۱۲ فیلم برتر کارنامه هنری نیکول کیدمن، از Dead Calm تا Eyes Wide Shut

فیلم های نیکول کیدمن از اولین هنرنمایی او در سال ۱۹۸۳ تاکنون همواره با افزایش محبوبیت همراه بوده اند، فیلم های کیدمن ثابت کرده اند که فیلم هایی بسیار جذاب هستند که می توان بارها و بارها تماشایشان کرد و لذت برد، این جذابیت بیشتر به تنوع کارهای این بازیگر استرالیایی باز می گردد.

۱۲ فیلم برتر کارنامه هنری نیکول کیدمن، از Dead Calm تا Eyes Wide Shut

فیلموگرافی نیکول کیدمن از ژانرهای مختلفی تشکیل شده و از کمدی تا فیلم های ترسناک و موزیکال تنوع دارد. در حالی که برخی از طرفداران سینما اولین بار در قالب درام رمانتیک Far And Away در سال ۱۹۸۹ با نیکول کیدمن آشنا شدند، اما برخی دیگر در اوایل دهه ۲۰۰۰ به لطف فیلم هایی مانند فیلم ترسناک The Others در سال ۲۰۰۱ و موزیکال Moulin Rouge که در همان سال منتشر شد با بازیگری به نام نیکول کیدمن آشنا شدند.

بهترین فیلم های نیکول کیدمن

 

نیکول کیدمن از همان دهه ۲۰۰۰ و شروع درخشش همچنان پرکار و فعال بوده است و بهترین فیلم های او حاوی فیلم هایی از تمام دوران کاری اش هستند. این بازیگر استرالیایی همیشه برای بازی های منحصربفرد و باورپذیر قابل اتکا بوده و اکثر اوقات بازی هایی ارائه کرده که وی را از مابقی بازیگران فیلم یا سریال متمایز کرده است. در واقع اکثر بهترین فیلم های نیکول کیدمن باعث شده وی نامزد جوایز سینمایی در بخش بهترین بازیگر زن نقش اول یا نقش مکمل شود. فیلموگرافی کیدمن شامل الماس های سینمایی بسیاری است و این موضوع باعث می شود که انتخاب بهترین فیلم های او کمی دشوار باشد. با این وجود، در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۲ مورد از بهترین فیلم های نیکول کیدمن در دوران بازیگری اش آشنا کنیم.

بهترین فیلم های نیکول کیدمن

۱۲- The Beguiled (2017)

به کارگرانی سوفیا کوپولا، فیلم The Beguiled داستان یک سرباز زخمی جنگ داخلی آمریکا را روایت می کند که توسط دانش آموزان یک مدرسه شبانه روزی دخترانه مورد پرستاری قرار می گیرد. اما ورود این مرد به مکانی کاملاً زنانه باعث ایجاد موجی از شهوت، طمع و حسادت بین دختران مدرسه می شود. کیدمن در این فیلم نقش مدیر مدرسه به نام مارتا فارنسوورث را بازی کرده و یک بازی پرتنش و منحصربفرد از خود ارائه می کند که به خوبی با حال و هوای گوتیک و پرتعلیق فیلم سازگار است. این فیلم شبیه هیچ فیلم دیگری نیست، جایی که هر یک از بازیگران چیز خاصی را به این داستان به شدت خاص و متفاوت آورده اند. فیلم The Beguiled بدون شک یکی از کمتر دیده شده ترین شاهکارهای نیکول کیدمن در دوران بازیگری اش است.

بهترین فیلم های نیکول کیدمن

۱۱- Eyes Wide Shut (1999)

Eyes Wide Shut، تریلر ماندگار استنلی کوبریک بر اساس رمانی کوتاه به نام Dream Story نوشته آرتور شنیتزلر در سال ۱۹۲۶ است و داستان شخصیت بیل هارتفورد با بازی تام کروز را روایت می کند در حالی که تلاش دارد وارد یک جامعه ماسک دار رازآلود شود تا بتواند بار دیگر شور و هیجان را در ازدواج شکست خورده اش ایجاد کند. تا حدود زیادی همانند رمان اصلی نویسنده، فیلم نیز چیزهای زیادی برای گفتن در مورد ماهیت ازدواج، عشق و ارتباطات انسانی دارد، جایی که تمامی این تم ها با سبک کارگردانی دقیق و هوشمندانه استنلی کوبریک به ارتفاع جدیدی از کیفیت و جذابیت می رسند. کروز و نیکول کیدمن که در زمان ساخت این فیلم هنوز طلاق نگرفته و با هم زندگی می کردند، کشش متقابل بسیار جذابی در فیلم داشتند و هر دو بازی هایی فوق العاده ای به نمایش گذاشتند. اگر چه این دو پروژه های سینمایی دیگری با هم داشتند اما Eyes Wide Shut یکی از بهترین پروژه های مشترک این زن و شوهر سابق است.

 

بهترین فیلم های نیکول کیدمن

۱۰- Far and Away (1992)

Far and Away یکی دیگر از درام های رمانتیک کروز و کیدمن است که این بار رابطه بین دو مهاجر ایرلندی به نام های جوزف و شنون در آمریکا را روایت می کند. این فیلم عناصری را از ژانرهای وسترن و رمانتیک با هم ترکیب کرده و داستان خود را در دهه ۱۸۹۰ در عمق سرزمین های جنوبی آمریکا به تصویر می کشد. طبیعتاً اینجا نیز کیدمن و کروز به شکلی استادانه مقابل هم بازی می کنند و رابطه بین دو شخصیت شان در فیلم بسیار قابل باور و جذاب است. داستان فیلم به ماجراجویی های این دو پرداخته و دائماً روی ارتباط عمیق و شکاف های ریزی که بینشان وجود دارد متمرکز است.

بهترین فیلم های نیکول کیدمن

 

۹- Being The Ricardos (2022)

وقتی اولین بار اعلام شد که نیکول کیدمن نقش شخصیت کمدین لوسیل بال را بازی می کند، بسیاری بودند که نسبت به این انتخاب برای یک شخصیت واقعی تردید داشتند. در حالی که کیدمن در دوران حرفه ای خود در نقش های متعددی بازی کرده بود، هیچ کدام از این نقش ها یک ماهیت کمدی همانند شخصیت و بازیگر اصلی سریال قدیمی و محبوب I Love Lucy را نداشتند. البته Being The Ricardos بیشتر در مورد شخصیت اصلی پشت صحنه این سریال است تا کسی که در جلو دروبین می بینیم و بازی کیدمن در این نقش نیز کسب جایزه گلدن گلوب و نامزدی اسکار را برایش در پی داشت. بدین ترتیب این فیلم به یکی از بهترین فیلم ها و نقش آفرینی های نیکول کیدمن تبدیل شد که شاید کمتر کسی انتظار داشت در آن موفق باشد.

بهترین فیلم های نیکول کیدمن

۸- To Die For (1995)

در فیلم To Die For، نیکول کیدمن در مقابل مت دیلون و واکین فینیکس ظاهر می شود، فیلمی کمدی درام که بر اساس زندگی پاملا اسمارت ساخته شده است. شخصیت سوزان با بازی کیدمن می خواهد مجری خبری شود و داستان فیلم نشان می دهد که وی برای رسیدن به این هدف از انجام هیچ تلاشی فروگذار نیست. این فیلم به کارگردانی گاس ون سنت ساخته شده- که بیشتر به خاطر فیلم های درامی مانند My Own Private Idaho و Good Will Hunting در دهه ۹۰ شناخته می شود- و به همین خاطر یکی از بهترین فیلم های مستندگونه هجوآمیز تمام دوران است که همه را شگفت زده کرد. بازی به شدت متفاوت و تحسین شده کیدمن در نقش سوزان یکی از بهترین نقش آفرینی های او در دوران حرفه ایش به شمار می آید.

بهترین فیلم های نیکول کیدمن

۷- Paddington (2014)

شاید فیلم Paddington هیچ نامزدی اسکار یا گلدن گلوبی پشتش نداشته باشد اما یکی از محبوب ترین کلاسیک های مدرن سال های اخیر سینماست. ترکیبی از لایو اکشن و انیمیشن، این فیلم از داستان های کودکانه خرس پدینگتون نوشته مایکل باند الهام گرفته شده است. کیدمن نیز در نقش یک متخصص تاکسیدرمی به خوبی در نقشی منفی ظاهر شده است، کسی که امیدوار است خرس پدینگتون را به کلکسیونش اضافه کند. کیدمن با بازی در نقش یک شخصیت شرور توانست به خوبی کودکانی که به تماشای فیلم رفته بودند را بترساند و یک سوی دیگر از توانایی های خود را به بزرگسالانی که رزومه او را دنبال می کردند نشان دهد.

 

بهترین فیلم های نیکول کیدمن

۶- Rabbit Hole (2010)

با الهام از یک نمایشنامه به همین نام، فیلم Rabbit Hole یک بررسی روانشناسانه اندوه از دست دادن عزیزان به شکلی متفاوت و نامتداول است. کیدمن و آرون اکهالت در این فیلم نقش یک زوج را بازی می کنند که سوگوار مرگ پسرشان هستند، پسری که توسط یک ماشین زیر گرفته شده و کشته شده است. آن ها به شکلی متفاوت با اندوه از دست دادن فرزندشان مواجه شده و سوگواری می کنند. شخصیت اکهارت در یک جلسه مشاوره سوگواری شرکت کرده و آرامش را در دوستی با دیگر والدین این مرکز مشاوره می یابد. اما شخصیت کیدمن برای فراموش کردن مرگ پسرش با یک نوجوان راننده دوست می شود که نقشش را مایلز تلر در یکی از اولین نقش آفرینی هایش بر عهده دارد، کسی که رانندگی همان ماشینی را بر عهده داشت که باعث مرگ فرزند این زوج شده است. در حالی که فیلم حال و هوایی تاریک دارد اما در مورد گذر از اندووه و سوگواری و پایانی امیدوار کننده برای تمام شخصیت های دخیل در داستان است. نیکول کیدمن برای بازی در فیلم Rabbit Hole نامزد دریافت جوایز بسیاری در محافل سینمایی شد، از جمله نامزدی جایزه اسکار.

بهترین فیلم های نیکول کیدمن

۵- Dead Calm (1989)

فیلم Dead Calm یک تریلر روانشناختی پرتنش است که زندگی شخصیت ری اینگرام با بازی نیکول کیدمن را روایت می کند، کسی که تجربیات هولناکش در جریان یک تعطیلات، با روده شدن، شکست خوردن ازدواج و اتفاقاتی همراه بود که برای همیشه زندگی اش را تغییر می دهد. این یکی از آخرین فیلم های نیکول کیدمن در استرالیا بود، و از نگاه بسیاری یکی از بهترین تریلرهای روانشناختی آن دوران به شمار می آید. کیدمن در این فیلم در مقابل سم نیل قرار می گیرد که نقش شوهر او، جان اینگرام را بازی می کند، کسی که با شخصیت کیدمن رابطه ای بسیار پرتنش و پیچیده دارد. این دو موفق می شوند یک رابطه بسیار پیچیده و خاص را به چیزی کاملاً سرگرم کننده و رضایت بخش تبدیل کنند که جذابیت تماشای فیلم را دوچندان می کند. منتقدان سینمایی بر این باورند که از آنجایی که کیدمن فعالیت سینمایی حرفه ای خود را در سال ۱۹۸۳ آغاز کرد اما این فیلم Dead Calm در سال ۱۹۸۹ بود که او را در مسیر تبدیل شدن به ستاره سینما قرار داد.

بهترین فیلم های نیکول کیدمن

۴- Lion (2016)

فیلم Lion یک درام زندگینامه ای تکان دهنده است که داستان شخصیت سارو برایرلی با بازی دو پاتل را روایت می کند، کسی که در دوران کودکی از خانواده اش جدا شده و در بزرگسالی تلاش می کند با خانواده واقعی و والدینش ارتباط برقرار کند. کیدمن در این فیلم نقش مادر خوانده او به نام سو را بازی می کند، نقشی که یک نقش فرعی بسیار پراحساس است. فیلم Lion یک نقش مهم و بزرگ برای دو پاتل بود که او را به یک ستاره شناخته شده تبدیل کرد، کسی که تا آن زمان بیشتر به خاطر بازی در نقش شخصیت کودک اصلی فیلم برنده اسکار Slumdog Millionaire و کمدی کالت بریتانیایی Skins شناخته می شد. دو پاتل بازی فوق العاده ای در فیلم Lion انجام داده و ماجراجویی او در این فیلم بینندگان را شیفته خود می کند. کیدمن نیز به خاطر بازی در این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار و گلدن گلوب شد که نشان از بازی خوب و تاثیرگذار او در یکی از بهترین فیلم هایش دارد.

بهترین فیلم های نیکول کیدمن

۳- The Hours (2002)

فیلم The Hours در مورد سه زن است که برای درک معنای عمیق زندگی شان در سه دوره زمانی متفاوت تلاش می کنند. یکی از این زنان نویسنده مشهور ویرجینیا وولف است و دو زن دیگر نیز در آینده هستند که آرامش را در کلمات رمان «خانم دالووی» وولف می یابند. این فیلم صحبت های زیادی در مورد زنانگی و استقلال دارد، و یک داستان مهم را به یک روش کاملاً جدید و منحصربفرد روایت می کند. فیلم The Hours موفق می شود داستان ساختگی دو زن در دنیای مدرن که به دنبال پیدا کردن یک هدف در زندگی شان هستند را با یک داستان زندگینامه ای از یکی از مشهورترین زنان تاریخ به شیوه ای بسیار طبیعی ترکیب کند. این فیلم یکی دیگر از فیلم های نیکول کیدمن است که وی برای بازی در آن نامزد دریافت جایزه اسکار و گلدن گلوب شد، اگر چه این بار این نامزدی ها به کسب جایزه اسکار منجر شد.

بهترین فیلم های نیکول کیدمن

۲- Moulin Rouge! (2001)

فیلم Moulin Rouge! به کارگردانی باز لورمن که بیشتر به خاطر موزیکال هایش شناخته می شود، یکی از بهترین موزیکال های دهه ۲۰۰۰ به شمار می آید. این فیلم داستان یک شاعر انگلیسی به نام کریستین با بازی ایوان مک گرگور و یک بازیگر کاباره به نام ساتین را روایت می کند که یک رابطه عاشقانه دارند. همانطور که انتظار می رود داستان فیلم در داخل بزرگ ترین کلاب شبانه پاریس به نام مولین روژ روایت می شود. این فیلم بسیار مجلل و هیجان انگیز است (علیرغم پایان تراژیکش) که از رنگ های روشن و فیلمبرداری پرزرق و برقش برای روایت داستانش استفاده می کند، با رابطه ای قابل باور و جذاب و شخصیت هایی قوی که در قلب داستان قرار دارند. کیدمن برای بازی در این فیلم برنده جایزه گلدن گلوب شده و نامزدی اسکار را نیز بدست آورد. هیچ کس تا آن زمان نمی دانست که وی دارای چنین صدای خوبی برای یک موزیکال است و برخی دیگر این فیلم را بهترین نقش آفرینی نیکول کیدمن می دانند. اما وی در سال ۲۰۰۱ در فیلم دیگری بازی کرد که تفاوت بسیاری با Moulin Rouge! داشت اما به همان اندازه جذاب، قوی و تحسین برانگیز بود.

بهترین فیلم های نیکول کیدمن

۱- The Others (2001)

در یکی از اولین نقش هایش در فیلم های ترسناک، نیکول کیدمن در این فیلم نقش یک مادر دچار تنش و بحران روحی به نام گریس استوارت را بازی می کند که همراه با دو فرزندش به یک خانه ظاهراً جن زده در نیوجرسی نقل مکان می کند. فیلم The Others یکی از مهم ترین فیلم های ترسناک دهه ۲۰۰۰ است که ژانر ماوراءالطبیعه را بعد از توقفی کوتاه در دهه ۹۰، بار دیگر به صحنه سینما بازگرداند. کیدمن در این فیلم بازی خارق العاده و ترسناکی در نقش اصلی داستان ایفا می کند، به خوبی ترس و اضطراب ناشی از مسئولیت محافظت از کودکانش از یک روح شرور را به تصویر می کشد. The Others فیلمی است که هرگز فرصتی برای نفس کشیدن به مخاطب خود نمی دهد و پیچش داستانی قسمت پایانی داستان نیز بیش از پیش بر شوکه کننده بودن آن افزود. کیدمن برای بازی در این فیلم نیز نامزد جایزه گلدن گلوب نیز شد. اینکه The Others و Moulin Rouge! هر دو در سال ۲۰۰۱ منتشر شدند نشان داد که وی چطور می تواند در یک سال در دو پروژه کاملاً متفاوت با ژانرهای نسبتاً متضاد ظاهر شود که نشان از قدرت بازیگری او دارد. The Others بدون شک بهترین فیلم کارنامه هنری نیکول کیدمن تاکنون است.

منبع: روزیاتو
کد مطلب: ۳۶۷۷۷۱
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت