2 کوهنورد کتیبه‌ سنگی ۱۵۰۰ ساله را در تنگه بلاغی پاسارگاد کشف کردند/ ویدئو

پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: دو کوهنورد هنگام کوهنوردی در مسیر خود به کتیبه‌ سنگی ۱۵۰۰ ساله در تنگه بلاغی شهرستان پاسارگاد برخورد کردند و بلافاصله به مسؤولان پایگاه میراث جهانی پاسارگاد اطلاع دادند.

2 کوهنورد کتیبه‌ سنگی ۱۵۰۰ ساله را در تنگه بلاغی پاسارگاد کشف کردند/ ویدئو

پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اعلام کرد: کتیبه‌ای سنگی و باستانی در تنگه بلاغی شهرستان پاسارگاد در استان فارس کشف شد، این کتیبه قدمتی در حدود ۱۵۰۰ سال دارد که به دوره ساسانی مربوط است.

پایگاه میراث جهانی تخت جمشید درباره کشف این کتیبه توضیح داد:‌ دو کوهنورد هنگام کوهنوردی در مسیر خود به این کتیبه برخورد می‌کنند که بلافاصله به مسؤولان پایگاه میراث جهانی پاسارگاد خبر می‌دهند، این دو کوهنورد که خواستند از آنان نامی برده نشود، آثار تاریخی را بخشی از گذشته این مرز و بوم دانستند که متعلق به همه ایرانیان است و باید در حفظ و نگهداری از آن‌ها تلاش شود.

مجتبی دروردی عضو مرکز پژوهش‌های کتیبه‌شناسی پارسه ـ‌پاسارگاد گفت : این کتیبه قدمتی در حدود ۱۵۰۰ سال دارد که به دوره ساسانی مربوط است و در حقیقت، یک وقفنامه است که از ساخت یک پل، سد و فراز راه خبر می‌دهد و برای سازندگان آن دعای خیر شده است. در واقع این کتیبه بخشی از سند هویت مردم این دیار است، آثاری که مردم در حفظ آن نقش دارند.

این کتیبه به زبان پهلوی کتابی در ابعاد ۹۰ در ۴۰ سانتی‌متر نگاشته شده که به صورت خطوط افقی و عمودی است که به نوعی سه لوح در یک لوح با یک مضمون کندوکاوی شده است.

محمد نصیری حقیقت سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد نیز اظهار کرد:‌ متاسفانه برخی از مردم فکر می‌کنند در زیر چنین کتیبه‌هایی گنج و یا اشیاء قیمتی وجود دارد و به خاطر همین طرز تفکر، اقدام به تخریب این آثار می‌کنند، در صورتی‌ که این‌ها فقط یک کتیبه و سندی بر هویت آثار تاریخی این مرز و بوم هستند و در واقع، این آثار فقط جنبه تاریخی و علمی مهمی دارند.

 
منبع: فارس
کد مطلب: ۳۶۴۹۹۲
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت