشیم.

شعرخوانی احمدی‌نژاد و خداحافظی علی‌ معلم از شاعری

مشفق کاشانی و علی معلم دامغانی شعرخوانی نیز در این محفل کردند. علی معلم بیان این‌که طی سال‌های متمادی در سلسله‌ی شاعران بوده است و هم‌اکنون شاعران جوان و خلاق در این عرصه فعال هستند، گفت: همین‌جا از عرصه‌ی شعر خداحافظی می‌کنم؛ اما در زمینه‌های دیگر در خدمت شما هستم.

علی معلم  بعد از مراسم درباره این تصمیم خود به ایسنا گفت: شعرهایی که می‌سرودم، بیش‌تر با طبع جوانان سروکار داشت و اکنون دیگر به من نمی‌آید؛ آدمی در این سن و سال باید عارف باشد.

او در پاسخ به این‌که چگونه بازنشستگی خود را از شعر اعلام کرده، در حالی‌که اگر شاعر سراغ شعر نرود، شعر به سراغ او می‌رود، گفت: حال اگر چنین اتفاقی هم افتاد، اشکالی پیش نمی‌آید؛ آن را برای آیندگان می‌گذاریم؛ به هرحال، هر کس باید از خودش میراثی باقی بگذارد.

معلم درباره‌ این‌که گفته می‌شود این تصمیم به دلیل حضور در کنگره‌های شعر و مراسم رسمی گرفته شده، نیز اظهار کرد: واقعا شاید بخش عمده آن همین است. امروز تعداد شعرا در کشورمان بسیار است و ما چند نفری هستیم که مقداری برای جوان‌ها دست‌وپاگیر شده‌ایم. البته چیز بدی نشنیده‌ایم؛ ولی بسیاری از موضوعات اگر به میل و نشاط آن‌ها باشد، به سرعت پیش می‌رود و به نتیجه می‌رسد. در واقع، دودلی‌های ما در این سن و سال، آن‌ها را کمی بازمی‌دارد. ما هم بالأخره بی‌کار نمی‌مانیم؛ کارهایی انجام می‌دهیم و شاید مفیدتر باشد که به ارائه‌ تجریبات در شعر و شرح شعر بپردازیم.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۶۵۵۵۴
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت