بازارچه API پادیوم، بستر مطمئن اقتصاد پلتفرمی

در سال‌های اخیر با مفاهیم جدیدی روبه‌رو شده‌ایم که متناسب با نیاز و تغییرات دنیای مدرن، وارد ادبیات کسب‌وکارها شده‌اند. یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین آن‌ها، اقتصاد پلتفرمی است.

اقتصاد پلتفرمی یکی از نیازهای امروز انواع کسب‌وکارهاست که  موجب شده تا شکل نوینی در اقتصاد ایجاد شود. اما منظور از این اصطلاح و کاربرد آن چیست؟ در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم و یکی از پلتفرم‌های مفید برای کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری به نام «پادیوم» را به شما معرفی می‌کنیم.

اقتصاد پلتفرمی چیست؟

در واقع پلتفرم‌ها سیستم‌های دیجیتالی زیربنایی هستند که خدمات مختلف را میزبانی می‌کنند و بستری برای ایجاد ارتباط دوسویه میان کسب‌وکارها و کارآفرینان با مصرف‌کنندگان فراهم می‌کنند. همین تعاملی بودن، وجه تمایز اقتصاد پلتفرمی با اقتصاد سنتی است. اما منظور از اقتصاد پلتفرمی، نوآوری دیجیتالی در ساخت پلتفرم‌هایی یکپارچه و قابل مدیریت است.

با این‌که پلتفرم‌ها سال‌هاست که وجود دارند و پلی میان کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان بوده‌اند اما در سال‌های اخیر شاهد تغییرات قابل توجهی در فضای کسب‌وکارها هستیم که بارزترین آن‌ها کاهش نیاز به زیرساخت‌ها و دارایی‌های فیزیکی، به‌واسطه توسعه فناوری اطلاعات است. فناوری اطلاعات، استفاده از پلتفرم‌ها را ساده‌تر و ارزان‌تر می‌کند و امکان جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و تبادل حجم عظیمی از داده‌ها را فراهم می‌کند.

اما اقتصاد پلتفرمی علاوه بر نحوه خرید و فعالیت‌های مصرف‌کننده بر مدل‌های فروش، نیروی کار، شکل مشاغل و ماهیت آن‌ها نیز تأثیرگذار بوده است. این روزها بسیاری از نقش‌ها دیجیتالی شده‌اند یا به‌طور کامل جای خود را به فناوری‌های نوین داده‌اند و این روند به ‌ویژه در سال‌های اخیر با رشد بیشتری همراه بوده است. جفری پارکر، کارشناس بازار اقتصاد پلتفرمی و نویسنده کتاب «انقلاب پلتفرم»، در این رابطه می‌گوید: «قدرت اصلی در صنایع مختلف به‌ویژه تکنولوژی، در حال حرکت به سمت اکوسیستم‌ها است. پیامد این اتفاق به‌روشنی این است که همه شرکت‌ها نیاز دارند با مفهوم پلتفرم آشنا شوند و جایگاه واقعی خود را در ساختار نوین، پیدا کنند».

پادیوم و ملزومات اقتصاد پلتفرمی

در راستای اقتصاد پلتفرمی در ایران، پادیوم بستری برای ارائه API کسب‌وکارهای گوناگون فراهم کرده است تا از طریق آن کسب‌وکارها بتوانند با یکدیگر در تعامل بوده و به APIهای یکدیگر دسترسی داشته باشند. پادیوم، یک پلتفرم دوسویه است که با ارائه APIهای گوناگون در بسیاری از حوزه‌ها، یکی از اصلی‌ترین بازیگران توسعه اقتصاد پلتفرمی در ایران است. سازمان‌ها، داده‌ها و اطلاعات خود را به‌صورت API در بازارچه‌ پادیوم ارائه می‌کنند و توسعه‌دهندگان و کسب‌وکارها بر اساس نیاز خود و مقایسه APIها با یکدیگر، مناسب‌ترین و مطلوب‌ترین ابزار را انتخاب و خریداری می‌کنند. 

این روزها انواع کسب وکارهای کوچک و بزرگ، برای پاسخ‌گویی سریع و مناسب به نیاز مخاطبان و باقی‌ماندن در فضای رقابتی، چاره‌ای ندارند جز این‌که به سرعت خود را با پیشرفت تکنولوژی هماهنگ سازند. استفاده از انواع API از جمله راه‌حل‌هایی است که کمک قابل ملاحظه‌ای به بهبود سرعت و کیفیت خدمات‌رسانی می‌کند. به این ترتیب با استفاده از APIها، امکان بهره‌گیری از سرویس‌های توسعه‌ داده شده توسط سایر شرکت‌ها فراهم می‌شود که در زمان و هزینه هم به‌طرز چشمگیری صرفه‌جویی خواهد شد. 

در واقع API یک راهکار ایمن و چابک است که به کسب‌و‌کارها فرصت رشد و توسعه با استفاده از سرویس‌های سایر سازمان‌ها را می‌دهد. برای مثال APIهای مالی و بانکی، جهت‌یابی و نقشه، احراز هویت،‌ سازمان‌ها و نهادها، گردشگری، حمل‌ونقل و موارد دیگر ابزارهایی کاربردی هستند که زمینه فعالیت بسیاری از کسب‌وکارها را آسان کرده‌اند. اما در ادامه قصد داریم تا برخی از APIهای در دسترس بر روی پادیوم را معرفی کنیم. تا به امروز این APIها کار خیلی از کسب‌وکارها را راه انداخته‌اند!

پادرو، API حمل‌ونقل و ارسال کالا

این روزها فعالیت و موفقیت بسیاری از کسب‌وکارها، وابسته به ارائه سرویس حمل‌و‌نقل و ارسال کالا است. کسب‌وکارهای مرتبط با توزیع کالا، تولیدکنندگان، رستوران‌ها و بسیاری از پلتفرم‌های دیگر، نیازمند خدمات حمل‌و‌نقل هستند. بر کسی پوشیده نیست که توسعه‌ زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل اقدامی زمان‌بر، پرهزینه و نیازمند نیروی انسانی متخصص است. بنابراین اغلب کسب‌وکارها تمایل دارند تا از APIهای حمل‌و‌نقل شرکت‌های دیگر استفاده کنند.

به همین منظور پلتفرم پادیوم، APIهای حمل‌ونقل پادرو را در دسترس سایرین، به‌ویژه کسب‌وکارهای نوپا قرار می‌دهد تا با هزینه کمتر از این سرویس استفاده کنند. به این ترتیب دیگر تفاوتی میان کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ وجود ندارد و همگی می‌توانند به سطح بالایی از سرویس‌های توزیع دسترسی داشته باشند.

پادرو یک سرویس حمل کالا است که امکانات کاربردی و مناسبی را جهت مدیریت و فرستادن مرسولات در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد تا با مطمئن‌ترین و به‌صرفه‌ترین شکل، کالاها به دست مشتریان برسند. علاوه بر این، پادرو مرجعی مناسب برای مقایسه قیمت میان شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات حمل‌و‌نقل است و کسب‌وکارها با استفاده از آن می‌توانند کالاهای خود را با کمترین هزینه به دست مشتریان خود برسانند.

سرویس استعلام قبض تله‌کیش

از جمله سرویس‌های ارائه‌شده بر روی پادیوم، API تله کیش است. امکانات این سرویس شامل استعلام قبض و ثبت درلحظه آن است. با استفاده از این API، می‌توانید میزان بدهی، شناسه قبض و شناسه پرداخت و کد پیگیری را مشاهده کنید. برای دریافت API تله‌کیش لازم است تا ابتدا در پادیوم ثبت نام کنید و سپس اطلاعات کسب‌وکار خود را وارد کنید. 

ایساج، توزیع‌کننده خدمات اپراتورهای تلفن همراه

از دیگر سرویس‌های ارائه‌شده بر روی پادیوم، ایساج است. این شرکت در ابتدا تنها توزیع‌کننده‌ رسمی محصولات ایرانسل مانند شارژ و انواع بسته‌های اینترنتی به کسب‌وکارها بود. به این ترتیب صاحبان کسب‌وکارها باید برای فروش محصولاتی مثل کارت شارژ ایرانسل، از طریق پنل ایساج اقدام به این کار می‌کردند. اما اکنون، ایساج محصولات سایر اپراتورها شامل همراه اول و رایتل را هم به سبد محصولات خود افزوده است و کسب‌وکارها می‌توانند API خدمات ایساج را از پادیوم دریافت کنند.

پادیوم، همراه کسب‌وکار شما

در اولین گام‌های شروع یک کسب‌وکار، سردرگمی و نگرانی درباره ریسک‌ها و نتیجه کار موضوعی طبیعی است. اما در این میان امکاناتی وجود دارند که راه را برای شما هموارتر خواهند کرد. با این‌که کسب‌وکارهای گوناگون، نیازهای متفاوتی دارند اما این روزها دسترسی به APIها، نیاز مشترک اکثر آن‌ها است. سرویس‌های پادیوم و البته مشاوران حرفه‌ای آن، آماده هستند تا هرگونه‌ نیازمندی مرتبط با API را برای شما تامین کنند. با استفاده از امکانات پادیوم، راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکارها آسان‌تر، سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر صورت می‌گیرد. 

فرایندها و مراحل ثبت‌نام در پادیوم و دریافت API، کاملا به صورت آنلاین و بسیار ساده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال یا بروز مشکل، کارشناسان پادیوم آماده پاسخگویی و پیگیری هستند تا شما نیازی به مراجعه مستقیم به سازمان‌ها نداشته باشید. بنابراین می‌توانید برای دریافت مشاوره، از راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان پادیوم تماس بگیرید:

شماره تماس با کارشناسان پادیوم:  ۰۲۱۸۹۵۱۸۹۸۹

وب‌سایت پادیوم: https://podium.ir/

کد مطلب: ۳۶۱۳۷۷
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت