نقاشی که ۱۱ زبان می‌دانست + تصاویر

«کارل پل تمیستوکلس فون اکِنبرکر» از جمله نقاشان جهانگرد قرن ۱۹ و ۲۰ میلادی بود و همین موضوع سبب شده بود با ۱۱ زبان دنیا آشنایی داشته باشد.

کارل پل تمیستوکلس فون اکِنبرکر (۱۸۴۲ ـ ۱۹۲۱م) اصالتی یونانی داشت اما کودکی‌ و نوجوانی‌اش در پوتسدام (آلمان) و استانبول سپری شد. او به نقاشی به ویژه ترسیم کشتی‌ها علاقه‌مند بود و با کمک معلم خصوصی‌اش، توانست در این هنر پیشرفت کند.

پدر او یک افسر نظامی بود که پیش از عضویت در ارتش پروس (بخشی از آلمان امروزی) فلسفه و پزشکی خوانده بود. مادر ایتالیایی او هم از خانواده‌ای بازرگان بود. بنابراین از رفاه نسبی برخوردار بود و همین موضوع موجب شد پدرش برای کارل معلم خصوصی هنر استخدام کند. این موضوع استعداد او را در نقاشی شکوفا کرد.

در سال ۱۸۴۳، خانواده او به برلین بازگشتند، جایی که بعدتر در مدرسه انگلیسی-آمریکایی به ادامه تحصیل کرد. با بزرگتر شدن، همراه پدرش به سفر رفت و توسط معلمان خصوصی آموزش دید. در این زمان بود که او به کشتی‌ها و ترسیم آن‌ها روی بوم یا کاغذ سفید علاقه‌مند شد.

فون اکنبرکر پس از ازدواج، پیوسته در اروپا، خاورمیانه و حتی آفریقا در حال سفر بود و به همین علت، با ۱۱ زبان دنیا از جمله یونانی، آلمانی، انگلیسی و عربی آشنایی داشت. از این نقاش، تابلوها و کارت‌پستال‌های بسیاری بر جای مانده است.

این هنرمند نقاش، در سال ۱۹۱۹ خانه خود را از برلین به گوسلار (شهری در آلمان) منتقل کرد و دو سال بعد در آنجا درگذشت. دو دهه پس از درگذشت او و در سال ۱۹۴۲ بخش عمده‌ای از آثار او مورد بازنگری قرار گرفت و به فروش رفت.

  مروری بر آثار کارل پل تمیستوکلس فون اکِنبرکر


آبشاری در کوه‌های نروژ، سال خلق اثر:  ۱۹۰۶ میلادی


مصر، قاهره، خیابان مُعِز، سال ۱۸۸۱


نروژ، سال خلق اثر 1901


تنگه بُسفُر، سال خلق اثر: ۱۸۷۹


بازار محلی استانبول


نبرد میان مردم محلی و نظامیان، سال خلق اثر: ۱۸۹۶

منبع: فارس
کد مطلب: ۳۶۰۰۴۹
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت